הגוף שבוחן תביעות לתאונות עבודה, מחלות מקצוע ומיקרוטראומות הוא המוסד לביטוח לאומי.

כפי שציינו לא אחת, על פי רוב הביטוח הלאומי אינו ממהר לאשר תביעות מהסוג הזה ולהכיר בפגיעות בעבודה. דברים אלה אמורים במיוחד לגבי מצבים שבהם הקשר הסיבתי בין תנאי העבודה לליקוי הרפואי אינו מובן מאליו. דוגמאות מוכרות בהקשר זה הן סיטואציות שבהן מבוקשת הכרה בפגיעה בעבודה עקב התקף לב, אירוע מוחי, התקפי אסתמה, התמוטטות עצבים ועוד.

רשימת המחלות והליקויים הרפואיים שיכולים להיות קשורים בעבודה מתארכת מעת לעת, ובאחרונה הצטרפה אליה מחלה נוספת: פסוריאזיס.

כך קבע בית הדין לעבודה באחד מפסקי דינו שניתנו לאחרונה. באותה פרשה מדובר היה באדם שעבד בעיריית אשקלון כאחראי מחלקת חניה ושילוט; פינוי בעלי חיים המוחזקים בניגוד לחוק ומכירתם; החרמת מכונות מזל בשיתוף המשטרה ושריפתם; ביצוע צווי הריסה בגין בניה לא חוקית; טיפול בחייבים קנסות לעירייה, לרבות עיקול מטלטלין, כספים וחשבונות בנק; טיפול בסככות אבטיחים לא חוקיות; סילוק גרוטאות רכב; רישום דו"חות למשאיות ואוטובוסים החונים בלילות בעיר בניגוד לחוק.

לאחר שאובחן אצל הפקיד פסוריאזיס הוא פנה למוסד לביטוח לאומי וביקש להכיר בו כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה. בתביעתו טען כי המחלה התפתחה על רקע לחצים בלתי סבירים שבהם היה נתון בגלל עבודתו. הוא הסביר כי במשך תקופה היה מטרה לאיומים חמורים מצד גורמים עברייניים שונים בגלל הוראתו להחרים מכוניות מזל בעיר. לדבריו המחלה החלה להתפתח בשנת 2006 סמוך לאחר שהוציא הוראה להחרים את מכונות המזל והחל לקבל איומים.

המוסד לביטוח לאומי דחה, כדרכו, את התביעה משלא מצא קשר סיבתי בין תנאי העבודה למחלה. העובד עתר לבית הדין שמינה במקרה זה מומחה רפואי. לאחר שהמומחה נדרש לכל נסיבות העניין ולמד את התעודות הרפואיות של התובע הוא קבע שלא ניתן לזהות קשר סיבתי מובהק בין הדברים. המומחה סבר שלתובע הייתה נטייה אורגנית לחלות במחלה, והוא העדיף לקשר את התפרצות הפסוריאזיס לנתוניו האישיים של התובע, ולא לתנאי העבודה. 

בדרך כלל בתי הדין מאמצים קביעותיהם של המומחים הרפואיים בגלל פערי הידע המקצועי. אך במקרה זה בית הדין לא השתכנע מחוות הדעת כאשר מצא בה סתירות והסברים מוקשים, ולכן הורה על מינוי מומחה נוסף. המומחה השני דווקא התרשם שקיימת הסתברות לא נמוכה של 50% לכך שהמחלה התפרצה על רקע הסטרס שבו היה נתון התובע בעבודתו.

בית הדין העדיף את עמדתו של המומחה השני, קיבל את התביעה והורה למוסד לביטוח לאומי להכיר בפסוריאזיס כמחלת מקצוע אצל התובע.

[9135-12-13]

 
מאמרים נוספים בנושא:

מתח נפשי כתאונת עבודה

ערעור על ביטוח לאומי בשאלה של תאונת עבודה

איך מחליפים מומחה רפואי בתביעה נגד ביטוח לאומי?

אירוע לב כתאונת עבודה

אירוע מוחי כתאונת עבודה

כיצד מוכיחים שאירעה תאונת עבודה?

תאונת עבודה במהלך טיול

שוב על תאונת עבודה במהלך טיול

ליקויי שמיעה וטינטון כמחלת מקצוע

סרטן כמחלת מקצוע

מחלת ריאות כפגיעה בעבודה

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה