איך לקבל מעמד בהליך מדורג ביחסים חדשים לאחר שההליך הקודם לא הסתיים

אני כותב רבות על ההליך המדורג של קבלת אזרחות ישראלית מכוח נישואין או זוגיות בין זרים לאזרחי ישראל. בין היתר אני מקדיש כתיבה למקרים מורכבים שבהם למשרד הפנים מתעורר חשד בדבר כנות הקשר הזוגי וכתוצאה מכך ההליך מתנהל אורח שונה מהרגיל.

היום נתמקד בדוגמה אחת לאותם מקרים מורכבים. אם בעבר ניהלת את ההליך המדורג עם אזרח זר, נפרדתם לפני השלמת ההליך ובינתיים הכרת בן זוג חדש, משרד הפנים יהיה מחויב לסגור את התיק הקודם ולדרוש מהזר או הזרה לצאת מהארץ.

"הרשימה השחורה"

בכך לא יסתיימו פעולות הרשות. לאחר סגירת התיק הראשון פרטי הזר יוזנו לתוך המערכת הממוחשבת (המונח המקצועי של הפעולה הוא "הכללה"), ולאחר מכן הזר יתקשה מאוד לקבל אישור כניסה לישראל.

אבל אם הזר טרם עזב את ישראל ובינתיים הקים זוגיות עם אזרח ישראלי אחר, יש סיכוי כי בני הזוג יצליחו בהליך חדש ושבסופו של דבר בן הזוג הזר יקבל מעמד בישראל. כיצד עושים זאת?

לאזרח הישראלי זכות בסיסית לחיי משפחה

לבן הזוג החדש שהוא אזרח ישראלי מסורה זכות בסיסית לחיי משפחה ומשרד הפנים מחויב לכבד זכות זו. חשוב להבין שמשרד הפנים לא רואה עצמו מחויב לשמירה על זכויותיהם של נתינים זרים לחיי משפחה, אך הדין (ליתר דיוק, פסיקתו של בית המשפט העליון) מורה לו להקפיד על זכויות אזרחי המדינה.

על כן תיאורטית מקום שמתנהל קשר של זוגיות בין אזרח ישראלי לבן זוג זר, ניתן לפנות למשרד הפנים בבקשה לפתיחת ההליך המדורג. אך בפועל "זה לא עובד ככה". ראשית, לפני פתיחת תיק חדש מכוח יחסי הזוגיות החדשים משרד הפנים מחויב לסגור את התיק הקודם. כאן יערכו לכל אחד מבני הזוג ראיון עומק שבמסגרתו ישאלו על הסיבות לפירוק הקשר, על האופן שבו התנהל כל הקשר, על המועדים ועוד.

דרישה לצאת מישראל

שנית, במקרים רבים משרד הפנים כלל לא יהיה מוכן לפתוח לבני הזוג תיק חיים משותפים ויתנה זאת ביציאת בן הזוג הזר מישראל. במילים אחרות, נציג הרשות יגיד לכם: תחילה על בן הזוג הזר לחזור למדינת אזרחותו, לאחר מכן הישראלי יגיש בקשה להזמין את בן זוגו, הבקשה תתברר ורק אם משרד הפנים יתרשם מכנות הקשר, תאושר כניסתו של הזר לישראל.

הלכה למעשה אם תפעלו כדרישת משרד הפנים, חזרתו של בן הזוג הזר לישראל תתאפשר לפחות בחלוף שנה וחצי. וזאת במקרה שכלל תאושר הבקשה ולא תסורב.

כך אפוא מורה משרד הפנים תדיר במקרים של מערכת זוגית חדשה. אלא שגישה זו של הרשות מנוגדת לדין ולפסיקה, ורק עורך דין הגירה מנוסה ובקי מסוגל למנוע את הגירוש.

משרד הפנים, כנות הקשר ומסמכים חדשים

אך אפילו אם הצלחתם לקבל תור ולפתוח תיק חיים משותפים מבלי שבן הזוג הזר ייצא מישראל, עדיין תידרשו להציג שורה ארוכה של מסמכים חדשים. בין השאר עליכם להציג תעודה עדכנית בדבר מצבו האישי של הזר, וגם אם זה לא השתנה מהפעם האחרונה והזר לא יצא מהארץ, הרשות עדיין תדרוש את הצגתו. כדי להשיג מסמך כזה במדינת אזרחותו של הזר לפעמים צריך לעדכן את המצב האישי, לעדכן גירושין ועוד, לאחר מכן לקבל מסמכים חדשים, לאמת אותם באפוסטיל, לתרגם בישראל בתרגום נוטריוני, והכל בפרק זמן קצר ביותר – ומדובר באתגר משפטי לא מבוטל שרק עורכי דין מנוסים יודעים לצלוח.

אך גם בזאת לא תמו הפעולות שעל בני הזוג לעשות. משרד הפנים יערוך לכם ראיון כנות הקשר, והפעם מדובר בראיון עומק שיכלול המון שאלות וגם פרשנות התשובות והממצאים תהיה הרבה יותר נוקשה.

אני עוסק באזרחות ישראלית, הסדרת מעמד של בני זוג ומשרד הפנים מזה 12 שנים ובתקופה זו משרדנו טיפל בהצלחה במאות זוגות במצבים מורכבים ביותר. איני זוכר מקרה אחד אפילו שבו זרים או ישראלים שביקשו לעבור את ההליך המדורג בפעם שנייה או שלילית הצליחו לעשות זאת ללא עזרה מקצועית.

אך לפני שמקבלים החלטה נכונה צריך להבין כי יש בעיה. הניסיון מלמד שרבים לא מבינים את המצב שבו הם מצויים ולא מזהים את הצורך לקבל עזרה מעורך דין הגירה מנוסה, וכשיורד האסימון פעמים רבות מאוחר מדי ונגרם נזק משמעותי לתיק.

מאת ארתור בלאייר, עורך דין למעמד ומשרד הפנים

 

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים כאן

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה