בקצה המזלג על התיקים שניהלנו השנה מול משרד הפנים

בשנה החולפת לא השתעממנו. הנה כמה תיקים שניהלנו:

בחור צעיר, נין ליהודי, שבשל גילו לא ענה להגדרות נוהל נינים (נוהל משרד הפנים שמכוחו יכול נין ליהודי לקבל מעמד בישראל), קיבל בזכותנו מעמד הומניטרי.

בקשתה של אישה מבוגרת, אמה של אזרחית ישראל, לקבלת מעמד בישראל על-פי נוהל הורה קשיש – סורבה משום שפרט לאותה בת יש לה בן נוסף שחי מחוץ לישראל. התערבנו ושכנענו את משרד הפנים להעניק לה מעמד מכוח נוהל הורה קשיש.

טימור, זכאי שבות שבקשתו נדחתה בגלל עבר והווה פסיכיאטרי, אוחז היום בזכותנו באזרחות ישראלית. פתרנו את הבעיה בתוך מספר חודשים ספורים.

אמה של אזרחית ישראלית אחרת קיבלה סירוב לבקשה לפי נוהל הורה קשיש משום שלפני כשני עשורים ניסתה לקבל מעמד בישראל באמצעות מסירת פרטים כוזבים. נטלנו על עצמנו את הייצוג ושכנענו את משרד הפנים תוך חודש.

לקוחה אחרת של משרדנו שפקד אותה האסון הקשה של אובדן ילד פנתה אלינו בבקשה להתערב בהחלטה של משרד הפנים. לפנינו הייתה מיוצגת על-ידי קולגה שהזניח את העניין ולא תקף את החלטת הרשות במועד. פנינו לבית הדין ובאופן חריג קיבלנו היתר להגיש ערר למרות חלוף המועדים. הגשנו, ואנו ממתינים לבירור ההליך.

הצלנו לשמור על משפחתם של דמיטרי ואולגה שבקשתם להסדרת מעמדה של אולגה בישראל נדחתה. משרד הפנים דחה את הבקשה לא בלי סיבה – בני הזוג עשו טעות חמורה ביותר כאשר מסיבות כאלה ואחרות ניסו להציג את אולגה כזוגתו של ישראלי אחר. התערבנו והצלחנו להסביר למשרד הפנים באמצעות ראיות משכנעות מה באמת אירע. אמנם בדרך נאלצנו לגייס את בית הדין לעררים, אך בסופו של דבר טענותינו התקבלו, משרד הפנים ביטל את החלטת הסירוב, קבע לבני הזוג ראיון סימולטני – והיום דמיטרי ואולגה חיים יחד בישראל.

במקרה אחר בקשתם של יבגני וורה להסדרת מעמדה של ורה בישראל סורבה עקב פער גילאים גדול. הגשנו ערר פנימי ומספר תלונות ליחידה לתלונות הציבור, ובסופו של דבר ביטלנו את ההחלטה, קבענו לבני הזוג ראיון סימולטני – וגם הם חיים היום יחד בישראל.

הילה, לקוחת משרדנו, נישאה לאזרח ברזיל, אך בה בשעה התרגשה עלינו הקורונה והתכתשנו עם משרד הפנים מספר חודשים כדי להכניס את הבעל לישראל. בסופו של דבר הצלחנו.

נטליה הייתה בעבר בהליך הסדרת מעמד בישראל מכוח נישואיה לאזרח הארץ, אך עזבה את בעלה בגלל אלימות במשפחה. משרד הפנים דרש ממנה לעזוב, אך התערבנו ובינתיים נטליה הקימה קשר זוגיות עם אזרח אחר, קשר בריא ויציב. במשך כשנה וחצי שכנענו את משרד הפנים בכנות הקשר החדש והסדרנו את מעמדה של נטליה.

עזרנו לילנה וודים שבקשתם למעמד של ילנה סורבה. משרד הפנים לא האמין לקשר שלהם משום שבעבר ילנה הגישה בקשה לקבלת מקלט מדיני. צפינו בתיק זה בעיות, הכנו את בני הזוג לכל תרחיש אפשרי – ובסופה של עבודה מאומצת של כשנתיים ילנה אוחזת במעמד מכוח הזוגיות. השנה היו לנו לא מעט זוגות במצב דומה, ועזרנו לכולם.

לפני פנייה למשרדנו ולדימי ואולגה נלחמו במשרד הפנים במשך כ-4 שנים כאשר הרשות לא האמינה לקשר שלהם. כשהחליפו ייצוג והפקידו את תיקם בידנו, שכנענו את משרד הפנים. ההליך ארך כשנה, ולא מזמן אולגה קיבלה רישיון עבודה מסוג ב/1. היה לנו זוג נוסף במצב דומה, כאשר משרד הפנים סירב להאמין להם במשך 10 שנים. כשהחליפו ייצוג ופנו אלינו, פתרנו את הבעיה בתוך כחצי שנה ובת הזוג קיבלה רישיון ארעי מסוג א/5.

השנה גם ספגנו הפסד מאוד קשה: בקשתה של מריה לקבלת מעמד הומניטרי בישראל נדחתה. מדובר באישה שהובאה לארץ בגיל 13 על-ידי אמה שהייתה נשואה לאזרח ישראלי. הילדה בגרה בישראל, התחנכה במערכת החינוך בארץ, למדה עברית, עבדה למחייתה, התערתה לחלוטין במציאות ובהוויה הישראלית, ניתקה לחלוטין את כל זיקותיה ממדינת המוצא – אך לימים ההליך של האם הופסק והאם הורחקה מהארץ. בינתיים מריה בגרה והייתה במערכת יחסים זוגית עם אזרח ישראלי. משרד הפנים האמין לזוג ובמשך 3 שנים היה לבחורה רישיון ישיבה מכוח אותה זוגיות. אך כאשר בני הזוג נפרדו ומריה הייתה כבר כבת 25 שב-12 השנים האחרונות לחייה התגוררה בישראל, משרד הפנים דרש ממנה לעזוב. ניהלנו הליך הומניטרי עיקש בשלוש ערכאות משפטיות במשך שלוש שנים, והפסדנו בכל אחת. מדובר בהחלטות קשות ביותר של משרד הפנים ובתי הדין והמשפט, ואנו כואבים את כאבה של מריה.

יש בתנור הליכים רבים ומעניינים שטרם הסתיימו והשנה הקרובה מזמנת לנו אתגרים לרוב, אך נראה ש-2020 עשתה את שלה וזה הזמן להראות לה את הדרך החוצה.

 

מאת ארתור בלאייר, עורך דין למעמד ומשרד הפנים

 

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים כאן

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה