עיקרים על ההליך המשפטי שמנהלים נגד משרד הפנים: מה חייב להקדים ולהסביר עורך הדין, אילו טעויות אסור לעשות, מה צריך להכיר עורך הדין המייצג

תם העידן שבו עורך דין אחד יודע לאחוז בשורה ארוכה של התמחויות ושולט בענפי משפט רבים. כיום כל תחום משפטי זוכה להתפתחות ערה ביותר במישור החקיקתי ופסיקתי, וכדי להתמצא נדרש עורך הדין להשקיע מאמצים כבירים בלימוד המאטריה ובמעקב אחר ההתפתחויות. אמירה זו נכונה לגבי כל התמחות משפטית, והיא נכונה גם ביחס לתחום ההתמחות של משרדנומשרד הפנים, אזרחות ישראלית ומעמד בישראל.

ישנו הבדל תהומי בין עבודה משרדית במהותה של איסוף והכנת מסמכים, ליווי בלשכות רשות האוכלוסין ונפנוף בנהלים לבין ניהול הליך משפטי מורכב ברמות שונות, החל מערר פנימי, עובר לערר בבית הדין לעררים (לפי חוק הכניסה לישראל) וכלה בייצוג בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון. לא כל עורך דין שקרא ומכיר את נהלי משרד הפנים (הגם שגם זו בקיאות שלא רבים מצטיינים בה) יידע לייצג את הלקוח בצורה מקצועית ויעילה בבית המשפט או בבית הדין.

עורך דין משרד הפנים שמייצג בבתי הדין והמשפט צריך לדעת להתנסח בהיר, פשוט וקצר

עורך דין העוסק בליטיגציה (ייצוג בבתי הדין והמשפט) צריך לאחוז בלא מעט כישורים. מייצג כזה חשוב שיידע להתנסח בכתב ובעל פה בצורה בהירה, פשוטה והכי חשובתמציתית. עורך דין מנוסה חייב גם להתמצא בתיק על מסמכיו ונסיבותיו אך בצד זה גם, ואולי בעיקר, עליו לדעת להבחין בין עיקר לטפל. רק עורך דין רפה שאינו בקי בתיק, אינו בטוח בעצמו ואינו מצוי בתחום (ולכן אינו מסוגל להבחין בין עיקר לטפל בתיק שבידיו) טוען מן הגורן ומן היקב ומרסס טענות בלא מיקוד.

עורך דין לענייני משרד הפנים, מעמד בישראל, אזרחות ישראלית חייב לשלוט בפסיקה

אם עורך הדין לא טורח ללמוד את מסמכי התיק לעומק, לא מבחין בין עיקר לטפל, לא מתמצא היטב בפסיקה ולא חוקר את פסקי הדין הרלוונטיים לפני שהוא נוטל לעצמו את הייצוג, אם בגלל פערי מידע אלה עורך הדין לא יכול להבין כיצד השופט או הדיין יראה את התמונה, כל שנותר לו באמת הוא לגבב טענות כלליות משוחזרות ומנותקות מעובדות המקרה ולתבל את כתיבתו בסימני קריאה. גורל התיק אינו מוכרע לפי כמות ציטוטים מהמקרא סימני הקריאה בכתבי הטענות אלא בהתאם לדין ולעובדות.

בבית הדין או בבית המשפט ניצבת מולכם מדינה שלמה, לכן עורך הדין צריך לאחוז בכלים מתאימים

מלבד העובדה שלנציגי משרד הפנים ורשות האוכלוסין ניסיון משמעותי הרבה יותר מניסיונכם בהליכים של איחוד משפחות, הסדרת מעמד בישראל, נישואים עם זרים, אזרחות ישראלית, ועדה הומניטרית, חוק השבות ועוד (ולעיתים ניסיונם אף משמעותי יותר מאשר של עורך הדין המייצג אתכם), המדינה מיוצגת בהליכים משפטיים עלידי עורכי דין מקצועיים.

אם הגשתם ערר לבית הדין לעררים, תתמודדו מול הלשכה המשפטית של רשות האוכלוסין, אם פניתם לבית המשפט המחוזי, יש לכם עסק עם פרקליטות מחוז, ואם פניכם מועדות לבית המשפט העליוןתכירו את פרקליטות המדינה. דעו לכם, אלה עורכי דין שלא משחיתים מילים על אמירות כלליות אלא מקפידים ללמוד היטב את נסיבות התיק ושולטים בפסיקה ובחזקות משפטיות כאלה ואחרות שמשרתות את המדינה, כגון "חזקת תקינות המעשה המנהלי", או בעברית פשוטהקביעה מראש שהמדינה תמיד פועלת בסבירות ולא עושה טעויות.

רק עורך דין מנוסה ובקי בתחום מסוגל לאזן את פערי הכוחות שנוצרים במשולש יחסים זה: המבקשהמדינהעורכי הדין של המדינה. ורק לעורך דין כזה יש מספיק כלים מקצועיים כדי להתרשם מתיקים, לייעץ באחריות, להעריך סיכויים ועוד.

מאת ארתור בלאייר, עורך דין למעמד ומשרד הפנים

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים כאן

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה