משרד הפנים, הפסקת ההליך המדורג ומעמד הומניטרי בעקבות אלימות במשפחה

כתבנו לא אחת על הקושי שמתעורר תדיר בשמירה על רישיונות ישיבה ואשרות תוך ניהול הליכים משפטיים נגד משרד הפנים (ראו כאן וכאן). אלא שלמרות האתגר המשפטי הקיים ניהול נכון של ההליך לעתים מניב תוצאה חיובית ומוביל לחיוב הרשות לחדש או להאריך רישיונות.

דוגמה לכך בהליך שנדון באחרונה בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים. באותו מקרה דובר על אנה (שם בדוי), זרה שנישאה לאזרח ישראלי, נכנסה אתו להליך המדורג, במהלך קשר זה נולד ילד ובשנת 2012 הוענק לאנה רישיון לישיבת ארעי מסוג א5.

אלא שלימים חלה תמורה ביחסים בין בני הזוג, הבעל החל להיות אלים ואנה התגרשה ממנו. לאחר פקיעת הקשר פנתה למשרד הפנים בבקשה להסדרת מעמדה בישראל מטעמים הומניטריים ועל-פי נוהל אלימות במשפחה.

בקשתה של אנה המתינה לבחינה של הוועדה הבינמשרדית ("ועדה הומניטרית") במשך כ-3 שנים, ובטרם נבחנה הוארך רישיונה הארעי (א/5) מדי שנה. אולם לבסוף נשלחה לאנה החלטה של מנכ"ל רשות האוכלוסין שאימץ את המלצתה השלילית של הוועדה והורה לאנה לעזוב את הארץ.

אנה לא השלימה ועתרה כנגד ההחלטה לבית הדין לעררים. במקביל לערר הגישה בקשה למתן צו ארעי וצו ביניים שיורה למשרד הפנים להימנע מנקיטת הליכי אכיפה נגדה (או במילים פשוטות – להימנע מלגרש אותה מהארץ) עד להחלטה בערר וכן להאריך את רישיון הישיבה הארעי שבו החזיקה – עד להחלטה הסופית.

בית הדין הורה למדינה שלא להרחיק את אנה עד להכרעה בערר, אך דחה את הבקשה לחידוש א/5. אנה לא הסכימה והגישה בקשת רשות ערעור על ההחלטה לבית המשפט לעניינים מנהליים. השופט עודד שחם למד את נסיבות המקרה – והתערב בהחלטה של בית הדין לעררים (24.3.20).

שחם ציין כי בית הדין לעררים התעלם משורה של עובדות ונסיבות שמטות את הכף לעברה של אנה ובקשתה לחדש את אשרתה. בית הדין, הסביר השופט, לא ייחס משקל ראוי למשך השהייה החוקית של אנה בישראל, לזיקתה לארץ מכוח העובדה שהיא מגדלת ילד שהוא אזרח ישראלי לכל דבר ולמידת הפגיעה שמסבה ההחלטה (שלא לחדש את הויזה) בזכויותיהם הסוציאליות של אנה ובנה.

מדובר בהחלטה מנומקת ותקיפה, וכן ירבו כאלה.

[9529-03-20]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה