רמת גן: דרך אבא הלל 12 קומה 9 | טלפון. 03-7506474 | פקס. 03-7525175

לא רק בית המשפט המחוזי – סוף כל סוף גם בית הדין לעררים לא נרתע מלנתח ראיות הצדדים באופן מדוקדק ולקבוע כי משרד הפנים הפסיק לבני זוג מבוגרים הליך של איחוד משפחות בלי כל סיבה מוצדקת

 

רבות כתבנו על הקשיים שלעתים מתעוררים אגב הליך איחוד משפחות שנערך במשרד הפנים. כאמור, במסגרת הליך זה ישראלי ובת זוגו חייבים להוכיח למשרד הפנים שהקשר שלהם אינו פיקטיבי, והם עושים זאת מעת לעת באמצעות הגשת מסמכים וראיונות (שימועים) שנערכים בלשכות האזוריות של רשות האוכלוסין.

כעניין של מדיניות משרד הפנים מרבה שלא להאמין בכנות הכוונות של המבקשים והוא מבסס את החלטות הסירוב שלו על נימוק של סתירות מהותיות בתשובות שמוסרים בני הזוג במהלך השימועים.

אלא בהתאם לדין לא כל סתירה שמתגלה בתשובות היא סתירה מהותית, וודאי לא כל סתירה מצדיקה את הסנקציה הדרקונית של משרד הפנים – הפסקת ההליך המדורג ודרישה מבן הזוג הזר לחזור למדינתו.

ישנם פסקי דין רבים שמבהירים זאת פעם אחר פעם, אך באחרונה עשה זאת בצורה מפורשת ומשכנעת במיוחד בית הדין לעררים בירושלים, שהוא הערכאה המשפטית הראשונה שמבררת השגות על החלטות משרד הפנים ובאופן מסורתי אינה נוטה לטובת מבקשים.

באותו עניין דובר על בני זוג נשואים ומבוגרים שנמצאים בקשר כמעט שני עשורים. בעברה האישה שהיא אזרחית אוזבקיסטן שהתה בישראל תקופה ממושכת בלא אשרת שהייה בתוקף, ומשרד הפנים ניסה פעם אחר פעם לזקוף עובדה זו לחובתה ולהשתמש בה כנגד בני הזוג; וזאת על אף שהיה ברור לנציגיו כי מדובר בזוגיות אמיתית.

בני הזוג עברו ויה דולורוזה וערכאות משפטיות רבות כדי להגן את זכותם לחיות יחד. בפעם האחרונה הוגש ערר לבית הדין לעררים בירושלים בעקבות החלטת משרד הפנים להפסיק את ההליך ולחלופין להתנות את המשכו בהפקדת ערבות כספית גבוהה, זאת בנימוק שנתגלו סתירות מהותיות בשימוע האחרון שנערך להם.

אלא שהדיינת שרה בן שאול וייס ערכה בירור מדוקדק ביותר של כל השימועים ויתר ראיות העוררים והגיעה למסכנה שאין כל סתירה מהותית בין תשובות בני הזוג ושלמעשה המדינה רק מנסה להתנכל למבקשים כדי להתיש אותם.

עוד הדיינת קבעה באותו עניין (22.5.18) שהמדינה לא יכולה להעלות מהאוב טענות כלפי האישה בגלל שהותה בישראל שלא כדין בעבר הרחוק, לאחר שכבר אושר הליך הסדרת המעמד ולאחר שבני הזוג פוסעים בדרך זו במשרד הפנים שנים רבות.

עוד הדיינת הזכירה למשרד הפנים את המשמעות הדרמטית של הפסקת ההליך המדורג עבור מי שמצוי בו ועל האחריות העצומה שיש לגלות בגיבוש החלטה שכזו. לא בנקל ולא כלאחר יד, הבהירה הדיינת, תתקבל החלטה מעין זו, אלא רק אם קיימות ראיות משכנעות ביותר שעליהן ניתן לבסס את ההחלטה.

הדיינת גם התייחסה לעליות ומורדות בקשר הזוגי כעילה לביטול הליך איחוד המשפחות. ניכר מפסק הדין כי משרד הפנים מנצל כל ריב או אי-יציבות בקשר הזוגי כדי להשתית עליו החלטה שלישית והפסקת ההליך המדורג. אלא שבית הדין הזכיר לרשות גם במקרה זה כי יש לכבד סוגים שונים של זוגיות ולא לנצל לרעה – כפי שעושה משרד הפנים חדשות לבקרים – אי-יציבות בקשר במסגרת ההליך המדורג.

פסק דין אמיץ ויסודי ביותר. כן ירבו.

[3690-17]

 

עו”ד  ארתור בלאייר 

 

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

 

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו”ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

 

מאמרים בנושא בשפה הרוסית – כאן

שינוי גודל גופנים