תושב חוץ שנשוי לאזרח ישראלי או מצוי איתו בקשר של ידועים בציבור, והשניים מעוניינים לחיות בישראל, זכאי להסדרת מעמדו במשרד הפנים. לצורך כך על בני הזוג לעבור פרוצדורה המכונה "הליך מדורג" של קבלת מעמד בישראל שאורכה לפחות 5 שנים, אם מדובר בזוג נשוי, ו-7 שנים במקרה של ידועים בציבור. במסגרת הליך זה בוחן משרד הפנים את כנות הקשר.

כדי להוכיח שהקשר אמיתי על בני הזוג להציג לעובדי הרשות ראיות משכנעות, ובהן מסמכים המעידים על גילם, מצבם המשפחתי, מסוכנותם וטיב הקשר – העתקי תכתובות, צילומים, מכתבי קרובים ועוד. עוד על בני הזוג לעבור שימועים תקופתיים שבמהלכם כל אחד נשאל על אודות בן הזוג השני, תחביביו, משפחתו, עיסוקו, חברים, נסיבות ההיכרות, כיצד מבלים יחדיו וכיוצא באלה.

אם במהלך בחינת הקשר מתגלות סתירות במידע שמוסרים בני הזוג, יכול משרד הפנים לסרב להאריך לבן הזוג הזר את אשרת השהייה, להודיע לו על הפסקת ההליך המדורג ולדרוש ממנו לעזוב את הארץ בתוך שבועיים.

ריב עלול להסתיים בגירוש מישראל

בנובמבר 2015 נדרש בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים למקרה עצוב שבו הרשות לא היססה להפסיק לבני זוג את ההליך המדורג. מדובר בגבר תושב חוץ וישראלית שנישאו בתורכיה, כאשר בן הזוג הזר הנשוי לישראלית ביקש לקבל מעמד בארץ מכוח הנישואין. לאחר שנפתח בעניינם תיק איחוד משפחות ומשרד הפנים האריך את אשרת השהייה של הגבר מעת לעת, ידעה מערכת היחסים ביניהם עליות ומורדות. השניים הרבו לריב וכתוצאה מכך להיפרד לפרקי זמן קצרים.

 לימים הגיע לידי רשות האוכלוסין מכתב ששלחה בתה של האישה שבו סיפרה כי הקשר לא יציב, כי הגבר בוגד באמה וכי יש לו משפחה בתורכיה שלה הוא גם דואג כלכלית. עם היוודע טיב הקשר זומנו בני הזוג לראיון ברשות ולאחריו הודיעו לזר על הפסקת ההליך המדורג "עקב פקיעת הקשר" ודרשו ממנו לעזוב את ישראל.

אלא שלמרות הוראת משרד הפנים הגבר נשאר בארץ. כעבור תקופה הוא נעצר והועבר למתקן משמורת לשוהים בלתי חוקיים במטרה לגרשו מישראל. אשתו הישראלית התחננה בפני הרשויות והסבירה כי למרות הריבים מדובר בקשר אמיתי שמעולם לא נקטע, אך לא היה בכך כדי לסייע.  

למעשה, משרד הפנים נותר איתן בעמדתו עד שנדרש לעניין בית המשפט לעניינים מנהליים שאליו עתרו בני הזוג. השופט סובל בחן בקפידה את נסיבות המקרה והראיות שהובאו בתיק, ושלא כמשרד הפנים התרשם כי למרות אופיו הלא יציב של הקשר מדובר במערכת כנה שלא מצדיקה בשום אופן את הפסקת ההליך המדורג. השופט הסביר בהחלטתו שעמדת משרד הפנים במקרה זה לא הייתה מבוססת דיה ולשיטתו גלשה מהמותר והראוי בנסיבות כאלה.

על עובדי הרשות היה לבחון את השאלה אם מדובר בקשר אמיתי או פיקטיבי, ואילו במקום זאת הם החילו מבחנים ושיקולים זרים שלא היה מעניינם ובסמכותם להחיל. בהתאם להלכה שנקבעה על-ידי בית המשפט העליון, על משרד הפנים לגלות רגישות והבנה בבואו לבחון מערכות יחסים בין בני אדם, ולא להכתיב למבקשי מעמד נורמות "חיצוניות".

ההחלטה בוטלה ובית המשפט הורה לרשות להעניק לגבר אשרת שהייה זמנית, עד לבחינה מחודשת של הקשר.  

[עת"מ (י-ם) 31022-01-14 ביצ'ל ואח' נ' משרד הפנים (22.11.15)]

 
מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה