איך עוברים במשרד הפנים ורשות האוכלוסין את התהליך של איחוד משפחות בין אזרחי ישראל לתושבי חוץ בצורה הטובה ביותר

מדי שנה נפתחים בישראל מאות רבות, אם לא אלפים, של הליכי איחוד משפחות בין אזרחי המדינה לנתינים זרים. מדובר בפרוצדורה מתישה ומורכבת שלעתים מזמנת צורך בהתערבות משפטית לשם הגנה על זכויות בני הזוג.

מי נגד מי?

אך תחילה על המבקשים להבין מי אמון על בחינת עניינם, אילו זכויות יש להם ובאילו סמכויות אוחזת המדינה במהלך בירור בקשותיהם. משרד הפנים ורשות האוכלוסין בודקים בקשות כאלה על פי דין, ונתונה להם סמכות רחבה מאוד לסרב לכניסתם של זרים לישראל, או לדרוש הרחקתם של זרים מהארץ, גם אם אותם מבקשים מצויים בקשר נישואין או ידועים בציבור עם אזרחי ישראל.

נניח שאני ישראלי שהכיר בחו"ל נתינה זרה, התאהבנו, ניהלו קשר ביקורים ממושך ולבסוף החלטנו להינשא ולהקים בית בישראל. האם משרד הפנים רשאי להתערב בחיי הפרטיים ולמנוע ממני זכות בסיסית זו? התפלאו, אך במקרים מסוימים – כן. אם נציג משרד הפנים יסבור שהקשר שלי ושל זוגתי, או אפילו אשתי, אינו עושה רושם של זוגיות כנה, בקשתנו תסורב. ישראל איננה מדינה שמעודדת הגירה, בשונה מעלייה, לכן כל בקשה שכזו מחויבת בבדיקה קפדנית של כלל הנסיבות בטרם יסכים משרד הפנים לפתוח בהליך איחוד משפחות והסדרת מעמדה של זוגתי.

מה מצופה שתעשו?

חשוב מאוד להבין שהנטל בהוכחת זכותי רובץ עליי, ולא על המדינה. לכן מצופה ממני לעשות את כל העבודה, לאסוף שורה ארוכה של מסמכים וראיות התומכות בבקשתנו ולהותיר על נציג הרשות רושם חיובי על מנת לצלוח בהליך או לכל הפחות בפתיחתו. טעויות גסות שנעשות בתחילת הדרך עלולות לגרום נזק חמור בהמשך ולא בנקל ניתן יהיה לתקן את שנעשה.

מדובר בהליך בירוקרטי שמורכב משלבים רבים ושמצריך ריכוז והכנה מיטביים. נוסף על שורה ארוכה של מסמכים פורמליים שיש להכין, כאשר במקרים מסוימים קשה מאוד להשיג מסמכים כאלה, צריך גם לדעת מה הייתה מצפה הרשות לראות מעבר לאותם מסמכים פורמליים. עורכי דין העוסקים בתחום יודעים בדרך כלל מהם אותם מסמכים נוספים שעשויים לסייע להוכחת כנות הקשר של בני הזוג ולהקל על קידום ההליך.

שלב הראיון

לאחר הגשת המסמכים הנדרשים בני הזוג מזומנים לראיון שמטרתו לבחון את כנות הקשר. מדובר בשלב הכי חשוב בהליך ומידת הצלחתו תשפיע באופן דרמטי על המשך ניהול ההליך. אופי וסוג הראיון שייערך למבקשים תלוי בשורה של גורמים. כך, במקרים שעלולים לעורר חשד לפיקטיביות של הקשר הזוגי נוטה משרד הפנים לקיים ראיונות יותר מעמיקים. מקרים שיכולים לעורר חשד הם: פער גילאים גדול בין בני הזוג, שהייה בלתי חוקית של בן הזוג הזר בישראל, כיום או בעבר, עבר פלילי לישראלי, ניהול בעבר של הליך הסדרת מעמד עם זר אחר, סירוב כניסה במעבר גבול עבור הזר, מצב אישי בעייתי כגון גירושין טריים ועוד.

מה קורה במקרה של סירוב או דרישה לעזוב את ישראל?

המדינה יכולה לסרב לישראלי כי בן או בת זוגו ייכנסו לארץ לשם תחילת הליך הסדרת המעמד ואיחוד המשפחה או אפילו לצורך ביקור. אם בן הזוג כבר נמצא בארץ, רשות האוכלוסין יכולה לדרוש את יציאתו מישראל בתוך מספר שבועות. פשוטו כמשמעו.

כיצד צריך לנהוג במקרה זה? קודם כל לא להתמהמה! פרק הזמן שעומד לרשות המסורב ובן זוגו לשם תקיפת ההחלטה בערכאות המתאימות בדרך כלל מסתכם במספר שבועות, לכל היותר בחודש או חודש וחצי (תלוי בסוג ההחלטה ובגורם שקיבל אותה). זהו פרק זמן קצר ביותר בהתחשב בהיקף העבודה שדרוש ללמידת החומר, לאיסוף מסמכים חסרים, להכנת כתב הטענות ולהגשה. שנית, כדאי מאוד לפנות לעורך דין שהסדרת מעמד, דיני הגירה, אזרחות ומשרד הפנים מצויים בליבת עיסוקו. מדובר במאטריה ספציפית וצרה שדורשת התמחות מיוחדת וניסיון רב, ומייצג שאינו אוחז בידע ובניסיון מתאימים עלול לגרום יותר נזק מאשר לסייע למסורב.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

מי זכאי לקבלת מעמד בישראל?

פער גילאים אינו נימוק לתקיעת הליך הסדרת מעמד

בית המשפט חייב את המדינה לתת מעמד מטעמים הומניטריים

משרד הפנים לא מאמין? בית המשפט חושב אחרת

משרד הפנים סירב להנפיק אשרת כניסה; בית המשפט התיר

בית המשפט חייב את משרד הפנים לתת מעמד לאלמן של אזרחית ישראל

משרד הפנים: ישנים בחדרים נפרדים? משמע מדובר בקשר פיקטיבי

משרד הפנים שלל אשרת שהייה מתושב זר שבן זוגו הישראלי נפטר? לפעמים יש מה לעשות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה