בהתאם לנוהל משרד הפנים, אדם המצוי בהליך של הסדרת מעמד, שבעברו קיבל מעמד בישראל עקב הצגת מידע כוזב, אינו זכאי לקבלת אזרחות. לכל היותר ניתן להעניק לו רישיון לישיבת קבע.

אלא שפרשה שנדונה לאחרונה בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים מבהירה שלא בכל מקרה שכזה בהכרח תישלל זכות המבקש לקבלת אזרחות ישראלית.

באותו עניין דובר על אם ובן שעלו לישראל לפני שנים רבות מכוח נישואי האישה לזכאי שבות. לימים ביקשה לעלות ארצה גם אמו של הבעל, אך אז התגלה שהמסמכים שהציגה לתמיכה בטענה כי היא יהודייה, מזויפים. המדינה ערכה בדיקות נוספות וגילתה זיופים גם במסמכי האישה והבן.

בינתיים נפטר הבעל, האישה נישאה לישראלי אחר ומקשר זה נולדו ילדים. עם היוודע עובדת הזיוף

שלל משרד הפנים מהאישה ומהבן את אזרחותם

הישראלית והורה להם לעזוב את הארץ. הם לא ויתרו ועתרו לבבית המשפט העליון. במסגרת הליכי הבג"צ הוסכם בין הצדדים כי העותרים יוותרו על טענתם למעמד בישראל מכוח הקשר עם המנוח (בעלה הראשון של האישה) ובמקום זאת יבקשו לקבל מעמד מכוח הנישואין החדשים.

וכן פעלו. בחלוף מספר שנים, כאשר האישה והבן החזיקו ברישיון לישיבת ארעי וקמה להם הזכות, לפי הנוהל, להתאזרחות, פנו השניים למשרד הפנים וביקשו לקבל אזרחות. אלא שדרישתם נדחתה בטענה כי בעבר קיבלו מעמד במרמה.

במסגרת הדיון שבסופו של דבר התקיים בבית המשפט לעניינים מנהליים נבחנה השאלה האם מנועים האישה והבן מלבקש אזרחות ולהתמודד עם טענת המדינה בקשר עם הצגת פרטים כוזבים. המדינה טענה כי הסכמת הצדדים בבג"צ פירושה ויתור האישה והבן על כל טענה בקשר למסמכים המזויפים.

אך בית המשפט סבר אחרת. לגישתו לא היה בהסכמת העותרים בבג"צ כדי לוותר על עצם זכותם לטעון בעתיד כנגד טענת הזיוף. הדיון הוחזר לערכאה הקודמת.

[עמ"נ (י-ם) 53307-03-17 סנקולוב ואח' נ' משרד הפנים (28.9.17)]

 מאת עו"ד ארתור בלאייר

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה