ישנם מקרים שבהם מחלות ואירועים תאונתיים יכולים לענות להגדרה של תאונת עבודה בלי שהעובד מודע לכך או מעלה בדעתו אפשרות כזו

נכות מעבודה

כל עובד שכיר או עצמאי משלם לביטוח לאומי דמי ביטוח חודשיים שבין השאר נועדו לכיסוי ביטוחי למקרים של תאונות עבודה, מחלות מקצוע או מיקרוטראומות.

כדאי להכיר את ההבדל המהותי בין נכות כללית לנכות מעבודה. במקרה של זכאות לקצבת נכות כללית יכול המבוטח לקבל, בדרך כלל, לכל היותר כ-2,500 שקלים לחודש (להוציא תוספות עבור בן זוג או ילדים). שונה הוא המצב אם הנכות נובעת מפגיעה בעבודה. במקרה זה קצבת הנכות החודשית עשויה להתקרב לשכר הריאלי שקיבל המבוטח לפני אובדן כושר העבודה.

אך ההוכחה של פגיעה בעבודה היא מלאכה לא פשוטה. גבוהה המשוכה עוד יותר כאשר מדובר בהוכחה של מחלת מקצוע וא מיקרוטראומה. עם זאת, ניהול נכון של תיק הפגיעה ומיצוי כל הראיות והאפשרויות שעומדות לפני המבוטח יכול, במקרים המתאימים, להסתיים ב הכרה בפגיעה בעבודה, על כל המשתמע מכך מבחינת סכום הקצבה שיקבל המבוטח.

אירוע מוחי כתאונת עבודה

דוגמה לסיטואציה עובדתית מורכבת שבה אירוע מסוים הוכר בסופו של דבר כפגיעה בעובדה נדונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב באפריל 2016. מנהלת שיווק של חברה גדולה עברה אירוע מוחי ופנתה לביטוח הלאומי בבקשה להכיר באירוע כפגיעה בעבודה. אך תביעתה נדחתה. המוסד ביסס את ההחלטה, כפי שהוא נוהג לעשות במקרים רבים אחרים, על טענה של היעדר קשר סיבתי בין האירוע לתנאיי העבודה של המבוטחת.

כעולה מפסק הדין, זמן קצר טרם האירוע המוחי התובעת הייתה נתונה במצב לחץ בלתי רגיל במקום עבודתה, כאשר נאלצה לבדה לבצע עבודה של שניים או שלושה עובדים וכאשר ברגע הקריטי והמלחיץ ביותר לפתע התפטרה העוזרת שלה.

המבוטחת טענה כי אז חוותה הלם ממשי וכי באותו מצב דברים אירע מה שמכונה בפסיקה “אירוע חריג” שבסופו של דבר הוביל לאירוע המוחי. בית הדין מינה בתיק מומחה רפואי לצורך בחינת נסיבות המקרה וקביעה אם קיים קשר סיבתי בין תנאיי העבודה של המבוטחת לפני ההתמוטטות לאירוע עצמו.

עצם החלטת בית הדין על מינוי מומחה בנסיבות אלה אינה טריוויאלית ופירושה שבית הדין לא קיבל את התזה של הביטוח הלאומי שלפיה לא יתכן כל קשר סיבתי בין תנאיי העבודה לאירוע המוחי. אילו כך סבר בית הדין, לא היה ממנה כל מומחה בתיק. נמתין להחלטה הסופית.

מאמרים נוספים בנושא:

מתח נפשי כתאונת עבודה

ערעור על ביטוח לאומי בשאלה של תאונת עבודה

איך מחליפים מומחה רפואי בתביעה נגד ביטוח לאומי?

פסוריאזיס כמחלת מקצוע

אירוע לב כתאונת עבודה

אירוע מוחי כתאונת עבודה

כיצד מוכיחים שאירעה תאונת עבודה?

תאונת עבודה במהלך טיול

שוב על תאונת עבודה במהלך טיול

ליקויי שמיעה וטינטון כמחלת מקצוע

סרטן כמחלת מקצוע

מחלת ריאות כפגיעה בעבודה

רמת גן: דרך אבא הלל 12 קומה 9
טלפון. 03-7506474 | פקס 03-7525175
arthur@i-lawyer.co.il‏

mango-web.co.il
שינוי גודל גופנים