בני זוג זרים של אזרחי ישראל, אם מקשרי נישואין ואם מקשרים של ידועים בציבור, זכאים להסדרת מעמדם בארץ במסגרת מה שמכונה ההליך המדורג. הגוף שאמון על בחינת בקשות לאיחוד משפחות ולהסדרת מעמדם של זרים בישראל הוא משרד הפנים.

בהתאם לשני נהלים שהתקין משרד הפנים, כאשר מוגשת בקשה להסדרת מעמדו של זר הנשוי לאזרח ישראלי הפרוצדורה אורכת לפחות 4.5-5 שנים, ובמקרה של ידועים בציבור נמשך ההליך המדורג לפחות 7 שנים. במהלך פרק זמן זה בני הזוג מוזמנים מעת לעת ללשכה האזורית של רשות האוכלוסין, מגישים שורה של מסמכים שמטרתם להוכיח את כנות הקשר ועוברים שימועים.

בפועל ההליך המדורג לעתים נתקל בקשיים מסיבות שונות. תדיר נעוצה הסיבה בפערי גילים בין בני הזוג, במצב משפחתי בעייתי, בקטינים נלווים מקשרים קודמים, בבעיות של עבר פלילי, בקשרים לא יציבים (ריבים, גירושין  וכד'), בתלונות אנונימיות שמוגשות לרשות ועוד. הסיבה השגורה ביותר לסירוב או להפסקת ההליך המדורג היא סתירות מהותיות בתשובות שנותנים בני הזוג במהלך השימועים.

בית המשפט: אין להחיל אותו סטנדרט על כולם

אם משרד הפנים מודיע על הפסקת ההליך המדורג או מסרב אפילו לאשר פתיחתו של הליך איחוד משפחות, הדרך היעילה היחידה לשנות את הגזירה היא פנייה מיידית לערכאות. לאחרונה בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים נדרש לפרשה שעסקה בנושא זה בדיוק.

אותו מקרה עסק בהסדרת מעמדה של אזרחית בולגריה שבמשך כעשור הייתה נשואה לאזרח ישראלי. דובר על שני בני זוג מבוגרים ובשל גילם חוו השניים בעיות בהתמודדות הלא פשוטה עם משרד הפנים במסגרת ההליך המדורג. מעת לעת התעוררו אצל נציגי משרד הפנים ספקות לגבי כנות הקשר שלהם והם הערימו קשיים. בשלב מסוים החליטה רשות האוכלוסין וההגירה להפסיק את ההליך ודרשה מהאישה לצאת מישראל.

בני הזוג לא התעמתו עם הרשות וכן עשו. לאחר מכן פנו בבקשה להכניס את בת הזוג לישראל בהתאם לנוהל מסוים, אך משרד הפנים סירב. הם לא ויתרו ולאחר הליך משפטי הצליחו לשכנע את המדינה להסכים להכניס את האישה לארץ בתנאי של הפקדת ערבות כספית.

אך גם בזה לא תמו התלאות. לימים משרד הפנים שוב סבר כי בני הזוג לא מקיימים קשר אמיתי ודרש מהאישה לעזוב את הארץ. כך פעלה המדינה לאחר שבני הזוג סיפרו בשימוע כי אינם ישנים באותו חדר. הפעם השניים פנו לבית הדין לעררים. אלא שגם זאת לא סייע ובית הדין הסכים עם המדינה. בני הזוג לא ויתרו וערערו על פסק דינו של בית הדין לעררים לבית המשפט לעניינים מנהליים.

לאחר עיון בתיק ובראיות הצדדים השופט יגאל מרזל קיבל את הערעור. שלא כנציגי משרד הפנים ובית הדין לעררים, השופט מרזל נתן את דעתו על כל מסמכי התיק ולא התעלם מאותן נסיבות וראיות שהעידו דווקא על כנות הקשר של בני הזוג. השופט ציין כי גילם המתקדם של בני הזוג, משך קשר הנישואין, המסמכים הרבים שהציגו, הכספים הרבים שהוציאו ותשובותיהם במסגרת השימועים מלמדים בבירור כי הקשר אמיתי.

השופט גם הסביר, את שכלל לא דרש הסבר, שכאשר מדובר בבני זוג מבוגרים אין לייחס לחובתם את העובדה שהם ישנים בחדרים נפרדים.

בית המשפט ביטל את החלטת משרד הפנים והורה לו לחדש את ההליך.

 [34687-12-15]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

 

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה