איחוד משפחות, משרד הפנים, רשות האוכלוסין, הסדרת מעמד בשיראל, מעמד מכוח זוגיות, אשרת בן זוג, מעמד מכוח נישואין, מעמד מכוח חוק השבות או גיור, עורך דין משרד הפנים, שלבי הליך הסדרת המעמד ועוד – על קצה המזלג

בימינו המודרניים קשרים רומנטיים תדיר נרקמים "בשלט רחוק". כתוצאה מהנגשה זו של שירותים חברתיים בתחום האהבה בישראל נרשמת עליה משמעותית של שיעור בני זוג מעורבים – ישראלים שנושאים לתושבות חוץ ולהיפך. קשרים שכאלה מעוררים לא מעט שאלות סבוכות בנושא הסדרת מעמדם של בני הזוג הזרים בישראל, קבלת אשרות שהייה, מעמד של קבע וכיוצא באלה.

משרד הפנים הנפיק נהלים מיוחדים שנועדו לסייע לזוגות מעורבים בטיפול בבקשות להסדרת מעמד בישראל לבני זוג נשואים ולידועים בציבור של אזרחים ישראלים. נהלים אלה נגישים לכול באתר רשות האוכלוסין ותמצאו בהם פירוט קדחתני של הפרוצדורה הקשיחה שעל בני הזוג לנקוט ושל המסמכים שעליה להגיש למשרד הפנים לצורך הסדרת מעמדם של הזרים.

לא נדבר אפוא על הצד הטכני של הבקשות; נתמקד במהות. התנאי הראשון במעלה שהמדינה מציבה בפני מבקשי מעמד הוא הוכחה של כנות ואמיתות הקשר ביניהם. אין זה סוד שמדי יום מוגשות למשרד הפנים בקשות כוזבות שמטרתן להשיג מעמד בישראל עבור מי שאינו אוחז בזכות לכך, ולכן על המדינה להבחין בין מקרי הכזב לבין מקשות כנות שמגלות טעמים מוצדקים להענקת מעמד בישראל לתושבי חוץ.

בני זוג שפונים למשרד הפנים בבקשה להסדרת מעמד ואיחוד משפחות חייבים לתמוך את פנייתם בשורה של ראיות שיש בהן כדי ללמד על כנות הקשר ביניהם ולהוכיח כי אמנם מדובר בבני זוג לכל דבר, בקשר אמיתי, רציף, רגשי וכדומה – ולא ב"שיתוף אינטרסים". בדרך כלל נהוג להציג, בהקשר זה, צילומים משותפים, מכתבים, מיילים, מסרונים וכיו"ב, מסמכי חשבון בנק משותף, פוליסות ביטוח, צוואות ועוד.

שלב קריטי: הראיון
לאחר קבלת המסמכים משרד הפנים רוצה להכיר את בני הזוג מקרוב, להתרשם מדבריהם ולבחון את כנות טענותיהם. לשם כך נקבעים לבני הזוג ראיונות שבמהלכם נציגי המדינה שואלים את המבקשים שאלות רבות על חייהם המשותפים, על הקשר ביניהם, כיצד הכירו, באילו נסיבות, מה כל אחד יודע על אודות בן הזוג, משפחתו, חוג חבריו, השכלתו, עבודות שבהן עבד, הרגלים, תחביבים, כיצד בילו חגים יחד ולחוד ועוד כהנה וכהנה שאלות.

לפי אופי השאלות ברור שהמילה "ראיון" רחוקה מלשקף את מהות ההליך. למעשה, מדובר בחקירה לכל דבר ועניין, ומטרתה – לחשוף שקרים, פערים ו"חורים" בגרסאות בני הזוג. אם הראיון מגלה יותר מדי סתירות, נציגי רשות האוכלוסין יכולים שלא לאשר את המשך שהייתו של בן הזוג הזר בישראל ולדרוש ממנו לצאת את תחומי המדינה בתוך פרק זמן קצר ביותר. על כן קשה להפריז בחשיבות הראיון. יש להיערך לחקירה ברצינות ומוטב להסתייע לשם כך בעורך דין מומחה לדיני הגירה. הניסיון מלמד שטעות קטנה לעתים עלולה לגרור לא מעט בעיות חמורות, וקל יותר בהרבה להימנע מטעויות מראש מאשר לתקן בדיעבד את שקשה לתקן.

צמצמו את הסיכון והסתייעו במומחה
בכל הנוגע להסדרת מעמדם בישראל של זרים, המציאות מציבה בפני מבקשי המעמד ובני זוגם לא מעט אתגרים ומשוכות. לכל אחד משלבי בירור של בקשותיהם נודעת חשיבות ייחודית, והטיפ הבריא ביותר שאפשר לתת כאן הוא לנהוג בזהירות ולא לעשות טעויות מרות. לטעות שנעשית במהלך החקירה עלולות להיות השלכות חמורות ביותר על גורל הבקשה ועל סיכוייה להתקבל. לכן מומלץ לעבור את ההליך מורט העצבים בליווי עורך דין שמתמחה בדיני הגירה, שלכל הפחות יידע להניא את המבקשים מעשיית טעויות גסות.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה