התוצאה של ניהול הליך ערר פנימי במקצועיותקבלת רישיון ב/1 ותחילת ההליך המדורג

כתבתי רבות על ההליך המדורג לעניין קבלת מעמד בישראל מכוח זוגיות הן בקשר לזוגות נשואים והן לגבי ידועים בציבור. במאמר אחר הרחבתי על נקודות התורפה והבעיות השכיחות שמאפיינות את נוהל חיים משותפים במקרים של בני אותו מין.

ועתה נמחיש את הסוגיה. לפני כחצי שנה פנו אלינו נטליה וורה (השמות שונו) שמנהלות זוגיות. נטליה הגיעה מבלארוס וורה אזרחית ישראל. בעבר ורה הישראלית ניהלה קשר זוגי עם אישה אחרת ואילו לנטליה לא היה ניסיון במערכת יחסים חדמינית. נטליה גרושה ומגדלת ילדים בבלארוס. גם ורה גרושה, ובעבר ניהלה הליך הסדרת מעמד עם בת זוג זרה אחרת, ההליך הסתיים במעמד של תושבת קבע, אך לימים בנות הזוג נפרדו.

אלה הפרטים שעמדו ברקע כאשר נטליה וורה פנו למשרד הפנים בבקשה להסדרת מעמדה של נטליה מכוח קשר הזוגיות.

לאחר שנציגי משרד הפנים למדו את הבקשה, עיינו במערכת הרשות וגילו כי בעבר ורה ניהלה הליך אחמ"ש (הסדרת מעמד) עם זרה אחרת ואף השלימה אותו והקנתה לאותה בת זוג מעמד של קבע בישראל, וכי נטליה הייתה נשואה בעבר לגבר ולה ילדים, הוחלט כי במקרה זה לא מדובר ביחסים כנים וכי כל מטרתן של נטליה וורהלקבל מעמד באמצעים פיקטיביים.

בנסיבות אלה ניכר שמדובר במקרה מורכב בהגדרה, עם רקע שלילי ולא מעט סיבות לסירוב על הסף. לכן החלטת הרשות אינה מפתיעה.

עם קבלת הסירוב הנשים פנו למשרדנו. מאחר שעל פי הדין עמדו לרשותן רק 21 ימים להגשת ערר פנימי, פעלנו במרץ להשגת כל המסמכים הרלוונטיים, לרבות פרוטוקול התשאול (ראיון כנות הקשר) שנערך לבנות הזוג.

הגשנו את הערר הפנימי בזמן והמתנו להחלטה בסבלנות. כאשר חלף כל מועד סביר, התחלנו לחלץ החלטה ממשרד הפנים ואף פנינו ליחידה לתלונות הציבור. כשזה לא סייע, עתרנו לבית הדין לעררים בדרישה לחייב את משרד הפנים לקבל החלטה בבקשה.

בסופו של דבר התקבלה החלטה חדשה: לאחר שנציגי הרשות למדו את הנימוקים שלנו, ובראש ובראשונה הפניות לפרוטוקול כנות הקשר שניתן ניכר כי מדובר ביחסים זוגיים לכל דבר, בוטל הסירוב והבקשה אושרה בכפוף להפקדת ערבות כספית.

לאור מאפייני התיק מדובר בתוצאה לא מובנת מאליה. חשוב מכול, הסירוב בוטל בהליך של ערר פנימי ונטליה וורה לא היו צריכות לממן הליך משפטי ארוך, יקר ומורכב בבית הדין לעררים או בבית המשפט לעניינים מנהליים.

הגנו על זכותן הבסיסית לחיי משפחה, ואנו גאים בכך.

מאת ארתור בלאיירעורך דין למעמד ומשרד הפנים

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמדובן הזוג נפטר או עזבמה עושים?

מאמרים נוספים כאן

רמת גן: דרך אבא הלל 12 קומה 9
טלפון. 03-7506474 | פקס 03-7525175
arthur@i-lawyer.co.il‏

mango-web.co.il
שינוי גודל גופנים