בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב ביטל החלטה של משרד הפנים ופסק דין של בית הדין לעררים.

באותה פרשה דובר על בני זוג נשואים, ישראלי ואזרחית רוסיה, שביקשו ממשרד הפנים להכיר ביחסיהם ולאשר את כניסתה של בת הזוג לישראל לצורך איחוד משפחה ופתיחת ההליך המדורג להסדרת מעמדה של הרוסייה בארץ.

בני הזוג פעלו בהתאם לנהלי משרד הפנים והציגו בלשכה האזורית הרלוונטית שורה ארוכה של ראיות המלמדות על כנות הקשר. אך כאשר בשנת 2012 בת הזוג הגיעה לישראל כדי לבקר את בעלה, כניסתה סורבה בנמל התעופה בן גוריון והיא גורשה מהארץ. כפי שהתברר לימים הסיבה להחלטת משרד הפנים שלא לאשר כניסתה לישראל הייתה נעוצה בעובדה שגרושתו של הישראלי הלשינה על הקשר וטענה כי מדובר במערכת יחסים פיקטיבית.

האישה חזרה לרוסיה, שינתה את שם משפחתה, קיבלה דרכון חדש ונכנסה לישראל תחת השם החדש. עם הגיעה לארץ פנו בני הזוג למשרד הפנים בבקשה להסדרת מעמדה מכוח קשר נישואין. הבקשה הכילה שורה ארוכה של מסמכים שמעידים על כנות הקשר: תמונות משותפות, תעודות, מכתבי קרובים, תכתובות ועוד.

אלא שהבקשה נדחתה. בנימוקי הסירוב נאמר כי בני הזוג לא שכנעו את משרד הפנים שאמנם מדובר בקשר כן ואמיתי. לגישת נציגי משרד הפנים, תשובות בני הזוג בשימוע שנערך להם גילו סתירות מהותיות. באותו מכתב סירוב נדרשה האישה לצאת מישראל.

בני הזוג הגישו ערר פנימי, אך משרד הפנים נותר בעמדתו. לאחר מכן עררו לבית הדין לעררים, אך גם בית הדין קיבל את עמדת המדינה. בני הזוג לא ויתרו והגישו ערעור לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב.

השופטת מיכל אגמון-גונן שבחנה בקפידה את עמדות הצדדים ואת הראיות שהוגשו בתיק – ומסקנתה הייתה שונה לחלוטין מזו שהסיקו פקידי משרד הפנים ובית הדין לעררים. השופטת לא מצאה בראיות סתירות ממשיות שיכולות להצדיק את פעולת הרשות.

בית המשפט הסביר בפסק דינו המנומק והיבש כי נציגי משרד הפנים לא באמת נכנסו לעובי הקורה והעריכו נכונה את המסכת הראייתית שהייתה בתיק. אילו טרחו לעשות זאת כפי שמתחייב מתפקידם היו לומדים כי אין באמת סתירות בתשובות בני הזוג, ודאי לא סתירות מהותיות כפי שטען משרד הפנים.

ניכר מפסק הדין שהלהיטות שבה משרד הפנים הסתמך על מכתב התלונה של גרושת הישראלי אינה סבירה ואינה מתיישבת עם חובת הרשות לבחון את הראיות בשקידה הראויה.

בית המשפט ביטל את ההחלטה, הורה למשרד הפנים לפתוח בהליך הסדרת מעמד עבור בני הזוג וחייב את משרד הפנים בהוצאות משפט גדולות בסך של 30,000 שקלים.

 [5929-03-14]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה