להכרה באירוע לב כתאונת עבודה יכולה להיות משמעות כספית גדולה עבור המבוטח. הגוף שעוסק בבחינת תביעת להכרה הוא המוסד לביטוח לאומי, ותביעות אלה נבחנות בקפידה. המוסד נדרש לבדוק קיומו או היעדרו של קשר סיבתי בין תנאי העבודה להתרחשות של אותו אירוע.

כידוע, התקף לב יכול לנבוע מסיבות שונות שרובן קשורות במצבו הבריאותי של המבוטח ובגורמי הסיכון שמאפיינים את בריאותו, ולאו דווקא בתנאי עבודתו. אך כפי שמבהירים פסקי די רבים, לפעמים יש בתנאי עבודה מסוימים כדי להחיש אירוע מסוים. בדרך כלל מדובר בתנאים קשים של לחץ, הלם, השפלה, תנאים סביבתיים כגון חום, קור, רעש ועוד.

חשוב להבין שלא תמיד נבחנים הסיכויים להכרה בהתקף לב כתאונת עבודה במבחני ההיגיון הפשוט. ניתן היה לסבור שבמקרה של אדם שעבר אירוע לב כאשר ברקע מחלות כליליות חמורות או עישון של עשרות שנים, אין כל סיכוי להכרה. אך המבחנים המשפטיים שמוחלים בסוגיות אלה לא מבוססים על אותו היגיון. בהתאם לפסיקה, קיימת חזקה שעל-פיה תאונה שאירעה לעובד תוך כדי עבודה – רואים אותה כאילו התרחשה כתוצאה מהעבודה. מדובר, כאמור, בחזקה ובהתאם לחוק על המוסד לביטוח לאומי מוטל הנטל לסתור אותה.

במקרים רבים הביטוח הלאומי דוחה תביעות מהסוג הזה, וניתן להשיג על החלטתו בבית הדין לעבודה. בית הדין נוטה למנות מומחים שתפקידם לערוך בירור ענייני לגבי הגורמים המשמעותיים להתרחשות האירוע הלבבי. הבדיקה נעשית ביחס לאירוע הספציפי ונבחנת השפעת הגורמים הפנימיים כגון גורמי הסיכון והמחלות של הנפגע. רק אם מגיע המומחה למסקנה שלתנאיי העבודה הייתה תרומה פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים, יישלל הקשר הסיבתי והתביעה תידחה.

אפילו אם מתברר שמצבו הבריאותי של המבוטח היה גרוע והצביע על התרחשות קרבה של התקף לב, לא תמיד תישלל הכרה בתאונת עבודה. אם יסבור המומחה שאותו אירוע לב צפוי היה לקרות במועד אחר, בהתאם לפסיקה של בית הדין לעבודה יהיה על הביטוח הלאומי להכיר באירוע כתאונת עבודה.

 
מאמרים נוספים בנושא:

מתח נפשי כתאונת עבודה

ערעור על ביטוח לאומי בשאלה של תאונת עבודה

איך מחליפים מומחה רפואי בתביעה נגד ביטוח לאומי?

פסוריאזיס כמחלת מקצוע

אירוע לב כתאונת עבודה

אירוע מוחי כתאונת עבודה

כיצד מוכיחים שאירעה תאונת עבודה?

תאונת עבודה במהלך טיול

שוב על תאונת עבודה במהלך טיול

ליקויי שמיעה וטינטון כמחלת מקצוע

סרטן כמחלת מקצוע

מחלת ריאות כפגיעה בעבודה

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה