התגרשתם בחו"ל אך משרד הפנים מסרב לרשום אתכם כ"גרושים". מה ניתן לעשות?

אם נישאתם בחו"ל בנישואין אזרחיים והחלטתם להתגרש, וככל שלא מדובר בשני בני זוג יהודים, לרוב ניתן להתיר את הנישואין הן בבית המשפט לענייני משפחה בישראל והן בחו"ל. אם התרת הנישואין נעשתה בבית המשפט לענייני משפחה בישראל, לאחר קבלת פסק דין מקורי (הנושא חותמת מקורית של המזכיר הראשי) ניתן לפנות למשרד הפנים ולבקש לשנות את מעמדכם האישי מ"נשוי" ל"גרוש". אם הנישואין הותרו בחו"ל, יש לאמת את פסק הדין או תעודת הגירושין כדין, לתרגם נוטריונית ולהציג למשרד הפנים.

אלא שלא תמיד משרד הפנים יאפשר לשנות ברישום את מעמדכם האישי על סמך מסמכים אלה בלבד. אם אחד מבני הזוג קיבל מעמד של קבע (רישיון לישיבת קבע או אזרחות), משרד הפנים ידרוש כי בנוסף למסמכים הפורמליים בדבר התרת הנישואין יתייצב פיזית באחת מלשכות רשות האוכלוסין גם בן הזוג הקודם (הגרוש) ויאשר את דבר הגירושין. אם הגרוש עזב את ישראל, משרד הפנים ידרוש את התייצבותו הפיזית באחת מנציגויות החוץ במדינת מושבו של בן הזוג.

דרישה זו של משרד הפנים אינה סבירה, משום שמעטים המקרים שבהם בן הזוג הקודם מוכן להתנדב, לעשות טובה לגרוש ולהגיע למשרד הפנים. מיותר לציין שהציפייה שכך ייעשה בחו"ל סבירה עוד פחות. לכן בפועל ישראלים רבים נתקלים במצב שבו משרד הפנים מסרב לעדכן את מעמדם האישי לאחר גירושין על יסוד מסמכים פורמליים ומתנה פעולה זו בהתייצבות אישית של הגרוש. בתוך כך מסורבות בקשות של ישראלים לפתוח בהליך מדורג עם בן זוג אחר וכן נמנעת מהם האפשרות להינשא בחו"ל, משום שלא ניתן להנפיק להם תמצית רישום עם מעמד אישי חדש.

מה ניתן לעשות במקרה זה?

אפשר להשיג על החלטה זו של משרד הפנים שהיא, כאמור, בלתי סבירה (ראו כאן הסבר וידאו ממצה כיצד ניתן לפעול). אך תקיפת ההחלטה בבתי הדין והמשפט עלולה לארוך זמן רב ונמצאה לכך חלופה יעילה יותר. למשרדנו ניסיון מוכח בפתרון הבעיה באמצעות הליך אופרטיבי ויחסית קצר בבית המשפט לענייני משפחה. אנו מצליחים לעשות זאת גם כאשר בן הזוג הקודם מסרב לשתף פעולה.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה