חוק השבות, חוק הכניסה לישראל וחוק האזרחות קובעים את הקריטריונים של מתן מעמד בישראל לנתינים זרים. בהתאם לחוק השבות רק יהודים, בנים ליהודים, נכדים ליהודים ובני זוגם זכאים לעלות לישראל (ראו בהרחבה כאן). חוק הכניסה לישראל וחוק האזרחות מתייחסים לזכויות של זרים לקבלת מעמד בישראל מכוח יחסי נישואין, קרבה משפחתית אחרת שלא באים בגדר חוק השבות, מטעמים הומניטריים ועוד. באשר לחוק השבות, הזכות לשבות טעונה הוכחה באמצעות מסמכים פורמליים ומפורשים, ולא על בסיס סיפורים והשערות. אלא שהניסיון מלמד כי השגת מסמכים כאלה לעתים כרוכה במלאכה לא פשוטה ודורשת התמחות של ממש.

מהו הליך הגשת בקשה לעליה ?

הגורמים המוסמכים מטעם מדינת ישראל בוחנים בקשות לעליה המוגשות על-ידי נתינים זרים על יסוד שורה של מסמכים. אם הזר מעוניין להגיש את בקשתו מחוץ לארץ, עליו לדאוג לתור בקונסוליה הישראלית במדינת מושבו ולפעול על-פי ההנחיות שיקבל באותה קונסוליה. אם הזר מעוניין להגיש את בקשתו בישראל, עליו לפנות ללשכה האזורית של רשות האוכלוסין ולהגיש בקשה לשינוי מעמד מתייר לעולה.

איסוף מסמכי עליה

יש לאסוף מסמכים המוכיחים את היהדות או זיקה ליהדות מבעוד מועד, ולעתים מדובר במטלה לא פשוטה. במקרים מורכבים התוצאה – איתור המסמכים המפורשים שישכנעו את נציגות ישראל בדבר זכאות המבקש לשבות – תלויה לחלוטין בעובדה אם הזר פעל בכוחות עצמו או הסתייע באיש מקצוע שהתמחותו בחיפוש בארכיונים. לפני הגשת המסמכים והתייצבות לראיון בפני הגורם המוסמך כל המסמכים הדרושים צריכים להיות בידי המבקש, ויש לערוך ולבנות אותם בצורה שתקל על עבודת הבדיקה.

הסברים ותיאורים "מסובכים", מורכבים ומפותלים תדיר לא צולחים את הבדיקה מהסיבה הפשוטה שהנציג העמוס בעבודה מתקשה לרדת לסוף דעתו של המבקש ולעקוב אחר השרשרת המשפחתית או הראייתית שהוא מציג. חשוב מאוד להשתדל למנוע מצבים שבהם תידרשנה השלמות ופגישות המשך, מאחר שהניסיון מלמד כי סיכויי בקשות כאלה להסתיים בתשובה חיובית קטנים.

עורך דין מנוסה שמתמחה בהגירה, מעמד בישראל, משרד הפנים ועליה לישראל יודע להעריך באילו מקרים איכות הראיות שאוסף המבקש מספיקה לשם צליחת הבקשה ומתי נדרשות השלמות או, להפך, קיימים מסמכים שפוגעים בסיכויי הבקשה להצליח. עורך דין מומחה גם יסייע במילוי הטפסים, יסביר על ההליך, יזהיר מפני מוקשים, יצביע על בעיות מובנות וינמיך ציפיות היכן שזה מתחייב מהנסיבות.

לאחר קבלת תשובה חיובית המבקש שהגיש את בקשתו בחו"ל מקבל אשרת עליה. מי שעתר לשינוי מעמד מתייר לעולה (בישראל) יקבל אזרחות במשרד הפנים. אם הבקשה נדחית, המבקש רשאי להשיג עליה בערכאות המשפטיות. רק עורכי דין שהתמחותם בדיני מעמד, אזרחות, משרד הפנים ועליה לישראל אוחזים בכישורים ובאמצעים המתאימים כדי להתמודד עם עמדת המדינה בבית המשפט.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו”ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה