במאמרים קודמים הקדשנו לא מעט תשומת לב לנושא הסדרת מעמד בישראל עבור זרים בני זוג של ישראלים. ברשימה זו ניגע בשלב הכי חשוב בהליך הבדיקה והאישור שעורך משרד הפנים בבואו להנפיק לבן הזוג הזר אשרת שהייה, רישיון ביקור, אשרת כניסה, רישיון א5, רישיון לישיבת קבע ועוד.

הבדיקה מתחילה בפתיחת תיק והגשת רשימה ארוכה של מסמכים, ובהם תעודת לידה, תעודות נישואין וגירושין, פסקי דין בדבר גירושין, תעודות המלמדות על מצב אישי עדכני, תעודת יושר, מכתב היכרות, מכתבי המלצה, תמונות, תכתובות ועוד.

ראיון כנות הקשר

כבר בשלב איסוף והגשה של מסמכים לעתים מתעוררות בעיות ובני הזוג ניצבים בפני אתגרים לא פשוטים. אך גם אם התגברתם על המשוכות הפורמליות אין די במסמכים. השלב השני – הוכחת כנות הקשר, והאמצעי הזמין והיעיל ביותר שעומד בהקשר זה לרשות משרד הפנים הוא הראיון. התשאול או ראיון כנות הקשר מסייע בידי רשות האוכלוסין לגלות קשרים ונישואים פיקטיביים ולערוך סינון מתאים, וצליחת הראיון מניבה לזר מעמד זמני במסגרת ההליך המדורג (ב2, ב1, א5 ועוד) ולימים מעמד של קבע. חשוב להבין שטעויות או אי-הבנות שנופלות במהלך הראיון עלולות לגרום למבקשים בעיות קשות עד כדי סירוב לבקשה ודרישת משרד הפנים לצאת מישראל.

ישנם מספר סוגים של ראיונות: ראיון "רגיל", ראיון מעמיק, ראיון סימולטני. לפעמים עורך הראיון מאלתר שאלות ומעמיק בבדיקה בהתאם למידע, לתשובות ולסתירות שמתגלים במהלך התשאול. כל אחד מבני הזוג עובר ראיון בנפרד, ולאחר מכן הרשות מצליבה בין התשובות ובוחנת סתירות ואי-התאמות.

גם טעויות ואי-דיוקים בתרגום עלולים לגרור אחריהם סירובים או הקשחה של עמדת משרד הפנים. לכן מומלץ מאוד להסתייע בעורך דין שילווה אתכם במהלך הראיון ויקפיד על נכונות התרגום ועל עריכת התשאול בגבולות הדין הנוהג.

שאלות נפוצות

הרשות מתחילה משאלות שנובעות ממכתב ההיכרות ובמידת הצורך מעמיקה את בחינת נסיבות ההיכרות והתפתחות הקשר. תשובות "קמוצות", כלליות מדי ובלתי בהירות יגררו על פי רוב תגובה שלילית וחשדנית מצד הפקיד. את התשובות מוטב לנסח בדיוק ובפשטות, רצוי להימנע מדו-משמעות. המבקש לא חייב לזכור באיזה תאריך ובאיזו דקה הכיר את זוגתו, אך בהחלט סבירה הציפייה שיזכור באיזה חודש או שנה זה קרה.

עוד הרשות מתעניינת תדיר בביוגרפיה של כל אחד מבני הזוג, מהיכן באו, מי ההורים והאחים, מה למדו, במה עוסקים, היכן מתגוררים יחד, כיצד מבלים, מה התכניות לעתיד, מהם התחביבים של כל אחד ועוד.

חשוב מאוד לשמור על קור רוח, על ביטחון עצמי ועל אדיבות במהלך הראיון, גם אם נציג משרד הפנים מנסה להלחיץ אתכם ומגלה סקרנות יתירה. זכרו שהפקיד עושה את עבודתו ואין לו כוונה דווקא להכשיל אתכם. תפקידו לסנן בקשות שמוגשות על-ידי זוגות פיקטיביים (ואמנם ישנם כאלה), ואם אתם נותנים לו סיבה לחשוד, אם בהתנהגותכם ואם בנתונים הכלליים של הבקשה, חובתו להקשות ולהעמיק את הבדיקה.

האם הסתייעות בעורך דין מומחה תורמת לעניין?

משרד הפנים מגלה סקרנות כאמור בהיבטים שונים של חיי הזוגיות ועומדים לרשותו אמצעים רבים ומגוונים לחשיפה של בקשות פיקטיביות. ניסיון מצטבר משמעותי מאפשר לפקידים לגלות סתירות ושקרים בקלות יחסית, אך ישנם מקרים לא מעטים שבהם חשדנות הרשות אינה מבוססת ואינה מוצדקת.

הסתייעות בעורך דין מומחה להגירה ומעמד בישראל במקרים רבים בהחלט יכולה למנוע בעיות טרם שנולדו ולהקל בהרבה במצבים שבהם עלול להתעורר חשד לפיקטיביות. בהקשר זה יכולים המבקשים להקדים תרופה למכה ובכך לחסוך לעצמם הליכים משפטיים ממושכים, כואבים ויקרים.

אך אם כבר סורבתם ודרשו מבן הזוג שלכם לעזוב את הארץ, סביר להניח שלא תצליחו לשכנע את משרד הפנים בצדקתכם בלי עזרה של עורך דין מנוסה ובקי בדיני הגירה ואזרחות ישראלית. סירוב פירושו לרוב לצאת מתחומי הארץ בתוך מספר שבועות.

כדי להשיג על תשובה שלילית בשלב הראשון יש להגיש (ברוב המקרים) ערר פנימי שמופנה לנציג בכיר יותר במערכת. אם הערר לא הסתייע וקיבלתם סירוב נוסף (לעתים, אגב, הרשות כלל אינה מוצאת להגיב לעררים פנימיים), הצד הבא – הגשת ערר לבית הדין לעררים על פי חוק הכניסה לישראל. בערכאה שיפוטית זו ההליך מתנהל בדרך כלל בין מספר חודשים לשנה וחצי ויכול להסתיים בקבלת הערר וביטול החלטת משרד הפנים, בקבלה חלקית של הערר וב"ריכוך" של הגזירה (מתן אשרה בכפוף להפקדת ערבות, עריכת ראיון נוסף ועוד) או בדחייה.

לכן אם אינכם אדישים לגורלכם ולגורל משפחתכם, מומלץ להתייחס במלוא הרצינות להליך המדורג במשרד הפנים ולהיסתייע בעורך דין מומחה בשאלות של אזרחות ישראלית, מעמד בישראל, משרד הפנים ורשות האוכלוסין.

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה