כידוע, חוק השבות מכיר בזכותו של כל יהודי לעלות לישראל. מטעמים כאלה ואחרים זכות העלייה הורחבה גם כלפי קרובי יהודים – בני זוג, ילדים, נכדים ובני זוגם. אך מיצוי הזכות כפוף בראש ובראשונה בהוכחת זכאות. מקום שמדובר במשפחות שנישאו כדמו"י, הדבר אינו מהווה קושי. אך במדינות דוגמת ברית המועצות מרבית היהודים הסתירו את יהדותם, לרוב מטעמי הישרדות, וכיום, בחלוף עשורים, קרוביהם לעתים מתקשים להוכיח את יהדותם או את העובדה שהם צאצאים ליהודים.

הוכחת יהדות לצורכי עלייה אינה משימה פשוטה כאשר מדובר במשפחות שדאגו להסתיר את יהדותן. כדי להוכיח את דבר היהדות או זיקה ליהדות יש להפוך הררי מסמכים ולפעמים לשחזר מסמכים שעשויים ללמד, גם אם במשתמע, על זיקה לעם ישראל.

ארכיונים רבים הושמדו במהלך מלחמת העולם השנייה, לכן לעתים לא מועילות גם פניות לארכיונים. נציגי המדינה בוחנים בקשות שבות בקפידה מרובה, וכדי לשכנעם במצבים שבהם חסרים מסמכים חיוניים צריך להציג מסה גדולה של מסמכים בעלי משקל ראייתי לא מבוטל. בדרך כלל מדובר במכתבים אישיים, בתמונות, בתצלומים של מצבות קבר, בתמציות רישום מארכיונים, בתעודות עובד, באישורי חברות במפלגה, בתעודות חוגר, בקורות חיים רשמיים אותנטיים, בעדויות קרובים ושכנים ואפילו בדגימות דנ"א.

לכל אחד מהמקורות ומסוגי הראיות משקל משלו, ורבים מהם כשלעצמם אינם נאמנים על נציגי המדינה. אך לפעמים הצטברות של מארג ראייתי מסיבי והצבתו בהקשר הנכון יכולות להועיל ולשנות את הגזירה. במקרה שכזה תוצאת ההליך תלויה בראיות ובאיכות השירות המשפטי שניתן לקבל. חשוב להבין שלא בכל מקרה יש בידי עורך דין שמייצג מבקש שבות שבקשתו סורבה להוכיח זכאות. לעתים קיים חסר ראייתי כה משמעותי שאין כל אפשרות להרים את הנטל – ומחובתו של עורך דין אחראי להסביר זאת לפונה בהזדמנות הראשונה.

אך אם קיימות ראיות נסיבתיות מסוימות וישנו פוטנציאל להשגת ראיות נוספות כבדות משקל, מייצג מקצועי יכול לגרום לביטול החלטת המדינה ולקבלת אשרת עולה. לרוב יידרש לשם כך ניהול הליך בבית המשפט העליון.

מאת עו"ד ארתור בלאייר

 

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

 

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה