איך אשתו של אזרח ישראלי או בעלה של אזרחית ישראלית יכולים לקבל אזרחות ישראלית ואילו בעיות נפוצות מאפיינות את ההליך?

לעתים קורה שזוגות, ישראלים בני זוגם הזרים, המטופלים בלשכות של רשות האוכלוסין במסגרת ההליך המדורג של הקניית אזרחות ישראלית לבן הזוג הזר, נתקלים בקשיים משמעותיים בהוכחת כנות הקשר שלהם ונאלצים להתמודד עם סירובים. נמנה במאמר זה כמה סיבות נפוצות לבעיות:

פער גילאים ניכר בין בני הזוג. השאלה אם מדובר בעילה סבירה והגיונית במאה ה-21 – תיאורטית למדי ואיננה רלוונטית. מדובר במציאות קיימת, וצריך לדעת להתמודד איתה בדרך נכונה.

מצב אישי בעייתי. לדוגמה, ישראלי המצוי בהליך גירושין שנמשך שנים רבות יוצר זוגיות עם נתינה זרה ובני הזוג מעוניינים לחיות יחד כמשפחה בישראל. משרד הפנים יערים קשיים בשל הסיבה הפורמלית הפשוטה שאחד מבני הזוג איננו פנוי. צריך לדעת כיצד מתמודדים עם בעיות מסוג זה. דוגמה נוספת – בני הזוג, הישראלי והזרה, נישאו זה עתה בחו"ל, אך קדם לכך הליך גירושין טרי של בת הזוג ופרק הזמן שחלף מאז הגירושין לנישואין איננו משמעותי. במקרה זה עלול להתעורר חשד לפיקטיביות של הקשר, על כל המשתמע מכך.

סתירות בראיון. השלב הכי חשוב של ההליך המדורג הוא ראיון כנות הקשר שנערך לכל אחד מבני הזוג. כאשר במסגרת ראיון כזה מתגלות סתירות משמעותיות, משרד הפנים עלול להתרשם כי מדובר בקשר פיקטיבי, לסרב לבקשה ולדרוש מבן הזוג הזר לצאת מישראל בתוך מספר שבועות. אילו סתירות נחשבות או צריכות להיחשב למשמעותיות הוא עניין של מומחיות וניסיון מקצועי. רק עורך דין מומחה להגירה, מעמד ומשרד הפנים יוכל לתת הערכה סבירה אם החלטת סירוב כזו או אחרת אכן מוצדקת לאור ממצאי הראיון ומכלול הנסיבות.

אמורים הדברים במיוחד כאשר ל"סתירות" בראיון מתווספים פקטורים נוספים כגון פער גילאים, הימצאותו של בן הזוג הזר בישראל ללא אשרה בתוקף, מצב אישי בעייתי, בקשה למעמד מסוג אחר שהוגשה בעבר על-ידי הזר, הליך מדורג קודם שעבר הישראלי עם זרה אחרת, הליך מדורג קודם שעבר הזר עם ישראלית אחרת ועוד. במקרים מעין אלה רמת הרזולוציה שבה הרשות תבחן את הבקשה תהיה שונה והבחינה תהיה קפדנית בהרבה.

אם משרד הפנים דחה את הבקשה, כיצד מתמודדים עם הסירוב, לאן פונים, מה עושים?

חשוב קודם כל לדאוג לקבל החלטת סירוב רשמית בכתב ופרוטוקולים של הראיון הרלוונטי. הפרוטוקול משמש אמצעי חשוב ביותר בעבודתו של עורך דין מומחה להגירה ולמשרד הפנים. בלי פרוטוקול לא ניתן להתמודד עם עמדת המדינה בצורה מקצועית, משכנעת וכזו שתיתן לכם סיכוי להתגבר על משרד הפנים בבית הדין.

בנוסף, למרות כל הקושי והפחד צריך להשתדל לשמור על קור רוח ולהתכונן נפשית להליך משפטי רציני.

עוד חשוב לפעול במהירות ולא לבזבז זמן יקר. ברוב המקרים עומדים לרשותכם רק 21 ימים כדי להשיג על ההחלטה במסגרת מה שמכונה "ערר פנימי", וחשוב מאוד לא לחרוג מפרק זמן קצר זה.

ואולי חשוב מכל – לאפשר לאנשי מקצוע לטפל בבעיה. מי שסבור שענייני משרד הפנים אינם מצריכים בקיאות וניסיון משפטי בתחום הספציפי של מעמד בישראל ואזרחות ישראלית טועה מרה והמציאות תלמד אותו שקשה מאוד להתמודד עם סירובים בלי סיוע של עורך דין מקצועי ומומחה בתחום.

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה