נגנב רכב שכור כשקוד ההתנעה הושאר בצמוד למפתחות – האם השוכר צריך לשלם?

אדם שכר רכב בחברת השכרה. לימים הרכב נגנב, לאחר שהגנבים פרצו לביתו ובין החפצים שלקחו היה מפתח הרכב ואליו צמוד קוד ההתנעה של האימובילייזר. בעקבות הגניבה חברת ההשכרה פנתה לחברת הביטוח בדרישה לשיפוי, אך זו דחתה את תביעתה בטענה שבנסיבות של הותרת קוד הפעלת האימובילייזר בצמוד למפתח לא חל כיסוי ביטוחי. אז מי אמור לשלם?

חברת ההשכרה הגישה תביעה נגד הנהג (השוכר) על סך של כ-70,000 שקלים, בטענה שעם קבלת הרכב השוכר קיבל הוראה מפורשת ובכתב שלא להותיר את מפתח הרכב בצמוד לקוד הסודי. נטען שעם הרכב נמסר לשוכר כרטיס שהכיל את ההוראה: "לקוח יקר. אנא הקפד לשמור הקוד הסודי בנפרד ממפתחות הרכב", וכשבכל רכב של חברת ההשכרה קיימת מדבקה הנושאת את הכיתוב: "חל איסור על השארת מפתחות וקוד סודי ברכב. אין כיסוי ביטוחי לחפצים אישיים ולפגיעה במרכב התחתון". בנוסף, בהסכם השכרה שנחתם עם השוכר נאמר שהשוכר אחראי לגניבת הרכב אם מפתחות הרכב או הקוד הסודי יושארו ברכב.

car-on-tow-truck_19-131096

בית משפט השלום בקריות, שדן בתביעה, השתכנע ששוכר הרכב (הנתבע) אכן הוזהר, באמצעות כרטיס ומדבקה – ולמרות זאת התביעה נדחתה והנהג לא חויב לשלם לחברת ההשכרה. נקבע שלא דובר במקרה שבו מפתחות הרכב או הקוד הסודי הושארו ברכב, לכן לא היה מקום להחיל את הסעיף בהסכם.

חברת ההשכרה לא הבהירה לשוכר, כך לפי פסק הדין, שבכל מצב שבו הקוד הסודי יישמר יחד עם המפתחות לא יחול על הרכב כיסוי ביטוחי. נקבע שהוראות הסכם השכרת הרכב שהתייחסו לאחריות השוכר היו כלליות ולא ברורות דיין, שהן הובלעו בהסכם ושלפי נוסחן קשה היה לאדם סביר להבין אותן.

בית המשפט, כאמור, דחה את התביעה של חברת ההשכרה, אך "העניש" את השוכר, בגלל רשלנותו, באי-פסיקת הוצאות משפט לטובתו, כמקובל במרבית המקרים.

תא"מ (קריות) 38157-09-12 אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ נ' מיכאל מוריס קזאן ואח' (ניתן ביום 18/5/14).

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה