כפי שהסברנו ב מאמר אחר, במקרים של אלימות במשפחה שבהם קורבן האלימות אינו אוחז באזרחות ישראלית והוא מצוי בהליך הסדרת מעמד בישראל מכוח קשר נישואין, קיים נוהל מיוחד של משרד הפנים שמאפשר, בתנאים מסוימים מאוד, המשך הסדרת מעמד לאחר ניתוק הקשר הזוגי.

מקרה שנדון באחרונה בבית הדין לעררים (שהוא הערכאה השיפוטית המקצועית שמבררת סוגיות של הסדרת מעמד בישראל לזרים) ממחיש סוגיה אחת שלעתים מתעוררת במהלך טיפול בבקשות להמשך הסדרת מעמד על רקע אלימות במשפחה.

באותו מקרה שנדון בבית הדין דובר על אזרחית אתיופיה נשואה לאזרח ישראלי שחיה בארץ לצד בן זוגה והייתה בעיצומו של ההליך המדורג. במשך כשנתיים היה לאישה מעמד של תושבת ארעי (א/5) ובזכותו הייתה זכאית למרבית הזכויות הסוציאליות והרפואיות שיש לאזרחי ישראל. אך בשלב מסוים מצאה את עצמה קורבן לאלימות מצד בעלה ונאלצה לעזוב אותו (יחד עם שני ילדיהם המשותפים) ולהיכנס למקלט לנשים מוכות שבו שהתה כמעט שנה.

מאחר שהקשר הזוגי פקע בגלל אלימות במשפחה פנתה האישה למשרד הפנים בבקשה להסדרת מעמדה בארץ מטעמים הומניטריים, בהתאם לנ

והל אלימות

. במשך כ-3 שנים הוארך מעמדה, מטעמים הומניטריים, כתושבת ארעית (א/5, כאמור). אך בשלב מסוים החליט משרד הפנים, בעקבות המלצת הוועדה ההומניטרית, להאריך את מעמדה של האישה בארץ תוך שנמוך האשרה שבה החזיקה. אם בעבר אחזה, כאמור, במעמד של תושבת ארעי, בהחלטה החדשה שונה המעמד לאשרת תייר עם רישיון עבודה (ב/1(.

משמעותה של אותה החלטה הייתה דרמטית ביותר עבור האישה וילדיה: אם במעמד של תושבת ארעי עמדו לה ולמשפחתה זכויות סוציאליות כגון ביטוח בריאות ממלכתי, הבטחת הכנסה וכד', הרי ששנמוך המעמד לאשרת ב/1  שלל מהמשפחה את כל הזכויות האלה.

האישה עתרה לבית הדין לעררים בירושלים בבקשה לבטל את ההחלטה השרירותית של משרד הפנים ולהחזיר לה את זכויותיה. הדיינת שרה בן שאול וייס עיינה במסמכי התיק ובנימוקי הוועדה ההומניטרית – וקיבלה את הערר.

הדיינת הסבירה בפסק דינה (30.10.17) כי עם כל הכבוד לשיקול הדעת הרחב שמסור למשרד הפנים ובייחוד לוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים, עדיין במקרה זה, כאשר הרשות החליטה לפגוע בצורה כה קשה בזכויות האישה והילדים, היה עליה לנמק את החלטתה ולדאוג לכך שתעמוד בקנה אחד עם נסיבותיו הקשות של המקרה ועם העובדה שבמשך מספר שנים כן ניתן לאישה מעמד של תושבת ארעי.

בית הדין ביטל את ההחלטה, הורה לוועדה ההומניטרית לערוך לאישה בתוך חודש ימים ראיון מלא ובחינה עניינית של המקרה שבמסגרתם יינתן המשקל הראוי לנסיבות אלימות במשפחה, ולמסור תשובה סופית בתוך 6 חודשים. עוד המדינה חויבה בהוצאות בסך של 8,000 שקלים.

[ערר 1359-16]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

מי זכאי לקבלת מעמד בישראל?

פער גילאים אינו נימוק לתקיעת הליך הסדרת מעמד

בית המשפט חייב את המדינה לתת מעמד מטעמים הומניטריים

משרד הפנים לא מאמין? בית המשפט חושב אחרת

משרד הפנים סירב להנפיק אשרת כניסה; בית המשפט התיר

בית המשפט חייב את משרד הפנים לתת מעמד לאלמן של אזרחית ישראל

משרד הפנים: ישנים בחדרים נפרדים? משמע מדובר בקשר פיקטיבי

משרד הפנים שלל אשרת שהייה מתושב זר שבן זוגו הישראלי נפטר? לפעמים יש מה לעשות

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה