הצלחנו לגרום לביטול החלטה של משרד הפנים והתיק הוחזר לדיון נוסף בפני הוועדה ההומניטרית

כתבנו רבות על ביטול מעמדם של זרים בישראל לאחר גירושין לפני שהשלימו את ההליך המדורג. הפעם מזדמן לנו להמחיש את הסוגיה באמצעות תיק שמנוהל על-ידי משרדנו. אולגה, נתינת אוקראינה, נישאה לאזרח ישראלי בשם איגור (שמות בדויים) בשנת 2007, בני הזוג פנו למשרד הפנים והחלו בהליך המדורג לקבלת אזרחות.

ההליך התקדם בלא שיבושים, משרד הפנים האריך לאולגה את רישיונות השהייה וכאשר קמה לאולגה זכאות לשדרוג מעמדה מתייר (ב1) לתושבת ארעית (א5), התעוררה בעיה: איגור עצמו קיבל בשעתו מעמד בישראל מכוח נישואיו ליהודייה ועלייתם ארצה, ולכשהתגרשו (לפני שהכיר את אולגה) ביקשה הגרושה להתנקם בו וכתבה למשרד הפנים כי הקשר שלה ושל איגור היה פיקטיבי.

די היה בכך למשרד הפנים כדי לטרפד את ההליך המדורג של אולגה ולסרב לשדרג את מעמדה מ-ב1 ל-א5. לימים נולד לבני הזוג בן, ולאחר ביצוע בדיקת אבהות שהוכיחה את אבהותו של איגור על הילד קמה לילד זכאות לקבלת אזרחות. אך משרד הפנים סירב בנימוק כי מעמדו של איגור עצמו טרם הוברר ומשכך לא ניתן להעניק אזרחות לבנו.

בני הזוג לא השלימו עם ההחלטה ופנו לעורכי דין, ולאחר תקופה רשות האוכלוסין שינתה את טעמה והעניקה לילד אזרחות.

אולגה ואיגור המשיכו בהליך המדורג, אך החלו בעיות בקשר הזוגי ומריבות של ממש ובן הזוג התגלה כאלים. בסופו של דבר אולגה החליטה להתגרש מאיגור ולעזוב אותו עם הילד, וזאת טרם שהשלימה את ההליך המדורג.

אולגה הגישה בקשה מסודרת להמשך הסדרת מעמדה בישראל מטעמים הומניטריים הן בשל שהייתה בארץ במשך 13 שנים והן, ובעיקר, בהינתן העובדה כי בנה, אזרח ישראלי, נול בארץ – והמשמעות של הרחקת אולגה לאוקראינה פירושה כי גם הילד ייאלץ לעזוב למדינה שזרה לו לחלוטין.

הבקשה נדונה במשך כ-4 שנים, ולבסוף הוועדה ההומניטרית לא מצאה במקרה זה טעמים הומניטריים מיוחדים והמליצה שלא להעניק לאולגה מעמד בישראל. מנכ"ל רשות האוכלוסין, כמנהגו, אימץ את ההחלטה ומשרד הפנים דרש מאולגה לעזוב. הוועדה לא ראתה לערוך דיון מהותי בשאלה כיצד הרחקתה של אולגה והבן תשפיע על גורל הילד.

עם קבלת ההחלטה אולגה פנתה למשרדנו. בפרק הזמן הקצר שעמד לרשותנו אספנו את כלל החומר הרלוונטי ועתרנו לבית הדין לעררים בבקשה לבטל את ההחלטה. כבר בשלב זה לאחר שב"כ רשות האוכלוסין למדו את הערר הודיעה הרשות כי לאור הנימוקים בכוונתה לקיים דיון נוסף בבקשתה של אולגה בפני הוועדה ההומניטרית.

לצורך כך נדאג כי הפעם יהיו מונחים על שולחן הוועדה כל המסמכים החשובים ונעלה את כל הטענות שיש להשמיע; וחשוב מכל – נדאג שהפעם הוועדה לא "תנפנף" את אולגה מבלי לבחון את עניינה בכובד ראש ובקפידה.

בינתיים, ובהתאם לפסק דין שניתן בעניין (20.2.20), רישיון הישיבה הזמני של אולגה מוארך ויוארך עד לקבלת החלטה חדשה. אכן עדיין לא מדובר בניצחון בקרב אלא רק במערכה, אך בהתחשב בעובדה שלפני חצי שנה המדינה דרשה מאולגה לעזוב לאוקראינה, זה כשלעצמו הישג לעת עתה.

[4240-19]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה