בית הדין הורה למשרד הפנים להעביר בקשה הומניטרית לוועדה הבינמרשרדית, וזאת חרף נסיבות המקרה שלכאורה אינן מבטיחות סיכויים כלשהם לקבלת אשרה הומניטרית בעתיד

במאמר על מעמד בישראל מטעמים הומניטריים דיברנו על תכלית הוועדה הבינמשרדית ועל היקף הבקשות שמוגשות למשרד הפנים בעניינים הומניטריים יום ביומו. כפי שהסברנו, לאור כמות בקשות סרק והעומס העצום שבו נתונה הוועדה נוהל משרד הפנים מסמיך את נציגי הרשות בדרגה מסוימת להחליט שלא להעביר בקשה כזו או אחרת לוועדה.

נזכיר, בעניין אסברוק (19.3.15) בית המשפט העליון מתח ביקורת על הקלות שבה חלק גדול מהבקשות עובר סינון אגרסיבי וכלל אינו מגיע לשולחן הוועדה. בית המשפט הורה למדינה לבחון מחדש את מדיניות הסינון הראשוני ולהימנע מדחייה על הסף בקשות שמגלות סיכוי מסוים לכך שהוועדה תמליץ על הענקת מעמד בישראל למבקשים.

סוגיית הסינון התעוררה לאחרונה (9.1.18) בפסק דינו של בית הדין לעררים בירושלים. באותו עניין דובר על בני זוג, אזרח סין ואזרחית הפיליפינים, שחיים בישראל למעלה מעשור בלא רישיונות ישיבה בתוקף ומקשר זה נולד בנם. הילד סובל מעיכוב התפתחותי המתאפיין בקשיים שפתיים ומוטוריים וקשיי קשב וריכוז.

בשלב מסוים פנה האב בבקשת מקלט, אך זו נדחתה. בשנת 2012 הגישו ההורים בקשה למעמד מעמים הומניטריים שאותה ביססו על מצב הילד ועל כך שאם יגורשו למדינה ולמציאות שבהן מעולם לא חי, ייגרם לילד סבל רב ונזק בלתי הפיך.

אלא שהבקשה נדחתה על הסף, קרי כלל לא הועברה לשולחן הוועדה הבינמשרדית. במשך כ-3 שנים ההורים ניהלו מערכה על עצם זכותם להישמע בפני הוועדה המקצועית ולא להיפסל על-ידי פקיד זה או אחר, ובשנת 2015 בית המשפט המחוזי הורה למדינה להחזיר את הבקשה על נספחיה לראש הדסק שישוב ויבחן את הנסיבות המיוחדות ויחליט אם ראוי כי התיק יועבר לוועדה ההומניטרית.

אך גם זה לא סייע – משרד הפנים שוב לא מצא בבקשה טעמים הומניטריים מיוחדים המצדיקים העברתה לוועדה. ההורים שבו ופנו לבית הדין לעררים, וזכו. ראש בית הדין הדיינת מיכל צוק-שפיר קיבלה את עררם.

בית הדין הזכיר למדינה את ההלכה שנקבעה בעניין אסברוק בכל הנוגע לסוגי הבקשות שלא ניתן לסנן על הסף. בהתאם לפסק הדין המנחה, אם בקשה המוגשת למשרד הפנים מגלה על פניה סיכוי מסוים לכך שהוועדה תמליץ על מתן מעמד למבקש מטעמים הומניטריים, מחובתו של משרד הפנים להעביר את התיק לוועדה ולא לפסול את הבקשה על הסף.

במקרה של הילד שכאמור סובל מבעיות התפתחות, שפה ותקשורת הדיינת התרשמה כי לא ניתן לשלול על הסף את האפשרות שבסופו של דבר הוועדה הבינמשרדית תמליץ על מתן מעמד הומניטרי. לכן ההחלטה בוטלה ובית הדין הורה למדינה להעביר את הבקשה לוועדה.

 [1572-16]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה