איש מאיתנו אינו חסין מפני הזקנה, ולרוב מגיע היום שבו גופנו יבגוד בנו, וניוותר תשושים ובודדים. נטישת הכוחות מביאה למועקה, לעייפות הנפש ולצורך בעזרה, על כן לא בכדי נודעה התחינה שבתהילים "אל תשליכני לעת זקנה; ככלות כוחי, אל תעזבני".

במישור המשפטי הצורך בעזרת הזולת שבא עם אובדן העצמאות מוסדר בדיני אפוטרופסות. בית המשפט, האמון על קידום טובת חסויים – מי שאינם מסוגלים, באופן זמני או קבוע, לדאוג לענייניהם – מחיל את דיני האפוטרופסות ומפרש אותם לאור צו אל תשליכני. פרשה שנדונה באחרונה (28.12.14) בבית המשפט למשפחה בנצרת ממחישה את האתגרים שלעתים ניצבים בפני אפוטרופסים.

Contractל-ב' היו חמישה ילדים שבגרו. משהגיע לגיל מופלג ולא יכול עוד לדאוג לעצמו, ע', אחד מבניו, התמנה לאפוטרופוס לאביו הסיעודי, שיכן אותו בביתו, שבו גר עם אשתו ושלושת ילדיו, וביקש לסייע לו בכול. הטיפול דרש זמן רב, ו-ע' נאלץ לעזוב את עבודתו.

כאשר ע' לא הצליח עוד לטפל באביו בכוחות עצמו, הוא ביקש להסתייע בעובד זר, אך דירתו הקטנה לא אפשרה זאת. לאביו החסוי של ע' היו 400,000 שקלים בחשבון הבנק, ו-ע' רצה להשתמש בכספים אלה לצורך רכישת דירה גדולה יותר – כאמור, לטובת אביו ובמטרה להעמיד מקום מגורים לעובד זר.

בהתאם לדין, שימוש בכספי חסויים כפוף לאישור בית המשפט לענייני משפחה, ו-ע' עתר לבית המשפט בבקשה מתאימה. כל אחיו של ע' הסכימו לבקשה להשתמש בכספי אביהם החסוי לצורך רכישת דירה גדולה יותר, אך היה אח אחד שהתנגד בטענה כי ע' אינו מנסה לעזור לאביו אלא דואג לעצמו בלבד.

לאחר בירור הבקשה ושמיעת עדויות בתיק, בית המשפט דחה את התנגדות האח הבודד והתיר ל-ע' להשתמש בכספים. לבית המשפט הוגש תסקיר מאת עובדת סוציאלית שהסכימה עם בקשת האחים וסברה כי טובת החסוי מצדיקה ומחייבת שימוש בכספיו לצורך החלפת הדירה.

בצד ההיענות לבקשה השופט אסף זגורי יצר בהחלטתו מנגנון יעיל ונבון של פיקוח על כספי החסוי הניתנים לשימוש בנו האפוטרופוס. זגורי הורה לשניים לערוך ביניהם הסכם מתנה על תנאי, שלפיו החסוי יעניק לבנו את הכספים במתנה, אך בתנאי ש-ע' לא ימכור את הדירה החדשה (שתירכש בין השאר באמצעות כספי ב') בלא אישור של בית המשפט. להבטחת זכויות החסוי, קבע השופט, תירשם על שמו הערת אזהרה. עוד נקבע שהכספים ישמשו את האפוטרופוס כהלוואה עומדת שאין להשיבה במהלך חיי ב', כאשר עם מותו ההלוואה תהפוך למתנה מוגמרת.

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה