בית הדין לעררים בירושלים הוציא מלפניו פסק דין לא שגרתי שבו ביטל את החלטת המדינה והורה למשרד הפנים להמשיך להסדיר את מעמדה של נתינה זרה למרות פקיעת הקשר עם בן זוגה הישראלי

לפני 18 שנים נישאה אולגה (שם בדוי) לאזרח ישראלי. זמן קצר לאחר מכן אושרה כניסתה לארץ לצורך פתיחת תיק איחוד משפחות והסדרת מעמד מכוח קשר הנישואין. בחלוף חצי שנה מעת כניסתה לישראל מעמדה של אולגה שודרג לרישיון לישיבה ארעי מסוג א-5.

מאותו קשר נולדו שני ילדים ואולגה המשיכה בהליך הסדרת מעמדה בארץ בהתאם לדרישות הנוהל, כאשר אשרתה חודשה מעת לעת. אלא שממש בסופו של ההליך המדורג, וסמוך לפני המועד שבו קמה לאולגה זכאות לקבלת אזרחות בישראל, היא ובעלה הישראלי נפרדו. בני הזוג הודיעו על כך למשרד הפנים בהתאם לדרישות נוהל הטיפול בהפסקת הליך מדורג לבן זוג של ישראלי, ומשרד הפנים לא השתהה בהפסקת ההליך. בעקבות פרידת בני הזוג ובתום הליכים משפטיים בבית המשפט לענייני משפחה אולגה נותרה כהורה המשמורן וגידלה את הילדים.

מאחר שעם פקיעת הקשר לא הייתה עוד עילה להסדרת מעמדה של אולגה בישראל כבת זוגו של ישראלי, אולגה הגישה בקשה למשרד הפנים להסדיר את מעמדה מטעמים הומניטריים. בקשתה נדונה ברשות האוכלוסין במשך כשלוש שנים, ולבסוף המדינה ביטלה לאולגה את אשרת א-5 שבה החזיקה ושהעניקה לה זכויות סוציאליות ותחת זאת ניתן לאולגה רישיון ביקור עם רישיון עבודה מסוג ב-1 בלבד.

אולגה פנתה לבית הדין לעררים ובעקבות פנייתה הוחזר העניין לוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים. הוועדה התכנסה כעבור חצי שנה, והפעם לא זו בלבד שלא המליצה להחזיר לאולגה את אשרתה, אלא אפילו צמצמה את תוקף האשרה הפחות טובה שניתנה לה קודם לכן משנתיים לשנה אחת. בנימוקי ההחלטה של משרד הפנים צוין כי הגרוש מקיים הסדרי ראיה תקינים עם הילדים, ולכן כל עוד קשר זה תקין אולגה יכולה להמשיך לשהות בישראל אך אינה זכאית למעמד תושב ארעי א-5.

אולגה לא הסכימה ושבה לבית הדין לעררים. לאחר שהדיין אלעד אזר נדרש לנסיבות ולראיות התיק הוא הורה על ביטול החלטת המדינה. הדיין הסביר בפסק דינו כי נפל פגם משמעותי בהמלצת הוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים כאשר זו כרכה בין נסיבותיה ההומניטריות של אולגה לבין נכונות האב להמשיך להתראות עם הילדים.

עוד בית הדין סבר כי הוועדה התעלמה מנסיבות הומניטריות רבות שמתקיימות בעניינה של אולגה ושכאמור אין בינן לבין הגרוש כל קשר. הדיין סבר כי אסור היה להתעלם מהעובדה שאולגה היום בת 39 ושנכון למועד החלטת משרד הפנים היא חיה בישראל 12 שנים כאשר מרכז חייה נמצא בוודאות בישראל. הדיין הטיל ספק בסבירות הנוסחה המתמטית שמפעילה המדינה בבואה לדון בשאלות של מרכז החיים, וכאמור ציין כי מדובר בחיים של בני אדם ובנסיבות של כל מקרה ומקרה שמחייבים דיון מעמיק וענייני.

בסופו של דבר בית הדין ביטל (30.11.17) את החלטת משרד הפנים והורה למדינה להעניק לאולגה רישיון לישיבה ארעית א-5 לתקופה של שלוש שנים שבסופה תוכל לבקש לשדרג את המעמד לישיבת קבע.

למותר, כמובן, לציין כי במקרים מורכבים כמו זה של אולגה קם צורך דחוף בנקיטת הליכים משפטיים מיידיים ובניהול מלחמה של ממש מול משרד הפנים בשורה של חזיתות, ורק עורך דין מנוסה ובקיא בתחום איחוד משפחות, משרד הפנים והסדדרת מעמד בישראל יכול למנוע הרחקה וגירוש ולמצות את זכויות המבקשים.

[4351-16]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה