ישנם שני סוגים של פגיעות בעבודה: תאונות עבודה ומיקרוטראומות. קיימת רשימה סגורה של מחלות מקצוע שלא עודכנה שנים רבות.

לכן לא מעט מחלות לא מצאו את מקומן ברשימה. לאור מצב זה בתי הדין לעבודה פיתחו את תורת המיקראוטראומה, שנועדה לפתור חלק מהבעיות המאפיינות את התחום של פגיעות בעבודה.

מיקרוטראומה היא ליקוי רפואי שמקורו בעבודה ושנגרמת לאיטה על-ידי פגיעות זעירות חוזרות ונשנות. למשל, קצב שבמסגרת עבודתו נאלץ כל יום לאמץ את ידיו בצורה ובדרך מסוימות חשוף לסיכון של פגיעה חמורה בפרקי הידיים ובכתפיים.

בית הדין לעבודה בתל אביב נדרש לאחרונה (12.4.15) לשאלה אם אדם שעבד שנים רבות כנהג משאית אשפה, סבל מרטט כל גופי ולבסוף חלה במחלה ניוונית בין חולייתית יכול להיות מוכר כנפגע עבודה.

הביטוח הלאומי, כהרגלו, דחה את התביעה והעובד פנה לבית הדין. שם על-פי תיאור נסיבות העבודה בית הדין התרשם כי העובד הציג תשתית ראייתית ראשונית לאפשרות של מיקרוטראומה, ומינה מומחה רפואי לצורך בחינת השאלה אם בנסיבות העניין הייתה יכולה להתרחש מיקרוטראומה.

המומחה קבע כי לצד גורמי סיכון פנימיים שמתקיימים בעובד (כגון נתונים גנטיים, עישון ומשקל יתר) הייתה במקרה זה גם השפעה לתנאי עבודתו. המומחה סבר שמידת השפעתם משמעותית, קרי גדולה מ-20%. עם זאת המומחה הבהיר כי במקרה זה לא ניתן להחיל את תורת המיקרוטראומה.

אלא שבית הדין בחר מצד אחד להסתמך על הממצאים הרפואיים של המומחה, שכאמור הכיר בהשפעת העבודה על התפתחות המחלה אצל התובע, ובה בעת לא לאמץ את מסקנותיו המשפטיות לגבי תורת המיקרוטראומה. שלא כעמדת המומחה, בית הדין קבע כי אכן מדובר במיקרואטראומה וחייב את המוסד לביטוח לאומי להכיר בפגיעה בעבודה.

[ב"ל (ת"א) 8065-07-12 אליהו כהן נ' המוסד לביטוח לאומי (12.4.15)]

 
מאמרים נוספים בנושא:

מתח נפשי כתאונת עבודה

ערעור על ביטוח לאומי בשאלה של תאונת עבודה

איך מחליפים מומחה רפואי בתביעה נגד ביטוח לאומי?

אירוע לב כתאונת עבודה

אירוע מוחי כתאונת עבודה

כיצד מוכיחים שאירעה תאונת עבודה?

תאונת עבודה במהלך טיול

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה