בית המשפט המחוזי: כל עוד משרד הפנים מברר בקשה לקבלת מעמד בישראל מטעמים הומניטריים וטרם קיבל החלטה בעניין, ואפילו אם סירב והוגש ערר פנימי – שומה על הרשות להאריך את האשרה  

כפי שכתבנו רבות, אין זה פשוט כלל לקבל אשרה הומניטרית או מעמד הומניטרי בישראל. משרד הפנים, הפסיקה והדין דורשים לשם כך התקיימות נסיבות מיוחדות והוכחת זיקה משמעותית לישראל, וחשוב לא פחות – רק עורך דין מומחה שעוסק דרך קבע באזרחות ישראלית ובמעמד בישראל יכול להתמודד עם הליך כזה.

לא לאפשר למשרד הפנים לבטל את האשרה

אם פעלתם בכוחות עצמכם ולא הפקדתם את הטיפול בהליך המורכב בידי עורך דין מומחה לאזרחות ישראלית, סביר להניח ששגיתם בשלב כלשהו בדרך ומשרד הפנים ידחה את הבקשה על הסף אף מבלי להעבירה לוועדה הבינמשרדית.

אם פניתם למומחה ועורך הדין ביסס את הבקשה ההומניטרית כדבעי והגיש אותה במועד, משרד הפנים יכול לברר אותה, כולל העברת הבקשה לוועדה הבינמשרדית, במשך שנים. במקרים רבים לוקח למשרד הפנים 3-4 שנים למסור החלטה בבקשה הומניטרית, ולעתים אף יותר.

המטרה הראשונה היא לשמור על מעמדכם בישראל במשך אותן שנות בירור הבקשה. אם ביום הגשת הבקשה אחזתם באשרה מסוג ב/1, חשוב מאוד לדאוג לכך שמשרד הפנים יאריך אותה עד למסירת ההחלטה הסופית בבקשה. אם הייתה בידכם אשרה מסוג א/5 – כל שכן. מדובר במעמד שמעניק לכם זכויות סוציאליות משמעותיות במוסד לביטוח לאומי, זכות לקופת חולים ועוד.

אך הניסיון מלמד ששמירה על המעמד (האשרה הקיימת) היא לעתים משימה מאוד מורכבת. משרד הפנים משקיע מאמצים כבירים כדי לשלול מכם את המעמד בהזדמנות הראשונה ולא להאריכו, וזאת באופן בכוון, כדי "להוציא לכם את האוויר" ולגרום לוותר על הבקשה וההליך.

נוהל הטיפול בהפסקת ההליך המדורג 5.2.0017

אם הקשר שלכם התפרק או נקטע עקב פטירתו של בן הזוג ולא הספקתם לסיים את ההליך המדורג ולקבל מעמד של קבע או אזרחות בישראל, עומדת לכם הזכות להגיש בקשה לקבלת מעמד בישראל מטעמים שונים שכולם הומניטריים במהותם. נוהל 5.2.0017 מסדיר בקשות מסוג זה ומפרט את התנאים והנסיבות שעל פני הדברים מתאימים להליך. הנוהל גם מסדיר עבור משרד הפנים את אופן בירור הבקשה.

משרד הפנים מתעלם מהנוהל

בין השאר הנוהל מבהיר כי אם בעת הגשת הבקשה אוחז הזר באשרה בתוקף, על הרשות להאריך את האשרה עד למסירת החלטה סופית. אלא שבפועל משרד הפנים לעתים מפר את ההוראה, שולל מהזר את הרישיון ומסרב להאריכו עד למועד מסירת ההחלטה הסופית בבקשה ההומניטרית.

ככה זה עובד: אתם פונים למשרד הפנים, מודיעים על סיום הקשר הזוגי, הרשות קובעת לכם פגישה, נציגי משרד הפנים עורכים לכם ראיון קצר, ולאחר מכן מבטלים במקום את האשרה שבה אתם אוחזים ושולחים לכם מכתב שבו אתם מתבקשים לצאת מישראל בתוך פרק זמן קצר.

שיטה זו נועדה לקפח את זכותכם לניהול בקשה הומניטרית בהתאם לדין כאשר עד לקבלת ההחלטה הסופית (וכאמור, זה יכול לקחת 4-5 שנים!) בידכם אשרה בתוקף ואתם יכולים לעבוד, לקבל סיוע מהביטוח הלאומי ולהיות מבוטחים בקופת חולים.

בית המשפט: ערר פנימי מחייב שמירה על האשרה

אלא שלאחרונה (21.11.21) בית המשפט המחוזי בבאר שבע הוציא לפניו פסק דין עקרוני שקבע כי שיטה זו של משרד הפנים אינה חוקית. באותו הליך השופטת גאולה לוין קיבלה את טענות המערערים והבהירה למשרד הפנים ולבית הדין לעררים שכל עוד מתבררת הבקשה ההומניטרית, ואפילו אם ניתן סירוב לבקשה והוגש על כך ערר פנימי – בטרם תימסר החלטה סופית בבקשה או בערר הפנימי שומה על משרד הפנים להאריך את האשרה שבה אחז המבקש בעת הגשת הבקשה.

מדובר בהחלטה עקרונית וחשובה והיא ישימה במקרים רבים, לרבות בהליכים לפי נוהל אלימות במשפחה (5.2.0019) ובקשות הומניטריות "כלליות" (לפי נוהל 5.2.022), וגם, להבנתנו, בהליכים שאינם הומניטריים.

חשוב להבין שרק עורך דין שמתמחה באזרחות ישראלית, במעמד בישראל ובמשרד הפנים מכיר את התנאים, הנהלים והפסיקה שמסדירים את פעולת משרד הפנים ויכול למנוע מהרשות לקפח את זכויותיכם. כשירותו המקצועית ויכולתו לייצג אתכם בהליך ההומניטרי המורכב נבחנים לכל אורך הדרך החל מהשלב המוקדם של הגשת הבקשה ושמירה על מעמדכם במהלך בירורה.

עורך דין שאינו בקי מספיק בדיני מעמד, אשרות, משרד הפנים ואזרחות ישראלית יחמיץ את נקודה חשובה זו ולא ישמור על האשרה שלכם בתחילת ההליך, וטעות זו תעלה ביוקר, מאחר שקשה מאוד "להחיות" את המעמד בעתיד.

[27167-06-21]

מאת ארתור בלאייר, עורך דין למעמד ומשרד הפנים

וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

ערוץ יוטיוב ברוסית 

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

מעמד בישראל לנין של יהודי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה