ניצחון משרדנו: למרות קיומו של בן נוסף אמה של לקוחת המשרד תקבל מעמד בישראל על-פי נוהל הורה קשיש ובודד

כתבנו רבות על נוהל הורה קשיש ובודד שעל-פיו פועל משרד הפנים בכל הנוגע לבירור בקשות ישראלים להתאחד עם הוריהם המבוגרים.

נזכיר כי הנוהל, שקיים מזה שנים רבות, נועד לסייע לאזרחי ישראל ולאפשר להם לסעוד את הוריהם הבודדים שאינם זכאים למעמד בישראל.

הנוהל קובע שורה של תנאים שרק על-פיהם ניתן להקנות מעמד להורה זר:

  • – רק אזרח ישראלי יכול להגיש בקשה כזו (היינו לא זר שאוחז באשרת ביקור ב/2 או ב/1, ברישיון לישיבת אריע א/5 ואף לא ברישיון לישיבת קבע);
  • – רק אזרח ישראל שמקום מושבו בישראל רשאי להגש בקשה שכזו;
  • – על ההורה המוזמן להיות "בודד", קרי גרוש, אלמן או רווק;
  • – קיימת מגבלת גיל בעניין ההורים המוזמנים: בנשים 62, בגברים 64;
  • – אין להורה המוזמן בן או בת נוספים שחיים מחוץ לישראל.

התנאי האחרון, שעוסק בילדים נוספים, מלמד על אופיו ההומניטרי של הנוהל ועל כך שמדינת ישראל נכונה להעניק מעמד להורה זר של אזרח ישראלי רק במקרה שבו אין לאותו הורה ילד נוסף בחו"ל שביכולתו לדאוג לו.

אך לא תמיד הוראות הנוהל תואמות את מציאות החיים. ישנם מקרים שבהם ה"ילד הנוסף" אינו מסוג או רוצה לדאוג לאמו או לאביו, לדוגמה כאשר הוא חולה מאוד, מרצה עונש מאסר בפועל, אוין את ההורה או ניתק כל קשר עם ההורה.

מקרים מעין אלה בהגדרה יוצרים קטגוריה של תיקים מורכבים שבהם נדרש טיפול בידי עורך דין מקצועי ובקי במיוחד בנושא אזרחות ישראלית ומעמד בישראל. זאת משום שמשרד הפנים נוהג בהם לסרב באופן קטגורי וללא כל סייג, ורק התערבות תקיפה ונבונה, לרבות דרך בית הדין לעררים ובית המשפט, עשויה להניב תוצאה חיובית.

בדצמבר 2018 זכינו בתיק מסוג זה שעסק בבן נוסף. אז המערכה ארכה כ-4 שנים, ולבסוף משרד הפנים חויב להעניק ללקוחת המשרד רישיון ארעי א5, אלא שבחלוף מספר חודשים היא נפטרה.

לפני כשנה פנתה אלינו משפחה נוספת שנקלעה לקושי דומה: לאמה של אזרחית ישראלית יש בן נוסף, אך הוא סובל מאלכוהוליזם והורשע מספר פעמים בתקיפה בנסיבות מחמירות כלפי האם ואף הושם בכפייה במעון גמילה.

בנינו את התיק ביסודיות ותמכנו את הבקשה בכל אסמכתא רלוונטית ומאומתת כדין לשם הוכחת העובדות, אך בצד זה הכנו את הלקוחות לכך שההליך עלול לארוך, גם במקרה  זה, שנים – משום שרשות האוכלוסין אינה נוטה "לוותר" מוקדם ולהקל במקרים כאלה.

ואמנם נאלצנו לדרבן את משרד הפנים באמצעות שני עררים פנימיים ואף ערר אחד לבית הדין לעררים, אך בסופו של דבר הרשות החליטה להחיל על המשפחה את נוהל הורה קשיש על אף אי-עמידה פורמלית בתנאים. כל זאת בתוך כשנה אחת.

דעו, מעמד בישראל, אזרחות ישראלית, רישיון ישיבה, ויזות, אשרות, בקשה הומניטרית, ועדה הומניטרית, כניסה וביקור, איחוד משפחות, בית הדין לעררים ועוד – הנם נושאים מקצועיים שמצויים בהם אך ורק עורכי דין מומחים, אלה שרכשו לעצמם התמחות צרה בתחום, עוסקים בו יום ביומו, אוחזים בניסיון עשיר בניהול הליכים מורכבים מסוג זה ועוקבים בדריכות אחר שינויים בנהלים וחידושי פסיקה.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים כאן

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה