לקביעה אם מחלה מסוימת או אירוע תאונתי הוא בגדר פגיעה בעבודה עשויה להיות משמעות רבה עבור הנפגע. אם יוכר ככזה, במקרים מסוימים יכולה הקביעה לזכות את המבוטח במאות ולפעמים במיליוני שקלים בביטוח לאומי. לאור המשמעות הכספית הגדולה, הביטוח הלאומי בדרך כלל אינו שש להכיר בתאונות עבודה ומחלות מקצוע, וצריך ממש לשכנע אותו, לפעמים לא בלי "סיועו" של בית הדין לעבודה.

בהתאם לפסיקת בתי הדין לעבודה, גם אירוע לב עשוי, בנסיבות מסוימות, להיות מוגדר כתאונת עבודה. לצורך כך חייב המבוטח לשכנע את הביטוח הלאומי שיש שהאירוע התרחש בגלל תנאי העבודה (הוכחת קשר סיבתי) – ולא תמיד הדבר פשוט. מטבע הדברים, לאירוע רפואי יכולות להיות מקורות שונים שלאו דווקא קשורים בעבודה, אלא יותר לאורח חייו ולמצב בריאותו הכללי של העובד.  

אירוע לב יכול לקרות על רקע גורמי סיכון פנימיים שקשורים בגיל הנפגע, במינו, בהרגליו (כמו, לדוגמה, עישון וצריכת אלכוהול) ובמחלות שונות: פסוריאזיס, השמנת יתר, סוכרת, מחלות פסיכיאטריות.

רבים חושבים בטעות כי אירוע לבבי אצל אדם שסבל ממחלה רצינית בהגדרה אינו יכול להיות גם תאונת עבודה. אלא שהדין מקל במידת מה בהוכחת תאונות עבודה הקשורות לאירועי לב במקרים שבהם האירועים מתרחשים במהלך העבודה או בסמוך לשעות העבודה.

אכן, קשה יותר להוכיח תאונת עבודה שאינה אירוע תאונתי ניכר לעין כמו נפילה, פגיעה, מעידה, החלקה, תאונת דרכים ועוד. אך עדיין הדבר אינו בלתי אפשרי. במקרים המתאימים ובעזרת עורך דין מנוסה ניתן גם ניתן למצות את זכות הנפגע בהוכחת תאונת עבודה.

במסגרת בירור התביעה בוחן המוסד לביטוח לאומי קיומו של קשר סיבתי בין תנאיי העבודה לאירוע הלבבי. עוד נבדק אם לגורמי הסיכון הפנימיים (שכאמור אינם קשורים לעבודה) הייתה השפעה גדולה על התרחשות האירוע. כלומר, בהתאם לדין, גם אם קיימים גורמי סיכון שעשויים היו להשפיע על קרות אירוע לבבי אך עדיין היה "טריגר" בעבודה שהחיש את בוא האירוע, עשוי המקרה לבוא בגדר תאונת עבודה. רק אם יסתבר שהשפעת העבודה על האירוע הייתה פחותה בהרבה מהשפעת הגורמים האחרים, יישלל הקשר הסיבתי והתביעה תידחה.

גם אם מתברר שמצבו הבריאותי של העובד טרם האירוע היה בעייתי וכפי הנראה היה מוביל לאירוע לבבי, אם לא באותו רגע אז כעבור מספר שבועות או חודשים, עדיין לא נחסמת הדרך להכרה בתאונת עבודה. במוקד הבירור תמיד ניצבת שאלת נקודת הזמן שבה מתרחש האירוע החריג.

מדובר בבדיקה לא טריוויאלית ותמיד יש מקום לפרשנות. הביטוח הלאומי על פי רוב נוטה לפרש את הנסיבות לטובתו, קרי דוחה תביעות בנסיבות כאלה, ותפקידו את התובע לעמוד על זכותו ולדרוש בירור אובייקטיבי ומעמיק. לעתים צריך גם לפנות לבית הדין לעבודה ולנהל תביעה. בהתחשב במשמעות התוצאה עבור הנפגע ההשקעה בהחלט יכולה להיות מוצדקת.

 
מאמרים נוספים בנושא:

מתח נפשי כתאונת עבודה

ערעור על ביטוח לאומי בשאלה של תאונת עבודה

איך מחליפים מומחה רפואי בתביעה נגד ביטוח לאומי?

פסוריאזיס כמחלת מקצוע

אירוע לב כתאונת עבודה

אירוע מוחי כתאונת עבודה

כיצד מוכיחים שאירעה תאונת עבודה?

תאונת עבודה במהלך טיול

שוב על תאונת עבודה במהלך טיול

ליקויי שמיעה וטינטון כמחלת מקצוע

סרטן כמחלת מקצוע

מחלת ריאות כפגיעה בעבודה

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה