לא צריך להסכים עם כל החלטה של לשכת הקשר – נתיב ומשרד הפנים

לפני כשנתיים פנה למשרדנו איליה (השם שונה). איליה הגיע לישראל מרוסיה עם אשתו והם הגישו בקשה לשינוי מעמד מתייר לעולה.

איליה הוא בן ליהודי לכן בהתאם להוראות חוק השבות הוא ואשתו אוחזים בזכות עליה לישראל (מאמר בנושא כאן). אך בפניהם עמד מכשול: ברוסיה עבד איליה במשך כמה עשורים במערכת אכיפת החוק ובמסגרת תפקידו ניהל פרשיות שהיו מעורבים בהן אנשים רמי דרג בעירייה ובמחוז העיר, אנשי עסקים ידועים ועוד.

כאשר עבודתו של איליה התחילה להפריע להם וכשל הניסיון לשחד אותו, פעלו "שוחרי טובתו" במסלול המוכר – נתפר לאיליה תיק פלילי והוא הועמד לדין בגין מעשים שמעולם לא ביצע.

בסופו של דבר איליה הורשע ונגזר עליו עונש מאסר בפועל של 5 שנים. איליה מעולם לא הודה במיוחס לו, נלחם, לא ויתר, ערער על כל החלטה ופסק דין, ואילו הרשויות הוסיפו אישומים חדשים. בסופו של דבר איליה ריצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח במשך 6 שנים.

מטבע הדברים איליה איבד את עבודתו, אך הגורמים שדאגו להעליל עליו בשעתו רמזו לאיליה שעונשו לא יתמצה באותן 6 שנים.

איליה הבין שאין לו כל עתיד ברוסיה, ומאחר שאמו עלתה לישראל מספר שנים קודם לכן, הוא ואשתו החליטו לעשות עליה.

עבר פלילי – סייג לחוק השבות

אלא שבאמתחתו של איליה יש עבר פלילי, וזה כידוע עלול לשמש חסם בפני זכות עליה לישראל וקבל אזרחות ישראלית (מאמר בנושא כאן). כאמור איליה ואשתו פנו למשרדנו והתחלנו לטפל בתיק. הכנו בקשה מנומקת שנתמכה בשורה של מסמכים וראיות המלמדים הן על הרשעת השווא והן על כך שלא משתקפת מאיליה סכנה לשלום הציבור.

מעת שהוגשה הבקשה ועד לקבלת החלטה בה, במשך למעלה משנתיים, דאגנו להארכת רישיון עבודה לאיליה ולאשתו ובחרנו שלא לדחוק במשרד הפנים ולחלץ ממנו החלטה בהקדם. נקטנו דרך זו מטעמים טקטיים, והיו לכך סיבות.

בסופו של דבר השיטה שלנו השתלמה. לא מזמן משרד הפנים קיבל החלטה לאשר את זכאותם של איליה ואשתו למעמד של עולים, והוענקה להם אזרחות ישראלית. והכי חשוב שהעניין בא על פתרונו ללא ניהול מערכה משפטית בבתי המשפט.

קשה להפריז בשמחתנו עבור איליה. בסופו של דבר עזרנו לו לפתוח דף חדש ולשכוח מהתלאות והזוועות שעבר במדינת מוצאו.

מאת ארתור בלאייר, עורך דין למעמד ומשרד הפנים

 

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים כאן

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה