בית המשפט המחוזי ביטל את פסק דינו של בית הדין לעררים והורה למשרד הפנים להעניק לזרה, גרושה של אזרח ישראלי ואמא לילד בן 9 שסובל מבעיות התפתחות, מעמד בישראל מטעמים הומניטריים

אנו כותבים תדיר על המבחן המורכב והקשה של מתן מעמד בישראל לזרים מטעמים הומניטריים. נזכיר, משרד הפנים לא מחלק "ויזות הומניטריות" בנדיבות יתרה, לשון המעטה, ורק עורכי דין שלא בקיאים בנושא יכולים להבטיח ללקוחות נצחונות קלים בסוגיות אלה. הניסיון מלמד כי ניתן להגיע להישגים משמעותיים כאן רק בעזרת עורכי דין מומחים (וכאלה אין הרבה), וגם אז לרוב נכונה למבקשים דרך ארוכה.

פסק דינו החדש של בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים (28.7.20) ממחיש את הסוגיה. נתינת גיאורגיה אולגה (השם שונהא.ב.) נישאה לישראלי והחלה לעבור עמו את ההליך המדורג. ניתן לה רישיון עבודה מסוג ב/1 שלימים שודרג לרישיון ארעי א/5. בשנת 2011 נולד לבני הזוג ילד עם בעיות התפתחות חמורות שמתבטאות בדיבור ובמוטוריקה.

פרידת בני הזוג והבקשה ההומניטרית

בני הזוג לא השלימו את ההליך על רקע של אלימות במשפחה, ונפרדו בשנת 2015. עם סיום הקשר הגישה אולגה בקשה למעמד בישראל מטעמים הומניטריים מכוח נוהל פקיעת קשר ונוהל אלימות במשפחה. בבקשה נטען כי בשל בצבו הילד זקוק להשגחה ולעזרה מקצועיתוכאלה לא יינתנו לו בגיאורגיה אם חלילה תיאלץ לחזור לשם. עוד נטען כי למרות היחסים הלא טובים בין ההורים עצמם האב מכיר בילד ומשמש לו הורה, ולכן לא ניתן לשלול מהקטין את הזכות הבסיסית לגדול לצד שני הוריו.

אלא שמשרד הפנים והוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים התעלמו מהטענות, והבקשה נדחתה. אולגה עתרה נגד ההחלטה לבית הדין לעררים ותמכה את הערר בחוות דעת של פסיכולוגית ילדים שקבעה כי העתקת מרכז חיים לגיאורגיה קרוב לוודאי תגרום לילד נזק נפשי והתפתחותי בלתי הפיך.

ערר ראשון בבית הדין לעררים

לאחר שבית הדין נדרש למסמכים ובפרט לחוות הדעת, ומשהתרשם כי הוועדה ההומניטרית לא התייחסה למסמך חשוב זה ולשיקול של טובת הקטין, הוא הורה להחזיר את הבקשה לוועדה לבחינה חוזרת. התיק הוחזר ונערך דיון בוועדה, אך גם בפעם זו חברי הוועדה התעלמו מחוות הדעת, ומשרד הפנים דחה את הבקשה.

ערר שני לבית הדין לעררים

אולגה שבה והגישה ערר לבית הדין לעררים. הפעם הדיין חנניה גוגנהיים נאלץ לדון בערר לגופו ובסוף בירור טענות הצדדים הכריע לטובת משרד הפנים, ודחה את הערר. בית הדין קבע כי לא נמצאו בתיק זה נסיבות הומניטריות חריגות וטעמים הומניטריים ייחודים המצדיקים מתן מעמד בישראל לעוררת.

פסק דינו של בית הדין וערעור לבית המשפט המחוזי

אולגה לא ויתרה, והגישה ערעור על פסק הדין לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים. השופט אלי אברבנאל בחן בקפידה את כל ראיות התיק וטענות הצדדים, ובסופו של דבר קיבל את הערעור. השופט קבע כי משרד הפנים, הוועדה הבינמשרדית ובית הדין לעררים לא נתנו את דעתם לשיקולי טובת הקטין ולראיות שהובאו בעניין עלידי אולגה. עוד השופט אברבנאל הדגיש בפסק הדין את הזכות הבסיסית של הילד לגדול לצד שני הוריו, בייחוד בנסיבותיו המיוחדות של תיק זה ובהתחשב במצבו ההתפתחותי והנפשי של הילד. בית המשפט גם בחן את טענת המערערת כי בגיאורגיה, בהינתן מצבה של מערכת הבריאות שם, הילד לא יקבל את התמיכה שלה הוא זקוק.

פסק הדין של בית הדין לעררים והחלטת משרד הפנים בוטלו, ובית המשפט הורה למדינה להעניק לאולגה מעמד של תושבת ארעית (א/5) לתקופה של שנתיים, שלאחר מכן ישקול משרד הפנים אם לשדרג את המעמד לתושבות קבע. המדינה חויבה בהוצאות משפט בסך של 6,000 שקלים.

[42280-06-20]

מאת ארתור בלאיירעורך דין למעמד ומשרד הפנים

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמדובן הזוג נפטר או עזבמה עושים?

מאמרים נוספים כאן

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה