כידוע, משרד הפנים אינו מקל ראש בבדיקת בקשות ל הסדרת מעמד לבני זוג של ישראלים. הרשות עורכת בדיקה יסודית, מקיפה ולעתים מכבידה מאוד. אחת הנסיבות השכיחות ביותר שבהן משרד הפנים מערים קשיים בהסדרת מעמדם של בני זוג זרים בישראל היא פער גילאים משמעותי בין בני הזוג.

בפרשת דאנקס וגם במקרים אחרים בתי המשפט הבהירו כי אסור לרשות לפגוע בתא משפחתי בגלל פערי גיל ועליה לנהוג ברגישות ולא לכפות את ערכיה ותפיסת הזוגיות שלה על מבקשים שאת בקשותיהם היא בוחנת.

מקרה שנדון לאחרונה בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים מדגים את הסוגיה. ישראלי בן 80 ואזרחית פולין בת 37 נמצאים בזוגיות כבר 17 שנים ומזה כ-7 שנים חיים בארץ. מעת לעת האריך משרד הפנים לאישה אשרת שהייה בישראל, כאשר בתקופה זו עברו בני הזוג אין-ספור שימועים וראיונות שבמהלכם נשאלו שאלות קשות ומביכות.

אך כאשר פנו השניים בבקשה לשדרג את האשרה של האישה (לרישיון מסוג א/5), משרד הפנים גם דחה את הבקשה וגם הודיע על הפסקת ההליך המדורג. בנוסף דרש מהאישה לעזוב את ישראל באופן מיידי. ערר פנימי וערר נוסף שהגישו לבית הדין לעררים נדחו. בני הזוג לא ויתרו וערערו לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים.

השופט נועם למד את התיק, והגיע למסקנות אחרות. השופט תהה כיצד משרד הפנים, שבחן את טיב הקשר של בני הזוג לאורך כ-7 שנים לא סבר כי יש חשד למערכת פיקטיבית וביחסי נוחות, אך לפתע שינה את טעמו דווקא כאשר הגיעה לפתחו בקשת בני הזוג לשדרג את האשרה של האישה. סגנון התשובות של בני הזוג היה ונותר אחיד – הגבר לא התכחש לפערי הגיל ביניהם ואף התבטא מספר פעמים שיחסו לאישה, בין השאר, "אבהי". בעבר, כאמור, תשובות אלה לא הטרידו את משרד הפנים יתר על המידה, ועכשיו משום מה נציגי הרשות למדו מהן כי לא מדובר בקשר זוגיות לכל דבר.

השופט נועם הזכיר לנציגי המדינה את שלמותר להזכיר: "יש להיות ערים לעובדה כי במגוון הקשרים האפשריים הקיימים בין בני אדם, ייתכנו קשרים זוגיים אמיתיים גם כאשר נתוניהם של בני האדם המקיימים אותם אינם תואמים מסגרות מקובלות ומוכרות. בני אדם הנפגשים זה בזה בשלב מסוים בחייהם, עשויים לקשור קשר מהותי ואמיתי גם אם אין לסוג קשר כזה אח ורע בסביבה הטבעית המוכרת, וגם אם קשה לשבץ את הקשר לתבנית יחסית מקובלת. לפיכך, על הרשות המוסמכת להתייחס בפתיחות רבה לבחינת נושא זה, ולבחון אותו ברגישות ובזהירות, לבל ייגרמו נזק פגיעה לעותרים, על לא עוול בכפם, אם אמנם מדובר בקשר זוגי ואמיתי ביניהם, גם אם הוא שונה וחורג מהמקובל, ככל שיהא" (בג"צ 1173/07 אנדרי יון נ' משרד הפנים (2.12.09)).

בית המשפט ביטל את החלטת משרד הפנים על הפסקת ההליך המדורג, אך הסכים עם המדינה שטרם בשלה העת לשדרג לאישה את האשרה.

[עמ"נ (י-ם) 15227-10-16 פלוני ואח' נ' משרד הפנים (30.8.17)]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה