כל פעם שאזרח זר מבקש לעלות לישראל מכוח חוק השבות ומגלה שהיה מאומץ, משרד הפנים ולשכת הקשר נתיב בוחנים בקפידה יתרה את הנסיבות והמסמכים, וממש לא בנקל מאשרים בקשות כאלה. דוגמה להצלחה חשובה של המשרד.

חוק השבות חל על יהודים, בנים ליהודים ונכדים ליהודים, וגם על בני זוגם. כל מי שאוחז בזכות לשבות רשאי לעלות לישראל ולקבל אזרחות ישראלית, והחוק חל אפילו על אלמנים ואלמנות של יהודים, בנים ליהודים ונכדים ליהודים.

בהתאם לחוק השבות ולפסיקה, גם אדם שאומץ כדין אוחז בזכות לשבות ולאזרחות ישראלית. על-פי הלכת ברניק וחוות דעת היועץ המשפטי לממשלה, אם ילד יהודי עובר אימוץ על-ידי מי שאינו יהודי, עצם פעולת האימוץ אינה מוציאה אותו מגדר חוק השבות והזכות לעליה ולאזרחות ישראלית נותרת.

כאשר ילד לא יהודי מאומץ על-ידי יהודי או בן ליהודי – גם במקרה זה הוא אמור לאחוז בזכות לשבות ולאזרחות ישראלית. אבל במקרה זה יש לבחון את מכלול הנסיבות של האימוץ ולוודא שמדובר באימוץ כן ולא באימוץ שמטרתו היחידה היא להקנות זכות עלייה למאומץ. ככל שהאימוץ נעשה סמוך להפיכת המאומץ לבגיר, או ככל שהאימוץ מתבצע קרוב למועד הגשת בקשה לעלייה, כן ייטה משרד הפנים לראות באימוץ שכזה אימוץ למראית עין בלבד ולא להכיר בו לצורכי חוק השבות.

אימוצים מעוררים לא מעט קשיים בקשר עם הפעלת חוק השבות. בכל פעם שזר מבקש לעלות לישראל מכוח אימוץ משרד הפנים והגופים האחרים האמונים על יישום חוק השבות ועליה לישראל (כגון הסוכנות היהודית, נפש בנפש, לשכת הקשר – נתיב ועוד) בוחנים בקפידה יתרה כל מקרה שכזה ונסיבותיו, ולא בנקל תוכר זכאות לעלייה במקרים כאלה.

לאחרונה משרדנו סיים בהצלחה הליך מורכב של הוכחת זכאותה של אזרחית רוסיה לשבות (עליה) אחרי מאבק עיקש בן מספר שנים מול המדינה.

עלייתם של אנדריי ובני משפחתו

לפני למעלה מ-20 שנים אנדריי, יהודי אזרח ותושב רוסיה, נישא ברוסיה לבת זוגו ילנה. באותה עת ילנה הייתה גרושה ואם לשלושה ילדים. כשנה לאחר הנישואין אנדריי אימץ את הילדים של ילנה בהליך מסודר בבית המשפט הרוסי. אביהם הביולוגי של הילדים נתן הסכמתו לאימוץ, בתנאי שהילדים ימשיכו לשאת את שמו ושם משפחתו.

אנדריי וילנה מקיימים זוגיות מדהימה מזה למעלה משני עשורים. כל השנים אנדריי מגדל את ילדיה של ילנה, שאותם אימץ, בחום ובאהבה אין קץ, ובנוסף יש להם ילדה משותפת. גם הילדים תמיד ראו וממשיכים לראות באנדריי אבא לכל דבר ועניין ומתייחסים אליו ככזה. האב הביולוגי היה צץ בחייהם כאורח פורח אחת לחודש ומבלה כמה שעות. בזה פחות או יותר התמצתה ההורות שלו.

אשרת עליה לא לכולם

כאמור, אנדריי יהודי, ולפני כמה שנים החליטה המשפחה לעלות לישראל. שני הילדים המאומצים היו באותה עת כבר בוגרים, הקימו משפחות ולא תכננו לעלות, ואילו הילדה השלישית, דריה, הייתה בת 17.5 ואנדריי וילנה הגישו בקשה ללשכת הקשר נתיב לעלות לארץ עם הילדה המשותפת ועם דריה. לאחר בחינת מסמכים וראיון בלשכת הקשר נתיב נציג המדינה העניק לאנדריי, לילנה ולבתם המשותפת אשרת עלייה. באשר לדריה, נציג לשכת הקשר לא אישר את עלייתה בגלל האימוץ אלא הציע שתיסע לישראל ותגיש את בקשתה בארץ.

אך בארץ הבעיה לא באה על פתרונה. בעת הגשת הבקשה דריה הייתה בגירה, ומשרד הפנים שאליו הוגשה סבר כי לא קמה לדריה זכאות לשבות ולאזרחות ישראלית. משרד הפנים הטיל ספק באימוץ וסבר שלא מדובר ב"אימוץ כן", שהקשר עם האב הביולוגי היה משמעותי במקרה זה – ולכן אין להכיר בזכות לעליה.

הליכים משפטיים נגד משרד הפנים ונתיב

המשפחה פנתה אלינו, וניהלנו הליך מול המדינה במשך מספר שנים. כשלוש פעמים פנינו בעתירות מנהליות לבית המשפט לעניינים מנהליים, בנוסף הגשנו מספר עררים פנימיים למשרד הפנים, בהם עררים בגין אי-מענה ועוד – משום שהמדינה עשתה הכל כדי לא לקבל החלטות בתיק ולטרפד אותו.

כאשר דחקנו את משרד הפנים ולשכת הקשר לפינה, עשתה המדינה תרגיל. נציגי לשכת הקשר נתיב זימנו את האב הביולוגי לראיון ושאלו אותו איך הוא רואה את האימוץ והאם היה אבא אמיתי לדריה. האב הביולוגי, כמובן, לא החמיץ הזדמנות לספר לפקידים איזה אב מסור הוא היה, איך היה מגיע וקונה גלידה לילדיו, איך הוא ממשיך לאהוב אותם ושהאימוץ אמנם היה משמעותי והילדים "מתייחסים טוב לאנדריי" אך היו לאימוץ מטרות אחרות ולמעשה הוא, האב הביולוגי, ממשיך לראות את עצמו כאבא לכל דבר.

בסופו של דבר הגענו בשלישית לבית המשפט לעניינים מנהליים ודרשנו שמשרד הפנים ינמק מדוע דריה לא מקבלת אזרחות ישראלית. בית המשפט שהתרשם כי כל האמצעים ננקטו וכי באמת לא נותר לעותרים אלא לפנות אליו לקבלת סעד, דרש ממשרד הפנים הסברים.

אחרי ניהול מאבק עיקש ואינטנסיבי, ולאחר שהמדינה הבינה כי אין לה תשובות מספקות לטענות שלנו, משרד הפנים נאלץ לוותר, להכיר בזכותה של דריה לעליה ולהעניק לה אזרחות ישראלית. המדינה גם חויבה בהוצאות משפט.

מדובר בניצחון חשוב.

מאת ארתור בלאייר, עורך דין למעמד ומשרד הפנים

וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

ערוץ יוטיוב ברוסית  

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

מעמד בישראל לנין של יהודי

 

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה