מיהם קטינים נלווים ואיך דואגים לצירוף ילדים מקשרים קודמים להליך של איחוד משפחות?

אנו עוסקים רבות בסוגיות של הסדרת מעמד בישראל של נתינים זרים מכוח קשרי זוגיות ונישואין עם אזרחי הארץ במסגרת מה שמכונה ההליך המדורג. במאמר זה נתמקד במקרים שבהם בן הזוג הזר מבקש להעתיק את מרכז חייו לישראל יחד עם ילדיו מנישואין קודמים.

אם את/ה מתכנן/ת לעבור לישראל לצורך איחוד משפחות עם בו זוגך ישראלי ויש לך ילדים קטינים מקשר קודם שבאים איתך, צריך לדעת כיצד יתנהל ההליך בקשר לילדים ואילו מסמכים חשוב להכין.

אם בעת כניסה להליך המדורג טרם מלאו לילדכם מנישואים קודמים 15 שנים, עליכם להצטייד באלה:

  1. דרכון זר בתוקף לפחות שנתיים;
  2. תעודת לידה של הקטין, מאומתת כדין (לרוב באפוסטיל) ומתורגמת נוטריונית לעברית;
  3. הצהרה נוטריונית של ההורה השני שבה הוא מודיע על הסכמתו להעתק מרכז חיי הקטין לישראל לרבות התאזרחות בעתיד. המסמך חייב לכלול את מענו הנוכחי של ההורה. את ההצהרה יש לאמת כדין (על פי רוב באפוסטיל) ולתרגם נוטריונית לעברית.

בלא הסכמת ההורה השני, הסכמה שערוכה בדיוק לפי ההנחיות המפורטות לעיל, הקטין לא יקבל מעמד בישראל. על מקרים מורכבים שנוגעים לסוגיית ההכמה ראו מאמר זה.

אם תמלאו אחר כל התנאים, מעמדו של הקטין יהיה זהה בסופו של דבר למעמדכם במסגרת ההליך המדורג והוא יצורף אליו כ"קטין נלווה". חשוב להבין שהארכת המעמד איננה נעשית באופן אוטומטי ומדי שנה עליכם להוכיח בין השאר כי מרכז חייו של הקטין מוסיף להיות בישראל. אי-שמירה על מרכז החיים בארץ עלולה לגרום לשלילת המעמד. ראו כאן מאמר בנושא.

אם בעת הכניסה להליך המדורג גילו של ילדכם מעל 15, בנוסף למסמכים המפורטים לעיל יש להמציא הוכחות לכך שהקטין נמצא בחזקתכם במהלך השנתיים האחרונות, הן מבחינה משפטית והן הלכה למעשה. בהקשר זה אנו מגייסים הוכחות ממקורות שונים ובהם בתי ספר, מסמכים משפטיים, מכתבים, תמציות רישום כאלה ואחרות ועוד, הכל בהתאם לנסיבות.

אם בעת הכניסה להליך המדורג גילו של ילדכם מעל 16 שנים, יש גם לצרף תעודת יושר מאומתת כדין ומתורגמת נוטריונית.

אם במעמד זה גילו של הילד מעל 17.5 קרוב לוודאי שהבקשה תיתקל בקשיים. הסמכות להכריע בה (לעניין צירוף הקטין להליך המדורג) לא נמצאת בלשכה האזורית של רשות האוכלוסין שמטופלת בתיק, אלא במטה הראשי של הרשות.

מעמד בישראל, אזרחות ישראלית, רישיון ישיבה בישראל, קבלת ויזה, אשרה, הגשה של בקשה הומניטרית, פנייה לועדה הומניטרית, פתרון סוגיות של כניסה וביקור, איחוד משפחות, ניהול הליכים בבית הדין לעררים, בבית המשפט לעניינים מנהליים ועוד – אלה הם נושאים מקצועיים שמצויים בהם אך ורק עורכי דין מומחים, אלה שרכשו לעצמם התמחות צרה בתחום, עוסקים בו יום ביומו, אוחזים בניסיון עשיר בניהול הליכים מורכבים מסוג זה ועוקבים בדריכות אחר שינויים בנהלים וחידושי פסיקה.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים כאן

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה