חוק השבות שולל זכות עליה לישראל מיהודים שהמירו דתם מרצון. בחינה של שאלת דת נעשית ברגיל במעמד בדיקת הזכאות בשלל הקשרים, לרבות הוכחת היהדות (ועבור צאצאי יהודים – הוכחת זיקה), עבר פלילי, סכנה פוטנציאלית לשלום הציבור, כוונת השתקעות בישראל ועוד. אך ישנם מקרים מועטים שבהם מבקשי שבות מסתירים מנציגי ישראל בחו"ל את העובדה שהמירו את דתם מרצון, מקבלים אשרת עלייה ומגיעים לישראל – ובחלוף שנים רבות, לעתים עשרות שנים, מתגלה האמת.

כך היה בעניינם של אבנר ומריה נאמן. בשנת2001 עלה אבנר לישראל עם משפחתו כשהיה בן 11. כעבור 13 שנים הוא נישא בחו"ל לאזרחית בלארוס. לאחר מכן בני הזוג שרצו להקים בית בישראל פעלו בהתאם לנוהל ספציפי של משרד הפנים שעל-פיו ביקש אבנר ממשרד הפנים אישור כניסה לישראל עבור אשתו במטרה לפתוח בעתיד בהליך של איחוד משפחות.

משרד הפנים: אין איחוד משפחות למי שאזרחותו עלולה להישלל

בקשתו של אבנר נבחנה במשך כמעט שנה, ובסוף נמסרה תשובה שלילית. במכתב הסירוב הובהר שלא זו בלבד שלא יינתן לאזרחית בבלארוס אישור כניסה לישראל, אלא שמשרד הפנים אפילו שוקל לשלול מאבנר עצמו את אזרחותו. בנימוקי הסירוב נאמר כי עוד בשנת 2012 אבנר הצהיר בכתב כי עוד מילדותו התפלל עם אמו בכנסיה באוקראינה, כי משפחתו הסתירה עובדה זו מנציגי ישראל טרם העלייה, כי הם נוצרים מאמינים וכי גם אחרי העלייה בגיל 19 התנצר אבנר בארץ בטקס טבילה. לכן, הוסבר במכתב של משרד הפנים, עניינו של אבנר הועבר לוועדה לביטול מעמד ואזרחות.

נאמן לא הסכים והגיש ערר לבית הדין לעררים, אך הערר נדחה. אבנר לא ויתר וערער לבית המשפט לעניינים מנהליים. בית המשפט בחן את נסיבות הפרשה וקבע כי אמנם יתכן שבדין הועבר עניינו של אבנר לוועדה לביטול אזרחות, אך המדינה לקתה בשיהוי רב מדי בקשר עם בירור השאלה אם לשלול מאבנר עצמו את האזרחות. כך, מעת שהועבר התיק לאותה ועדה חלפו 4 שנים ולא נערך כל דיון בעניין, הוועדה כלל לא התכנסה ונציגי המדינה אפילו לא היו מסוגלים למסור מועד משוער של אותו דיון עתידי.

בית המשפט: אין לפגוע בזכויות לנצח

במצב דברים זה סבר השופט שעם כל ההבנה לחשדות שהתעוררו אצל משרד הפנים בקשר עם זכאותו של אבנר עצמו למעמד בישראל, לא ניתן להכשיר את התנהלות המדינה שמשתהה ובמשך 4 שנים לא נוקפת אצבע בעניינו של אבנר כאשר על הפרק בקשה של אזרח ישראלי להביא לישראל את אשתו ולהקים איתה משפחה.

בית המשפט קיבל אפוא את הערעור של אבנר והורה למשרד הפנים להנפיק לאשתו אשרת כניסה לישראל ולפתוח מיד בהליך של הסדרת מעמד. עוד המדינה חויבה לשלם לאבנר הוצאות משפט בסך של 10,000 שקלים.

[עמ"נ (י-ם) 63320-11-16 אבנר נאמן ואח' נ' רשות האוכלוסין (ניתן ביום 12.6.17)]

מאת עו"ד ארתור בלאייר

 
מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה