ליהודי, נכד או נכדה ליהודי וכן בני זוגם – בדרך כלל, להוציא חריגים (ראו כאן, כאן, כאן, כאן וכאן), אינה מהווה קושי. אך פונים רבים שואלים לגבי אפשרות לקבלת אזרחות ישראלית על-ידי מי שאינו יהודי ואינו זכאי שבות.

אזרחות ישראלית למי שאינו יהודי

בן זוגו של יהודי המבקש לעלות לישראל זכאי לאזרחות ישראלית מכוח חוק השבות. אך כאשר מדובר בנישואין טריים עד שנה אחת, בן הזוג יוחרג מחוק השבות ויתאפשר לו לקבל מעמד בישראל באמצעות הליך מדורג מקוצר. תחילה יינתן לו מעמד ארעי א5, ובמסגרתו יהיה על בני הזוג להוכיח שלא מדובר בנישואין פיקטיביים.

אלמנים ואלמנות ליהודים גם אוחזים בזכות לעלות לישראל, אך הזכות פוקעת כאשר הם נישאים מחדש. גם אלמנות ואלמנים של בנים ונכדים ליהודים זכאים לעלות על פי חוק השבות, אך בשנים האחרונות מדינת ישראל מפרשת את החוק באופן מצמצם ומסרבת לאלמנים של בנים ונכדים.

כאשר ילד יהודי מאומץ על-ידי מי שאינו יהודי, חוק השבות ממשיך לחול עליו. אימוץ של ילד לא יהודי על-ידי יהודי מעניק לילד את זכות השבות. אך המדינה תמיד בוחנת בקפידה את נסיבות האימוץ ואת כנות ההליך. כך, לדוגמה, כאשר יהודי מאמץ בן של זוגתו בגיל 17.5, סמוך להגיע לבגירות, או סמוך להגשת בקשה לעלייה, מתעורר חשד בכנות האימוץ. קראו על אימוץ וחוק השבות כאן.

קבלת מעמד בישראל בדרך של התאזרחות

זר יכול להתאזרח בישראל בכפוף לעמידה בשורה של תנאים שקבועים בחוק:

  • עליו להימצא בישראל בעת הגשת הבקשה;
  • עליו לקיים מרכז חיים בישראל במשך 3 שנים מתוך 5 שקדמו להגשת הבקשה;
  • עליו לאחוז בזכות לקבלת רישיון לישיבת קבע. בדרך כלל מדובר בבני זוג לישראלים שמצויים בהליך המדורג לקבלת אזרחות ואוחזים במעמד ארעי א5 או ברישיון לישיבת קבע, בהורים של אזרחי ישראל המצויים בהליך קבלת מעמד לפי נוהל הורה קשיש, בהורים לחיילים לפי נוהל הורה חייל או בזרים שמחזיקים ב-א5 מטעמים הומניטריים;
  • עליו להפגין ידיעת מה של השפה העברית;
  • במקרים מסוימים עליו לוותר על אזרחותו הזרה.

היוועצות מבעוד מועד בעורך דין שמתמחה בשאלות של אזרחות ישראלית, מעמד בישראל אשרות וויזות יכולה לחסוך זמן ולמנוע טעויות מרות ועוגמת נפש.

מאת ארתור בלאייר, עורך דין למעמד ומשרד הפנים

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

“ויזה הומניטרית” ומעמד בישראל מטעמים הומניטריים

בן הזוג נפטר? כיצד שומרים על המעמד בישראל?

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו”ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה