רשות האוכלוסין דחתה את בקשתם של אזרח ישראלי ואשתו למתן אשרת ביקור עבור בתה של האישה, אך בית המשפט סבר אחרת

אחרי 10 שנים של עבודה בישראל בתחום הסיעוד נתינת מולדובה אולגה הכירה אזרח ישראלי והקשר התפתח לזוגיות משמעותית. בשנת 2015 אולגה ובן הזוג פנו למשרד הפנים ופתחו תיק חיים משותפים שבמסגרתו ביקשו להסדיר את מעמדה של אולגה בישראל. בחלוף שנה אולגה ביקשה להזמין לישראל, למטרת ביקור, את בתה ילנה בת ה-20 שחיה במולדובה.

בקשת בני הזוג להעניק לילנה אשרת ביקור

אולגה ובן זוגה הסבירו בבקשה שהבת אינה מתכננת להשתקע בישראל, שבעבר ביקרה בארץ ולא הפרה את תנאי האשרות שניתנו לה ושכל מטרת הגעתה – לבקר את אמה. להבטחת יציאתה מישראל במועד הציעו אולגה ובן זוגה להפקיד ערבות כספית.

אלא שמשרד הפנים סירב. רשות האוכלוסין לא האמינה בכוונותיה הטובות של המוזמנת משום שלא הוצגו, כפי שטענה הרשות, אישורים ממקום עבודתה של הבת שיכולים ללמד על חופשה וכוונה לשוב. כמו כן לא סייעה בהקשר זה העובדה שאמה של יוליה איננה אזרחית ישראל וטרם השלימה את הליך התאזרחותה.

עמדת משרד הפנים: חשד להשתקעות

המבקשים התיישרו לנוכח עמדת המדינה והגישו בקשה חדשה, שאותה תמכו באישור ממקום עבודתה של המוזמנת. אלא שגם זאת לא עזר ומשרד הפנים נותר בסירובו.

בית המשפט: משרד הפנים אינו יכול להתעלם מראיות ומנסיבות

בני הזוג לא השלימו עם הגזרה ועתרו לבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה. השופט שמע את טענות הצדדים ולמד את הראיות שהוצגו בפניו, והחליט לקבל את העתירה. בית המשפט לא מצא כל הסבר המניח את הדעת להתעלמות המדינה משורה של נסיבות שאפיינו את התיק, בפרט מהיסטוריית הביקורים התקינה של המוזמנת, מהאישור שהגישה ממקום עבודתה ומהצעת המשפחה להבטיח את יציאתה של הבת באמצעות ערבות כספית.

ניצחון: אשרת כניסה וביקור בכפוף להפקדת ערבות כספית

בסופו של דבר בית המשפט קיבל את העתירה, ביטל את החלטתו של משרד הפנים והורה למדינה לשוב ולבחון את הבקשה ולאשר אותה תוך קביעת ערבות מתאימה. השופט הוסיף שאם לא תימסר החלטה חדשה בעניין בתוך 30 ימים, תוכל המוזמנת להיכנס לישראל לצורכי ביקור בכפוף להפקדת ערבות בסך של 30,000 שקלים.

חשוב להבין שניתן להתמודד ביעילות עם החלטות בלתי סבירות של משרד הפנים בנושאי מעמד בישראל ואזרחות ישראלית רק באמצעות עורך דין שבקי ומצוי בתחום.

[43743-10-16 (23.1.17)]

מאת ארתור בלאייר, עורך דין למעמד ומשרד הפנים

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

“ויזה הומניטרית” ומעמד בישראל מטעמים הומניטריים

בן הזוג נפטר? כיצד שומרים על המעמד בישראל?

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו”ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית – כאן

 

 

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה