תושב זר שהוא בן זוג לאזרח ישראלי רשאי לקבל מעמד בישראל במסגרת מה שמכונה " ההליך המדורג ". מדובר בתהליך ארוך של בדיקות שמבצע משרד הפנים, בראש ובראשונה כדי לבחון את כנות הקשר בין בני הזוג. בהתאם לנהלי הרשות, אם מדובר בקשר של בני זוג נשואים, אותו הליך מדורג נמשך, למן קבלת אשרת הכניסה הראשונה ועד לקבלת אזרחות ישראלית, לפחות 5-4.5 שנים. אם מדובר בקשר של ידועים בציבור, משכו של ההליך לא פוחת מ-7 שנים. במהלך תקופה זו מגישים בני הזוג למשרד הפנים, מעת לעת, מסמכים המעידים על כנות הקשר ועוברים שימועים.

הניסיון מלמד שבמקרים רבים נתקלים בני זוג שמצויים בהליך המדורג בבעיות. סיבות רווחות יותר לבעיות של הסדרת מעמד במשרד הפנים קשורות ל פער גילאים בין בני הזוג, לסטטוס משפחתי לא ברור, לקטינים נלווים מקשרים קודמים, לעבר פלילי ובעיקר לסתירות או לחסר במידע שעולה במהלך השימועים.

פסק דינו של בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים מספטמבר 2016 (11.9.16) ממחיש את הסוגיה. פסק הדין עסק בבני זוג מבוגרים, הגבר אזרח בולגריה והאישה אזרחית ישראל, שהיו נשואים כ-7 שנים וניהלו מול משרד הפנים הליך של איחוד משפחות. מעת לעת עברו בני הזוג שימועים בלשכות רשות האוכלוסין ועוררו את חשדם של נציגי הרשות. בשלב מסוים נדרש המבקש הזר לצאת מישראל ולהמשיך לנהל את ההליכים מחו"ל.

בני הזוג מילאו אחר הוראת הרשות אך לא ויתרו על זכותם לחיות יחד והמשיכו בהליכים. אלא שכאשר הוגשה בקשה מסודרת למתן אשרת כניסה לבן הזוג הזר לצורכי המשך הליך הסדרת המעמד, משרד הפנים דחה אותה בנימוק כי לא השתכנע שמדובר בקשר אמיתי. לאחר מכן, ולא בלי מאמץ, אושרה כניסתו של הזר לישראל, בכפוף להפקדת בטוחה כספית מוחשית, אך בכך לא תמו הבעיות. בשלב מסוים משרד הפנים שוב לא השתכנע מכנות הקשר בין בני הזוג, סירב להאריך לגבר את אשרת השהייה והורה לו בפעם נוספת לעזוב את הארץ. נציגי הרשות הסבירו שבמהלך השימועים שנערכו לבני הזוג התגלו סתירות מהותיות בין התשובות. עוד הפריעה למדינה העובדה שגרושתו של בן הזוג הזר חיה בישראל, שהשניים לא מנהלים חשבון בנק משותף ושאינם ישנים באותו חדר.

הפעם בני הזוג לא ויתרו ופנו לבית הדין לעררים, אך עררם נדחה. הם לא אמרו נואש וערערו לבית המשפט לעניינים מנהליים. השופט יגאל מרזל שבפניו התברר הערר עיין בכל מסמכי התיק, ובשונה ממשרד הפנים ומבית הדין לעררים הגיע למסקנה שמהחומר לא בהכרח עולה כי מדובר בקשר פיקטיבי.

מרזל הדגיש בפסק הדין שורה של נסיבות שמטות את הכף, בשלב זה, דווקא לטובת בני הזוג: כי מדובר באנשים מבוגרים שנשואים פרק זמן ממושך יחסית; כי מרבית התשובות בשימועים לא העלו סתירות; וכי אין למשרד הפנים זכות לכפות ולהחיל עליהם סטנדרטים שמרניים של קיום קשר זוגיות. גם העובדה שבני הזוג אינם ישנים באותו חדר אינה מלמדת בהכרח על כך שהקשר פיקטיבי, בהתחשב בגילם המבוגר. "התשובה לשאלת זוגיות ככזו היא מורכבת", הסביר השופט. "אין בהכרח דמיון בין סוגים שונים של זוגיות והתוכן שיוצק כל זוג לחייו המשותפים יכול להיות שונה בלא שקיימת בהכרח תבנית אחידה שיש בה כדי למצות את התשובה לשאלה המורכבת – זוגיות כנה מהי?"

בית המשפט ביטל את ההחלטה והורה למשרד הפנים להנפיק לבן הזוג הזר אשרת שהייה ולהמשיך בהליך המדורג.

[34687-12-15]

מאת עו"ד ארתור בלאייר

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה