לא כל סירוב של חברת ביטוח לפצות נהג עם רישיון נהיגה זר עומד בדרישות הדין

בתי המשפט לעתים נדרשים להכריע בסוגיות שבהן נהגים המחזיקים ברישיון נהיגה זר עוברים תאונות. חברות הביטוח ממהרות להתנער מתשלום פיצויים, ואדם שנותר נכה בלא כל תמיכה נאלץ למצות את זכויותיו בהקשר זה בבית המשפט. מי שמצוי בהתפתחויות שחלו בדין הישראלי יודע כי באחרונה מסתמנת מגמה ברורה של בתי המשפט להחמיר עם מבטחים, ולהעניש אותם על התנהלות רשלנית וחסרת תום לב כלפי לקוחותיהם המבוטחים.

לא הוצאת רישיון נהיגה ישראלי? זב"שך
חשוב להבין שהחוק שולל כיסוי ביטוחי, קרי תשלום פיצויים על-ידי מבטח החובה, למי שנוהג ברכב בלי רישיון. לגבי רישיון בינלאומי – תקנות התעבורה קובעות שרישיון שכזה מוגבל עד שנה. במקרים מסוימים תוקפו מוארך מעת לעת כאשר הנהג עוזב את תחומי המדינה וחוזר לארץ.

כלומר, על פי החוק מי שנוהג בישראל עם רישיון נהיגה זר במשך תקופה העולה על שנה אינו מכוסה בביטוח חובה. לכאורה הכל פשוט: החוק ברור ואינו משתמע לשתי פנים; אלא שכעולה מהפרקטיקה דבר זה לא מונע מחברות הביטוח להוציא פוליסות ביטוח לנהגים כאלה, וזאת בלי להסביר להם שהם רוכשים "אוויר", ואם ייקלעו לתאונה, לא יקבלו שקל. במילים אחרות, אדם עושה ביטוח, משלם למבטח כל שנה אלפי שקלים ועולה על הכביש מתוך אמונה שאם חלילה ייפגע בתאונה יש מי שיפצה אותו על נזקיו. אך ברגע האמת מבשרת לו חברת הביטוח שכלל אין לו כיסוי ביטוחי ושהכסף ששילם לה שנים בעד ביטוחו שימש רק להעשרת קופת המבטחת.

שינוי מגמה בבתי המשפט
אלא שלאחרונה בתי המשפט מאסו בפרקטיקה שכזו והתחילו להעניש מבטחים. לפחות בשני פסקי דין שניתנו באחרונה, בפרשות סולואגו ואלבוים, בתי המשפט המחוזיים חייבו את המבטחים שנהגו בשיטה המכוערת שתיארנו לפצות נהגים שעברו תאונות בעודם מחזיקים ברישיונות בינלאומיים לא תקפים. בתי המשפט פשוט מנעו מאותן חברות ביטוח את הזכות הדיונית הבסיסית להתגונן ולטעון לחריגים. בהתאם למונח המשפטי, בתי המשפט "השתיקו" את המבטחות באותן פרשות וסתמו להן את הפה התנהלותן.

פרשת עמיאל
אנו שמחים לבשר שהמגמה נמשכת ומתפתחת גם לתחום הביטוח המקיף, כפי שמלמד פסק דינו החדש של השופט זכריה ימיני מיום 7.5.15. באותה פרשה דובר על תושב חוזר שנהג בישראל באמצעות רישיון נהיגה זר ושרכש ביטוח מקיף ב-אי. איי. ג'י. בשנת 2013 הוא עבר תאונה שכתוצאה ממנה הרכב ונהרס כליל (total loss), אך אי.איי.ג'י. סירבה לשלם לו פיצוי בטענה כי בעת התאונה לא אחז ברישיון ישראלי בר תוקף.

אלא שהשופט זכריה ימיני לא נרעש מהטענה, וחייב את אי. איי. ג'י לשלם לנהג כ-85,000 שקלים. ימיני הסביר כי אי.איי.ג'י הפרה את חובתה משלא שאלה את התובע לגבי רישיון הנהיגה שלו כאשר ביטחה אותו. בנסיבות שכאלה, כתב ימיני, היא הייתה חייבת לוודא כי הנהג יודע על התנאי המופיע פוליסה שמחייב אותו להחזיק ברישיון נהיגה תקף בישראל. משהמבטחת עשתה זאת, נקבע, היא אינה יכולה להסתמך על ההגבלה שבפוליסה ולסרב לשלם לו.

 
מאמרים נוספים בנושא:

תאונה עם רישיון נהיגה זר והזכות לפיצויים

נזקי גוף אגב נהיגה עם רישיון זר

ביטוח חיים ומשכנתא

עוד על ביטוח משכנתא וחובות הבנקים

הזכות לפנסיית שאירים

כיצד תובעים אובדן כושר עבודה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה