בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים ופסק דין של בית הדין לעררים והורה למדינה לאפשר לזרה לחיות בישראל מטעמים הומניטריים

משרדנו מטפל בתיקים רבים של זרים שמבקשים מעמד בישראל מטעמים הומניטריים, וציינו לא אחת במאמרים שלנו שמלחמות מול הוועדה ההומניטרית ובתי הדין והמשפט בנושא זה שייכות אולי לתחום המורכב ביותר של דיני מעמד ואזרחות בישראל. משרד הפנים ורשות האוכלוסין משקיעים מאמצים כבירים ומשתמשים בכל אמצעי חוקי ולא חוקי כדי לדחות מקסימום בקשות הומניטריות. נזכיר שלצורך כך המדינה מפעילה סמכות של סינון אגרסיבי בשלב המקדמי על מנת לחסום העברה של בקשות הומניטריות לשולחנה של הוועדה הבינמשרדית.

לכן התמודדות עם משרד הפנים במישור של טיפול בבקשות הומניטריות אינה משימה פשוטה, אך אם התיק מטופל על-ידי עורך דין מקצועי ובקי בדיני הגירה ומעמד, לעתים בהחלט יש סיכוי ותקווה. דוגמה לכך פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים מיולי השנה. באותו מקרה דובר על נתינת קובה מבוגרת וחולה שביקשה מעמד הומניטרי בישראל וסורבה.

סבתא של אזרח ישראלי מבקשת מעמד בארץ

פלורידה (השם שונה) בת ה-74 חיה בישראל מזה כעשור, מרבית הזמן בלא ויזה בתוקף. בתה של פלורידה, אזרחית ישראל, התגוררה בארץ עד לפני מספר שנים כאשר עזבה לספרד והשתקעה שם. בנה של הבת, נכדה של פלורידה, חי בארץ ומשרת בצה"ל שירות קבע. מלבד הנכד למעשה אין לפלורידה אף קרוב בכל העולם, להוציא כמה קרובים מבוגרים וחסרי כל יכולת בקופה שהקשר עמם רופף. הנכד דואג לפלורידה, מבקר אותה תדיר, מסייע לה כלכלית, אוהב ומחבק אותה ומאוד חרד מפני האפשרות שתגורש מהארץ.

משרד הפנים: סבתא אינה "הורה קשיש"

הסבתא והנכד הגישו אפוא בקשה לקבלת מעמד בישראל מטעמים הומניטריים, בציינם בין השאר שההיגיון והתכלית של נוהל הורה קשיש חלים בהחלט בנסיבות העניין. אך שמשרד הפנים דחה את הבקשה בנימוק כי אין מדובר ב"הורה" אלא בסבתא בלבד, ולכן מבחינה פורמלית פלורידה לא באה בגדר הנוהל. המדינה גם לא ייחסה משקל כלשהו למצבה הרפואי הקשה של הסבתא, לבדידותה, לעובדה שבתה עזבה את ישראל ולרצון הנכד (שאף הוא נותר בודד) לטפל בסבתו.

פלורידה הגישה ערר על החלטת הסירוב לבית הדין לעררים, אלא שגם הוא צידד בעמדת המדינה וקבע שהמקרה אינו מגלה טעמים הומניטריים מיוחדים שמצדיקים מתן מעמד לסבתא.

בית המשפט המחוזי: לתת מעמד הומניטרי לסבתא

פלורידה לא ויתרה וערערה על פסק הדין לבית המשפט המחוזי בירושלים, וטוב עשתה. השופט עודד שחם חלק על עמדת המדינה ובית הדין לעררים וקבע כי התיק בהחלט מגלה טעמים הומניטריים. בית המשפט קיבל את הערעור (15.7.19) והצביע על שגיאות שנפלו בהחלטת משרד הפנים ובפסק דינו של בית הדין לעררים. עוד השופט הבהיר כי בנסיבות כאלה תכליתו של נוהל הורה קשיש בהחלט מקרינה על הבקשה וחובה להתחשב בה.

השופט לא קבע איזה מעמד הומניטרי יוענק לפלורידה והשאיר את זה למשרד הפנים. פירוש הדבר שהמדינה כפי הנראה תעניק לה מעמד נחות (ב2 או ב1) שאין בצדו זכויות סוציאליות כלשהן, אך בעתיד ניתן יהיה לשדרג את הרישיון לתושבות ארעית (א5) וחשוב מכול – פלורידה תוכל לחיות בישראל לצד נכדה.

[66535-03-19]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה