בית הדין לעררים הטיח ביקורת קשה ביותר נגד מטה רשות האוכלוסין והסביר למדינה שיציאה ממושכת לחו"ל כאשר יש לכך סיבה מוצדקת איננה מבטלת מרכז חיים בישראל

באחד המאמרים הקודמים כתבנו על פסק דינו של בית הדין לעררים בירושלים שבו נדון סיפור מקרה של יורי (שם בדוי) אשר הגיע לישראל בגיל 17.5. אמו של יורי עברה בארץ הליך מדורג והסדרת מעמד מכוח נישואיה לאזרח ישראלי, ויורי הוגדר כ"קטין נלווה". משרד הפנים העניק ליורי אשרת ביקור ב2, לאחר מכן שדרג אותה לרישיון עבודה ב1, ואחר כך שדרג בפעם נוספת לרישיון לישיבת ארעי א5, הכל בהתאם לסוגי האשרות והרישיונות שקיבלה אמו.

שהייה ממשוכת בחו"ל במהלך ההליך המדורג

אך כאשר היה יורי בן 19 חלתה סבתו המבוגרת שמתגוררת ברוסיה והוא נאלץ לנסוע אליה, לטפל בה ולשהות לצדה במשך 8 חודשים. כאשר יורי שב לישראל ובמועד הרלוונטי הגיע למשרדי רשות האוכלוסין וביקש להאריך את אשרתו, בקשתו סורבה במספר נימוקים והוא נדרש לעזוב את ישראל. בנוסף, משרד הפנים העביר את עניינו לוועדה ההומניטרית.

בית הדין לעררים  למשרד הפנים: לערוך שימוע מסודר, לבחון בלב פתוח וללמוד מסמכים

לאחר ניהול הליכים ממושכים נגד משרד הפנים התיק הגיע לבית הדין לעררים בירושלים וזה דחה את עמדת המדינה. באותה עת הדיין אלעד אזר לא מצא כל טעם שהוא להעברת בקשתו של יורי לוועדה הומניטרית, כפי שניסה לעשות משרד הפנים, והורה למדינה לבחון את בקשתו של יורי בהתאם לנוהל איחוד משפחות ותוך החלה של נורמות "קטין נלווה". בין השאר נדרשה המדינה לבחון היטב את הסבריו של יורי לשהייה בת 8 חודשים בחו"ל ולהחליט אם באמת שינה את מרכז החיים שלו לרוסיה (שאז אין לו יותר מעמד חוקי בישראל) או שמא מדובר בכורח בלבד ויש להחזיר ליורי את מעמדו.

משרד הפנים מתעלם מפסק הדין

כאמור, היה על משרד הפנים לערוך בדיקות בהתאם להוראות פסק הדין מינואר 2018. אלא שכיוון זה לא נשא חן בעיני משרד הפנים. רשות האוכלוסין ערכה ליורי ולקרוביו ראיון ושמעה את הסבריהם לשהייתו הממושכת של יורי ברוסיה, כאשר יורי גם הציג שורה ארוכה של מסמכים רפואיים של הסבתא שתומכים בטענותיו. אך ביוני 2018 הבקשה סורבה, וסירוב נוסף הגיע לאחר הגשת ערר פנימי.

יורי נאלץ לשוב ולהגיש ערר לבית הדין לעררים בירושלים. המדינה אפילו לא מצאה להגיש תשובה לערר במועד, ובית הדין דחה את בקשתה לארכה. לאחר מכן משהבין משרד הפנים כי פסק הדין לא יהיה לטובתו, הוגשה הודעה חדשה מטעם המדינה שלפיה עניינו של יורי מועבר בפעם נוספת לוועדה ההומניטרית.

העונש: 25,000 שקלים וחיוב המדינה להעניק א5 בהתאם למבחני קטין נלווה

כאן סבלנותו של הדיין פקעה וביום 6.3.19 הוא קיבל את הערר. מדובר באחד מפסקי הדין היותר חמורים נגד משרד הפנים כאשר הדיין אלעד אזר דחה בתוקף את עמדת המדינה והטיח ביקורת קשה כלפי מנהלת תחום אשרות וזרים במטה הרשות.

"לאחר שעיינתי בהחלטת מנהלת תחום אשרות וזרים אני סבור כי לא הפנימה את שנאמר באופן ברור בפסק הדין הקודם. אין מנוס מהמסקנה כי המשיב אינו מוכן לקבל את קביעת בית הדין על אף שהפכה לפסק דין חלוט, כי עליו לבחון האם להשיב לעורר את המעמד לו הוא זכאי כקטין נלווה… התוצאה המתחייבת ממסקנה זו הנה כי היה על המשיב להשיב לעורר את מעמדו כתושב ארעי בסמוך לאחר חזרתו לישראל בחודש נובמבר 2014. לו היה עושה כן המשיב, ככל הנראה העורר היה כבר מחזיק באזרחות ישראלית כמו אמו, משהושלם ההליך המדורג".

בית הדין ביטל את ההחלטה, הורה למשרד הפנים לתת ליורי רישיון לישיבת ארעי א5 על אתר תוך מתן אפשרות לפעול מיד לאחר מכן לשדרוג המעמד. עוד בית הדין השית על משרד הפנים הוצאות בסך של 25,000 שקלים, סכום גבוה פי 5-10 מהמקובל.

5751-18

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

“ויזה הומניטרית” ומעמד בישראל מטעמים הומניטריים

בן הזוג נפטר? כיצד שומרים על המעמד בישראל?

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו”ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה