צעדים ראשונים לאחר קבלת סירוב ממשרד הפנים להסדרת מעמדה של בת זוג במסגרת ההליך המדורג

משרדנו עוסק באופן כמעט בלעדי בנושא הסדרת מעמד בישראל, אזרחות ישראלית, מעמד לבני זוג, מעמד להורים קשישים, מעמד להורי חיילים, אשרות הומניטריות, רישיונות לישיבת ארעי א5 ועוד. במאמר אחר נגענו בסיבות העיקריות לסירובים ולבעיות שמתעוררות תוך כדי ההליך המדורג, היום נדבר על הדרך הנכונה להתמודד עם סירובים במשרד הפנים.

אם משרד הפנים סבור כי יחסיכם פיקטיביים וכי לא הצלחתם להוכיח את כנות הקשר הזוגי שלכם, תקבלו סירוב לבקשה להסדרת מעמדו של בן הזוג הזר ודרישה ממנו או ממנה לצאת מישראל בתוך פרק זמן קצר ביותר.

נזכיר תחילה שלוש סיבות עיקריות שבגינן משרד הפנים עלול להקשות את גישתו כלפיכם ולבסוף אף לסרב לבקשה. המקרה הראשון נפוץ בסיטואציות שבהן קיים פער גילאים משמעותי בין בני הזוג. נציין את שמיותר לציין – איננו עוסקים בשאלות של צידוקים מוסריים כאלה ואחרים לפעולות של משרד הפנים. כשלעצמנו אנו חולקים רבות על עמדות רשות האוכלוסין, אך עבודתנו מתמקדת בפתרון בעיות פרקטיות שמתעוררות בשטח. לכן חשדנות מצד משרד הפנים כלפי בני זוג שקיים ביניהם פער גילאים משמעותי היא עובדה, ולעובדה זו כדאי מאוד להיות ערוכים ולדעת להתמודד עם פעולות הרשות באופן היעיל והנכון ביותר.

סיבה שנייה – מצב/מעמד אישי בעייתי של מי מבני הזוג. אם, לדוגמה, בת הזוג הזרה טרם התגרשה מבעלה בחו"ל, מכל סיבה שהיא (אם משום שהתעצלה, אם עקב היעדר שיתוף פעולה מצדו, אם בשל אילוצים כלכליים), מצב זה עלול לחסום את דרכם של בני הזוג להליך המדורג. אמנם הנהלים מכירים – באופן תיאורטי – במצבים מורכבים שנובעים מאתגרים אובייקטיביים להתגרש או להתיר נישואין, בפועל משרד הפנים מציב משוכות רבות במקרים מעין אלה, ורק עורך דין הגירה מנוסה ובקי בדין ובפסיקה יידע לחלץ את לקוחותיו ממבוי סתום.

סיבה שלישית – סתירות ואי-דיוקים שנופלים במהלך ראיון כנות הקשר, שלעתים מכונה גם "שימוע" או "תשאול". חשוב להבין כי קיים קשר ישיר בין המצבים המתוארים לעיל לאופן שבו עורך משרד הפנים את בדיקותיו. ככל שבתיק מסוים ישנם קשיים מובנים (מצב אישי בעייתי, שהייה בארץ ללא אשרה בתוקף, פער גילאים ועוד), הבחינה של משרד הפנים תהיה קפדנית ומדוקדקת יותר.

קיבלתם סירוב ודרישה לצאת מישראל. מה עושים?

ראשית, דרשו לקבל את התשובה בכתב. תשובות על-פה, שמשרד הפנים מאוד "אוהב" למסור, מעוררות הרבה בעיות בהקשר של הוכחת מועד הסירוב והמועד האחרון להגשת ערר. אם קיבלתם תשובה שלילית, בדרך כלל, להוציא מקרים בודדים, ברשותכם 21 ימים להגשת מה שמכונה "ערר פנימי" – הוא לרוב הליך חובה שעל המבקשים לנקוט לפני פנייה לבית המשפט או לבית הדין לעררים.

האם כדאי לפנות לעורך דין?

מעמד בישראל, אזרחות ישראלית, דיני הגירה, דיני אשרות וויזות שייכים לתחום משפטי צר וייחודי שדורש התמחות וניסיון. אמנם ישנם עורכי דין רבים שאינם נרתעים מלייצג לקוחות בתחום זה לצד תחומים רבים אחרים ללא התמקצעות ספציפית בדיסציפלינה צרה זו, אך לדעתי מוטב להפקיד את גורלך ואת גורך קרוביך בידי איש מקצוע, מי שעוסק בתחום יום ביומו.

עורך דין מומחה להגירה ולאזרחות ישראלית יודע שברשותו 21 ימים מיום מסירת ההחלטה ללקוח להכנה של ערר פנימי -30 ימים להכנת ערר לבית הדין. מדובר בפרקי זמן קצרים ביותר שבמהלכם על עורך הדין להשתמש בשורה ארוכה של כלים מקצועיים, החל מאיסוף חומר ראיות חשוב – הן מהלקוח והן ממשרד הפנים, עובר לעיבוי הראיות, לנקיטת צעדים פרקטיים חשובים ובהולים וכלה בניסוח מובנה, ראוי וממצה של כתב הערר.

על המייצג ללמוד את כל העובדות והנסיבות וליישם אותן נכונה בהליך הערר. וחשוב לא פחות – על עורך הדין להכיר קורפוס גדול מאוד של פסיקה בנושא מעמד בישראל ובנושא הספציפי שעומד במוקד הערר, פסיקה של כל הערכאות המשפטיות הרלוונטיות. נרשה לעצמנו להעריך כי רק מתי מעט משקיעים מאמצים כבירים בלמידת פסקי הדין הרבים וביישומם בתיקים שאותם הם מנהלים. לעתים קרובות מאוד תוצאת ההליך תלויה ביכולתו של המייצג ליישם בהליך תקדים או פסק דין שנפסק במקרה אחר.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה