החוק מחייב את משרד הפנים להכיר ביחסים חדמיניים בין אזרחי ישראל לזרים, אך בפועל המדינה מערימה קשיים

אני מרבה לכתוב על ההליך המדורג של הסדרת מעמד בישראל לזרים בני זוג של אזרחי המדינה. בצד הנהלים הכלליים שעוסקים בהסדרת מעמד לבני זוג זרים עד לקבלת רישיונות עבודה ב1, רישיון ארעי א5, רישיון לישיבת קבע, אזרחות, מעמד מטעמים הומניטריים ועוד, יש בנהלים התייחסות מפורשת לזוגות חדמיניים.

במאה ה-21 החוק אוסר על רשויות המדינה ובהן רשות האוכלוסין ומשרד הפנים להפלות אנשים בגלל נטייתם המינית. לכן הנוהל שעוסק בהסדרת מעמדם של בני זוג לישראלים המנהלים איתם יחסים של ידועים בציבור כולל גם הוראות לעניין בני אותו מין וחל במפורש על יחסים חדמיניים.

לכל נציג של משרד הפנים ניסיון חיים ומטען תרבותיחברתי משלו

אלא שלא הנהלים הם שבודקים את התיק והיחסים שלכם ולא החוקים והתקדימים עושים זאת, אלא אנשים בשר ודם. הפקידים. ובאמתחתו של כל נציג שכזה ניסיון חיים משלו, מטען תרבותי וחברתי משלו וגם תפיסת עולם משלו. כעורך דין שצבר לא מעט שעות טיסה בהליכים מול משרד הפנים בשאלות של הסדרת מעמד לבני זוג, אני יכול להבטיח לכם שדווקא השילוב הזהניסיון החיים והמטען התרבותי והחברתי של כל נציג ונציג, וגם של הדרג הבכיר ברשות האוכלוסין היושב במטה הראשי בירושליםהוא שקובע בסופו של דבר את האופן שבו מפורשים ומיושמים החוקים בכל מקרה ומקרה, ולא החוקים, התקנות, הנהלים ופסקי הדין.

לכן שעה מסורה לכם הזכות הפורמלית להסדרת מעמד לבן או לבת הזוג שלכם ביחסים חדמיניים, ועל הנייר איש לא יכול להפקיע מכם זכות זו, בפועל משרד הפנים מרבה להטיל ספק בכנות יחסים כאלה ומשקיע מאמצים רבים כדי להכשיל הליכים כאלה ולצמצם את מספר הבקשות המאושרות לכדי מינימום.

משרד הפנים לא יתקשה לערוך פרוטוקול מכשיל

נציג מנוסה של משרד הפנים יכול בנקל להכשיל הליך להסדרת מעמד, יש ברשותו מספיק כלים לכך. אני מרבה לכתוב על האמצעי הכי חשוב שעומד לרשות הפקיד בהליכי הסדרת מעמד בן זוגהוא ראיון כנות הקשר. מאחר שההליך מנוהל עלידי נציג רשות האוכלוסין ומצוי לחלוטין בשליטתו, בייחוד כאשר בני הזוג מפקידים את גורלם בידי המדינה, סומכים על האובייקטיביות של הפקידים ולא מסתייעים בעורך דין מתאים, אין כל קושי לפקידים לעצב את אופן בירור הבקשות וגם את אופן עריכת פרוטוקול כנות הקשר בדרך שתיטיב עם הרשות. בתוך כך לא יקשה על "איש מקצוע" לאתר בפרוטוקול מה שמכונה עלידי הפקידים "סתירות מהותיות" ולהכשיל את ההליך.

וכאשר נציג משרד הפנים מראש לא רוצה להאמין בכנות יחסים של בני אותו מין, עומדים לרשותו די והותר כלים ואמצעים שניתן בעזרתם לייצר תנאים ולעצב את פרוטוקול כנות הקשר כך שבסופו של דבר תקום למדינה עילה חוקית פורמלית לסרב את הבקשה ולדרוש מהזר לחזור למדינתו.

פעמיים כי טוב, או מקרים מורכבים בצירוף יחסים חדמיניים

אמורים הדברים במיוחד כאשר בנוסף לסוגיות המובנות מאליהן שמאפיינות הכרה של המדינה ביחסים חדמיניים תיק הסדרת המעמד "מתובל" בנסיבות מורכבות נוספות: פער גילאים משמעותי, שהייה לא חוקית בישראל, סירוב כניסה בעבר, הרחקה מישראל בעבר, הגשת בקשות למעמד לרבות בקשות לקבלת מקלט מדיני, קיום הליך קודם עם בן זוג אחר (במיוחד אם מדובר ביחסים הטרוסקסואליים), נישואין/גירושין טריים, מצב אישי מורכב, עבר או הווה פלילי ועוד.

משרדי ואנוכי מכירים טוב מדי את השיטות והכלים שבאמצעותם לעתים פועלים נציגי משרד הפנים מסוימים כדי להכשיל תיקים של זוגות חדמיניים בהליך המדורג. פעמים רבות טעויות שנעשות בשלבים ההתחלתיים של הפרוצדורה מובילות לתוצאות חמורות, מאחר שהרבה יותר קשה לבטל החלטת סירוב (אם בערר פנימי, אם בבית הדין לעררים ואם בבית המשפט המחוזי או העליון) מאשר לסכל תוצאה כזו עלידי הכנה וניהול נכון של ההליך. לכן עצתנו לכם, אם אתם נמצאים בסיטואציה דומה ועדיין לא פניתם למשרד הפניםאל תאלתרו, אל תעשו טעויות ועל תסמכו על השכל הישר.

הליכים מורכבים במשרד הפנים, והסדרת מעמד לבן זוג זר בן אותו מין היא בהגדרה הליך מורכב, ניתן לצלוח בטוב לרוב רק בעזרת עורך דין מנוסה ומקצועי שמתמחה בשאלות של אזרחות ישראלית, נישואים עם זרים, הסדרת מעמד, ועדה הומניטרית, עליה וחוק השבות ועוד.

מאת ארתור בלאיירעורך דין למעמד ומשרד הפנים

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמדובן הזוג נפטר או עזבמה עושים?

מאמרים נוספים כאן

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה