אזרח גיאורגיה, ניקולוז קירילובסקי, גורש מישראל עקב שהייה שלא כדין. טרם הרחקתו מהארץ הוא הכיר אזרחית ישראלית והקשר התפתח לכדי זוגיות אמיתית. לאחר החזרתו לגיאורגיה נסעה חברתו הישראלית אליו, שם נישאו השניים ולאחר מכן ביקשו להיכנס לארץ. אלא שניקולוז לא הורשה להיכנס והורחק בשנית.

הוא לי ויתר ולימים הצליח להיכנס לתחומי ישראל בדרך-לא-דרך ובלא שכניסתו נרשמה בביקורת הגבולות. לאחר מכן פנו בני הזוג ללשכה האזורית של משרד הפנים כדי להגיש בקשה ל הסדרת מעמדו של ניקולוז מכוח היותו נשוי לאזרחית ישראלית ובהתאם ל נוהל הרלוונטי.

אלא שבקשתם נדחתה כצפוי. משרד הפנים סירב לפתוח בהליך איחוד המשפחות במקרה זה לנוכח העובדה שניקולוז נכנס לישראל בדרך לא חוקית ושהה בארץ שלא כדין. רשות האוכלוסין דחתה כאמור את הבקשה והתנתה את בירורה ביציאת בן הזוג מהארץ.

ניקולוז ואשתו הגישו ערר פנימי על החלטת הסירוב. אך בין לבין הגיעו לביתם פקחים של יחידת האכיפה של רשות האוכלוסין, עצרו את ניקולוז והעבירו אותו למתקן משמורת. בני הזוג פנו לבית הדין למשמורת בבקשה לשחרר את ניקולוז, אך סורבו.

הם לא השלימו עם הקביעה וערערו עליה לבית המשפט לעניינים מנהליים בלוד. בערעורם הסבירו כי זכותם לקיום חיי משפחה גוברת, בנסיבות, על כל שיקול אחר. טענתם העיקרית התמקדה בעובדה שפעלו בהתאם לנוהל איחוד משפחות כאשר דאגו להגיש ערר פנימי על החלטת הסירוב של לשכת רשות האוכלוסין, וכל עוד לא ניתנה החלטה באותו ערר לא ניתן היה לנקוט כנגד ניקולוז פעולות אכיפה והרחקה.

משרד הפנים טען מצדו כי בנוהל עררים פנימיים נאמר במפורש כי הגשת ערר פנימי אינה מונעת הרחקה מישראל. אלא שבית המשפט לא שעה לעמדת המדינה במקרה זה. השופטת בלטמן-קדראי הסבירה בפסק דינה כי בנסיבות המקרה רלוונטי יותר נוהל הסדרת מעמד מכוח נישואין. שם נאמר כי כל עוד מצויה בקשת בני זוג להסדרת מעמד בסטטוס של בירור לא ניתן להרחיק את הזר מישראל.

במקרה זה די היה בעובדה שבני הזוג הגישו ערר פנימי ולא נתקבלה כל החלטה באותו ערר כדי למנוע את הרחקתו של ניקולוז מישראל. בית המשפט הגדיר את הליך העיכוב, המעצר והשמתו של ניקולוז במשמורת כנפסד ובטל.

למרות הדרך הבלתי כשרה שאותה נקט ניקולוז כדי להיכנס לתחומי ישראל, בית המשפט לעניינים מנהליים לא מצא בכך צידוק כדי להכשיר את ההליך הפסול של מעצר והשמה במשמורת.

השופטת בלטמן-קדראי ביטלה את צו המשמורת והורתה על שחרורו של ניקולוז מהמתקן בכפוף להפקדת ערבות, סכום כסף והתחייבות עצמית.

[עמ"נ 21179-08-17 קירילובסקי ואח' נ' משרד הפנים (25.8.17)]

מאת עו"ד ארתור בלאייר

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה