מאמר זה סוקר את מרבית העילות לקבלת מעמד בישראל מטעמים הומניטריים

בניגוד לביטויים הרווחים בישראל אין מה שמכונה "אשרה הומניטרית". אילו הייתה ויזה כזו כקטגוריה נפרדת, ניתן היה לסבור שקיימים קריטריונים מפורשים לקבלתה, כמו למשל במקרים של הסדרת מעמד בן זוג לישראלי או מכוח חוק השבות.

עם זאת רבים שמעו על ועדה הומניטרית, ונשתדל במאמר זה להסביר על הגוף הזה ולמה הוא נועד.

על הרכב הוועדה

במקרים שבהם מבקש המעמד מצד אחדם אינו עונה לקריטריונים המנויים במנהלי משרד הפנים ורשות האוכלוסין וההגירה, אך מנגד מגלה נסיבות מיוחדות שלאורן קשה לשלול ממנו מעמד בישראל, הבקשה יכולה להיבחן על-ידי ועדה בינמשרדית מיוחדת. הוועדה מורכבת מנציגים של משרד הפנים, משרד החוץ, משרד הבריאות, המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה, משטרת ישראל ולשכת הקשר "נתיב". הוועדה נועדה לבחון בקשות שמוגשות בנסיבות מיוחדות ומורכבות שאינן עונות לקריטריונים הקבועים בנהלים.

אילו מקרים נבחנים על-ידי הוועדה?

נדגיש שוב שהוועדה אמורה לבחון רק מקרים חריגים וקשים. כאשר לדוגמה מדובר בזרים המבקשים לקבל בישראל מעמד בדרכי מרמה או פשוט מנסים להרוויח זמן, בקשותיהם כלל לא יועברו לוועדה. כך, מבקשי מקלט למיניהם ממדיות חבר העמים לשעבר שבקשותיהם נדחות על הסף בהליך בקשת המקלט, לעתים פונים למשרד הפנים במישור ההומניטרי, אך בקשותיהם נדחות על הסף. אז אילו מקרים מתאימים לוועדה?

בני זוג של אזרחי ישראל

לעתים קורה שבני זוג של ישראלים העוברים בארץ את ההליך המדורג של התאזרחות לא מסיימים את הפרוצדורה המורכבת והארוכה. כאשר נפטר בן הזוג הישראלי בטרם מוענקת לבת הזוג הזרה אזרחות, או במקרים של גירושין, משרד הפנים על פי רוב מפסיק את ההליך ומורה לה לעזוב את ישראל. אם נולדו מהקשר ילדים או אם בן הזוג הזר העתיק את מרכז חייו לישראל, למרות עמדת המדינה יש לזר סיבה טובה להילחם על זכותו להישאר בארץ.

אלימות במשפחה

הקשר הזוגי יכול לפקוע לא רק בנסיבות של מוות או גירושין. לפעמים הסיבה לכך – אלימות במשפחה. קיים נוהל מפורש של משרד הפנים המאפשר המשך הסדרת מעמדם של נפגעי אלימות במשפחה. אמנם הנוהל במתכונתו הנוכחית רחוק מלהיות סביר או הוגן, עדיין לעתים ניתן להתעקש על המשך הסדרת מעמדן של נפגעות אלימות במשפחה במישור ההומניטרי.

ילדים

עבור ילד זר המובא לישראל על-ידי הורהו במסגרת הליך הסדרת מעמד בני זוג – כל שנה של התהוות וגדילה במציאות החיים החדשה נושאת משמעות דרמטית בהרבה מאשר עבור ההורה. כאשר מביאים לישראל נער בגיל 13, ובהגיעו ל-18 שנים משרד הפנים דורש ממנו לחזור למדינת מוצאו, שאיתה הוא ניתק את מרבית הזיקות, קשה להעלות על הדעת טרגדיה יותר גדולה. במקרים כאלה חובה להמשיך להילחם על זכותו לחיים בישראל, והכתובת הנכונה לשם כך היא הוועדה ההומניטרית.

הורים וסבים

במקרים שבהם קרוביהם של אזרחי ישראל אינם עונים לקריטריונים הקבועים בנהלים לקבלת מעמד בארץ, כמו לדוגמה הורים קשישים אך לא בודדים, סבים, ילדים וכיוצא באלה, משרד הפנים מסרב לבקשת כברירת מחדל. אך בנסיבות הומניטריות מיוחדות קמה עילה טובה להתעקש על המשך הסדרת מעמד בישראל.

נסיבות אחרות שונות

לא מדובר ברשימה סגורה וקשה למצות את כל העילות לקבלת מעמד בישראל מטעמים הומניטריים. כאמור, אלה יכולים להיות ילדים קטינים שאבדו את הוריהם והקרובים שלהם חיים בישראל, סיטואציות של מחלות קשות מאוד ועוד. כל מקרה שכזה צריך להיבחן לגופו בנסיבותיו.

חשוב להבין שבשלב הראשון משרד הפנים נוהג לסרב לבקשות הומניטריות מבלי להעבירן לשולחן הוועדה הבינמשרדית. כך פועלת המדינה למרות הוראות מפורשות של בית המשפט העליון בפרשת אסברוק משנת 2015. הליך הומניטרי אל מול משרד הפנים ורשות האוכלוסין דורש ניסיון רב, הבנה בנהלים ונורמות והכרת הפסיקה, ורק עורך דין מנוסה שמתמחה בדיני משרד הפנים והגירה יוכל למצות את סיכויי ההליך. חשוב להבין שניתן להתעמת ביעילות עם החלטות רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה ומשרד הפנים. 

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

ראיונות בתקשורת ברוסית

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה