איך אפשר להגדיל את אחוזי הנכות שנקבעו כתוצאה מפגיעה בעבודה?

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף שאליו מוגשות תביעות מבוטחים להכרה בתאונות עבודה, במחלות מקצוע ובמיקרוטראומות. אם התביעה מתקבלת ולמבוטח נותרת נכות צמיתה, השלב הבא במיצוי הזכויות הוא הגשת תביעה נפרדת לקביעת דרגת נכות מעבודה. בהתאם להערכת הנכות שתיעשה על-ידי המוסד לביטוח לאומי נקבעת למבוטח גמלת נכות מעבודה.

אך לא תמיד נוסחת החישוב שעל-פיה נקבעת לנפגע הנכות והגמלה באמת תואמת את מצבו ואת כושר השתכרותו. לא מעטים המקרים שבהם מצבו האמיתי של המבוטח קשה בהרבה מהנתונים היבשים שמופיעים באישורים הרפואיים. בעיה זו מוכרת, למשל, בתחום הפסיכיאטרי. קיים הבדל תהומי בין 20% נכות על רקע אורתופדי, למשל, לאותו אחוז שמוכר על רקע נפשי. במקרה השני שיעור הנכות התפקודית האמיתית של הנפגע יהיה בדרך כלל גבוה בהרבה מאשר בהקשר הפיזי-אורתופדי. אדם שסובל ממגבלות בכתפיים אולי לא יוכל להמשיך לעבוד בעבודה פיזית קשה, אך ניתן יהיה למצוא לכך חלופה. שונה המצב במקרה של מצוקה נפשית שמגבילה את החולה באופן הרבה יותר חמור.

אך אותה סוגיה יכולה להתעורר גם בהקשר של נכויות פיזיות. לדוגמה, עובד ניקיון שקיבל נכות אורתופדית צמיתה בשיעור של 30% לכאורה נותר בכושר עבודה של 70%, וכך גם מצופה ממנו. אלא שבפועל לאחר פגיעה חמורה שכזו, שמזכה את העובד ב-30% נכות צמיתה, סיכוייו לחזור לעבודה בניקיון, על כל הפעולות הפיזיות שהיא מחייבת, הקשה נמוכים ביותר.

הפתרון לבעיה מצוי בהליך של הפעלת מה שמכונה תקנה 15, שהיא הוראת חוק המאפשרת הגדלה של דרגת הנכות. התקנה מעניקה סמכות לוועדה הרלוונטית מטעם הביטוח הלאומי להגדיל את דרגת הנכות הצמיתה של הנפגע. ניתן לעשות כן בהיקף מוגבל ועד שיעור אחוז מסוים, וזאת בהתחשב במקצועו של העובד, בעיסוקו, בגילו ובשורה של קריטריונים אחרים.

חשוב לזכור שהביטוח הלאומי בדרך כלל לא מגלה יוזמה ולא מציע להפעיל את התקנה, וחובתו של המבוטח או של מייצגו לעמוד על זכויותיו ולהפנות לתקנה. לקביעה של הביטוח הלאומי בנושא הפעלת תקנה 15 עשויה להיות משמעות כספית לא מבוטלת עבור המבוטח.

 
מאמרים נוספים בנושא:

מתח נפשי כתאונת עבודה

ערעור על ביטוח לאומי בשאלה של תאונת עבודה

איך מחליפים מומחה רפואי בתביעה נגד ביטוח לאומי?

פסוריאזיס כמחלת מקצוע

אירוע לב כתאונת עבודה

אירוע מוחי כתאונת עבודה

כיצד מוכיחים שאירעה תאונת עבודה?

תאונת עבודה במהלך טיול

שוב על תאונת עבודה במהלך טיול

ליקויי שמיעה וטינטון כמחלת מקצוע

סרטן כמחלת מקצוע

מחלת ריאות כפגיעה בעבודה

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה