מחלות שמתפתחות כתוצאה מתנאיי עבודה עשויות להיות מוכרות על-ידי המוסד לביטוח לאומי כמחלות מקצוע או מיקרוטראומות

לקביעה שכזו בדרך כלל משמעות כספית גדולה מאוד עבור המבוטח, לכן הביטוח הלאומי אינו ממהר לקבל כל תביעה ומחפש כל דרך אפשרית להתחמק מהכרה כאמור.

הליקויים הרפואיים היותר מוכרים בתחום של מחלות מקצוע ומיקרוטראומות נובעים מחשיפה לחומרים מסוכנים בתחנות דלק, במוסכים, בחדרי קירור, חשיפה לרעש התקפי בעבודה, עמידה או ישיבה ממושכת ועוד. בעוד הוכחה של תאונות עבודה היא פרוצדורה יחסית לא מורכבת, אם כי גם בהקשר זה ישנן סיטואציות מאתגרות, הרי שהוכחה של מחלה שמתפתחת אט-אט כתוצאה מתנאיי עבודה – היא מלאכה קשה בהרבה. המוסד לביטוח לאומי כמעט תמיד דוחה תביעות מהסוג הזה ו"מציע" למבוטח לבחון את שאלת זכאותו בבית הדין לעבודה.

אך קביעה של המוסד לביטוח לאומי אינה בהכרח סוף פסוק. דוגמה למלחמה עיקשת, שבסופו של דבר השתלמה למבוטח, בתיק שנדון בבית הדין לעבודה ביוני 2016 בעניינו של אדיר חדיר. אדיר עבד במשך כעשור במכס כמפעל מערכות שיקוף ברנטגן. בגיל 35 הוא אובחן כסובל מלימפומה, ופנה למוסד לביטוח לאומי בבקשה להכיר במחלת מקצוע או במיקרוטראומה. כצפוי, המוסד דחה את התביעה בנימוק כי המחלה אינה נובעת מתנאיי עבודתו של אדיר ומהעובדה שהיה חשוף לקרינה.    

חדיר פנה לבית הדין לעבודה וביקש לתקוף את החלטת הביטוח הלאומי. בית הדין מינה בתיק זה מומחה רפואי לצורך בחינת נסיבות ותנאיי העבודה ובדיקת אפשרות של קשר סיבתי בינם לבין הלימפומה של אדיר. המומחה נדרש לכל הפרטים וקבע כי אינו שולל, בנסיבות, קיומו של קשר סיבתי בין הדברים.

חשוב לציין כי מדובר בקביעה לא טריוויאלית. כעולה מפסק הדין, במרוצת השנים המכס החליף לא אחת את מערכות הסריקה והשיקוף, המערכות המקוריות שאותן הפעיל אדיר לא נשמרו ולא נמצא תיעוד מספיק לגביהן ולגבי שיטות העבודה איתן. במצב דברים זה של חסר ראייתי רב קשה מאוד לקבוע קביעות משמעותיות בשאלות של קשר סיבתי. אך המומחה נדרש לכל הנסיבות, ונתן משקל משמעותי לעובדה שאדיר היה רק בן 35 כאשר אובחן, בעוד בהתאם לנתונים הסטטיסטיים מדובר בצורה נדירה של לימפומה שלא אופיינית לגברים צעירים.

בית הדין סמך את ידו על קביעת המומחה והורה למוסד לביטוח לאומי להכיר בלימפומה של אדיר כמחלת מקצוע.

[ב"ל (ב"ש) 11549-07-12 חדיר נ' המוסד לביטוח לאומי]

 
מאמרים נוספים בנושא:

מתח נפשי כתאונת עבודה

ערעור על ביטוח לאומי בשאלה של תאונת עבודה

איך מחליפים מומחה רפואי בתביעה נגד ביטוח לאומי?

פסוריאזיס כמחלת מקצוע

אירוע לב כתאונת עבודה

אירוע מוחי כתאונת עבודה

כיצד מוכיחים שאירעה תאונת עבודה?

תאונת עבודה במהלך טיול

שוב על תאונת עבודה במהלך טיול

ליקויי שמיעה וטינטון כמחלת מקצוע

סרטן כמחלת מקצוע

מחלת ריאות כפגיעה בעבודה

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה