היכרויות באינטרנט וקשרי זוגיות בינלאומיים היו לתופעה שגורה בעולמנו. המגמה ניכרת במיוחד במדינה כמו ישראל שמטבעה קולטת לתוכה עולים ומהגרים שזיקתם לחו"ל גדולה. בישראל חיים זוגות רבים המצויים בהליך איחוד משפחות ולעתים הם נתקלים בקשיים לא מבוטלים בדרכם להסדרת מעמד בן הזוג בארץ.

מי נגד מי?

האם הזמנת בן זוג זר לישראל והסדרת מעמדו בארץ הם סיפור כל-כך מורכב וקשה? התשובה הכי מדויקת שאפשר להציע כאן היא "תלוי". תוצאת ההליך והאופן שבו הוא יתנהל תלויים במספר רב של נסיבות ותנאים, אך הבעיה הראשונה שמוכרת לנו, עורכי דין להגירה והסדרת מעמד בישראל המייצגים בהליכים אלה מדי יום, היא חוסר תיאום ציפיות. בני זוג רבים סבורים כי אם הקשר שלהם חם ואמיתי, אז גם משרד הפנים חייב להניח שזוהי האמת ושאף מחובתו לסייע לבני הזוג בכל דרך אפשרית ולהקל עליהם בפרוצדורה של "ההליך המדורג" שכוללת קבלת אשרת שהייה ראשונית, לאחר מכן שדרוגה ועד להתאזרחות.

מדובר בטעות נפוצה וחמורה. משרד הפנים ממש אינו חולק אותה התלהבות ותפקידו לנהוג במשורה ובראש ובראשונה לבחון אם הקשר הנטען כן ואמיתי. "כנות הקשר" הוא אפוא המבחן שבפניו ניצב כל זוג, ממנו הכל מתחיל ובתוצאותיו תלוי כיצד יתנהל ההליך המדורג.

מבחינה פרקטית, חשוב מאוד להימנע מטעויות שתדיר נעשות בתחילת ההליך, מאחר שלכל טעות כזו עלולות להיות השלכות חמורות. טעות תמימה אך חמורה היום יכולה להעיב על הצלחת ההליך כולו, ונציגי משרד הפנים, הרשויות והערכאות המשפטיות עשויים שלא למחול על הטעות מחר. חשוב לדייק ולפעול בהתאם לנהלי רשות האוכלוסין ולהימנע ככל הניתן מסטייה מהן.

במאמר אחר הסברנו על ההליך המדורג באופן כללי ועל שלביו. אך נוסף על מסמכים פורמליים כאלה ואחרים שצריכים להיות מוגשים, לעתים צריך גם להפעיל את האינטואיציה הבסיסית. אצל מי שעוסק בתחום האינטואיציה נבנית על יסוד ניסיון והכרה של תיקים רבים ותגובות המדינה לכל מצב דברים אפשרי. לדוגמה, מה עושים אם נציגי משרד הפנים חושדים כי הזוגיות פיקטיבית? כיצד מתמודדים עם הבעיה, איך משכנעים אותם בכנות הקשר? ואף יותר חשוב – כיצד רואים את הנולד, חוזים בעיות, מקדימים תרופה למכה ונוקטים פעולות כדי למנוע חשדות כאלה ואחרים? בהקשר זה אין תחליף לניסיון הפרקטי. עורך דין מנוסה בתחום יידע אילו בעיות עלולות להתעורר בתיק, ואילו ראיות לחפש ולייצר שיהיה בהן כדי לחזק ולשפר את הרושם שיעשו בני הזוג על נציגי המדינה ולנטרל התנגדויות במידת האפשר. ישנם אמנם כללי אצבע אך הפתרון האולטימטיבי לעולם נתפר על-פי מידותיו ונסיבותיו של כל מקרה ומקרה.

מה עושים במקרה של סירוב?

דחיית הבקשה לאישור כניסת בן הזוג לישראל או למתן אשרת שהייה (אם בן הזוג כבר נמצא בארץ) מחייבת נקיטת פעולות דחופות . התמהמהות והשתהות בנקודת זמן זו היא הטעות הכי חמורה שאפשר לעשות. סדרי הדין המיוחדים שחלים על הליך הסדרת מעמד ותקיפת החלטות מנהליות מסוג זה הם קשים ונוקשים, וחריגה מהם עלולה לחסום את דרכם של בני הזוג לערכאות ולמנוע מהם כל אפשרות להתמודד עם החלטות המדינה.

אם קיבלתם סירוב או דרישה לצאת מישראל בתוך פרק זמן מוגדר, קודם כל היוועצו בעורך דין שעיסוקו והתמחותו בדיני הגירה והסדרת מעמד בישראל. עורך דין מנוסה ילמד את נסיבות המקרה ואת טעמי הסירוב של משרד הפנים, ויבנה אסטרטגיה נכונה לתקיפת ההחלטה. עורך הדין גם יקפיד על מיצוי הליכים בכל הערכאות הרלוונטיות, מאחר שטעות או הימנעות מפנייה לגורם כזה או אחר טרם הגשת ערר או ערעור עלולה לעלות לכם ביוקר. במרבית המקרים והסוגיות קיימת חובה של הגשת ערר פנימי טרם פנייה לבית הדין או לבית המשפט. עורך הדין יידע בתוך כמה זמן יש להגיש אותו ערר פנימי, באיזו דרך להמציא אותו וכמובן איך לבנות את הטיעון.

אם המייצג יפעל נכון, במקרים רבים ניתן יהיה למנוע הרחקה מישראל ולקבל מה שמכונה צו-ביניים, הוראה שיפוטית שמונעת מהמדינה לנקוט הליכי הרחקה כלפי בן הזוג הזר עד לתום הבירור המשפטי של הערר או הערעור. לפעמים אותו צו-ביניים יינתן בלי תנאים, וישנם מקרים שבהם הוא יהיה כפוף להפקדת ערבות כספית. הכל תלוי בנסיבות, באיכות הייצוג ובזהות השופט או הדיין.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה