גם למבקשי מקלט מותר להקים משפחה בישראל ולהסדיר את מעמדם בארץ מכוח הקשר הזוגי

מאות רבות של נתיני מדינות חבר העמים לשעבר צובאים מדי בוקר על דלתות רשות האוכלוסין וההגירה ומגישים בקשות לקבלת מקלט מדיני בישראל. בפיהם טענות מטענות שונות, על פי רוב לרדיפה אישית ופוליטית במדינות מוצאם. אלא שפני המציאות שונים. ברוב המוחץ של המקרים לא מדובר במבקשים שלהם יכולה להיות זכאות למקלט אלא במהגרי עבודה שכל מטרתם לשפר את תנאי חייהם.

כאמור, לרוב מדובר באנשים שלא יקבלו בארץ מקלט מדיני. אלא שבירור הבקשות אורך זמן, ובינתיים אותם אנשים חיים בקרבנו, עובדים, מבלים, וגם מכירים בני זוג. לפעמים קשרים אלה הופכים לקשרי משפחה של ממש. נשאלת השאלה כיצד צריכים לפעות בני הזוג, ישראלי ומבקש מקלט, כאשר הם מקיימים משק בית משותף וחיי אישות לכל דבר ורוצים להמשיך לחיות יחד בארץ.

במקרים אלה הדין מאפשר לבני הזוג להסדיר את מעמדם ולקבל אשרה, ולימים מעמד של קבע או אזרחות, עבור בן הזוג הזר. יש להתחיל בהליך המדורג של הסדרת מעמד מכוח קשר הזוגיות.

חשוב להבין שמשרד הפנים, שאל פתחו מוגשות בקשות כאלה, אינו רואה בעין יפה בקשות להסדרת מעמד עם מבקשי מקלט וחושד באותנטיות שלהן, ועדיין החוק מחייב את המדינה לבחון אותן בהתאם לכללים הנהוגים ולא לדחות אך מן הטעם כי מדובר במבקשי מקלט. יצוין כי נוהל הסדרת מעמד לבני זוג של ישראלים, לרבות בני אותו מין במהדורתו החדשה מיום 27.2.18 מכיר באופן מפורש באפשרות של בחינת בקשה של מבקש מקלט המצוי בזוגיות עם אזרח ישראלי, אפילו במקביל לבירור בקשתו למקלט.

עצם העובדה שמבקש מקלט מגיש בקשה נוספת להסדרת מעמדו מכוח קשר זוגיות אינה מונעת ממנו ומבן זוגו את הזכות הבסיסית לחיי משפחה. ועדיין, רשות האוכלוסין, כאמור, תופסת בקשות כאלה כחשודות מלכתחילה באמינותן. לכן בירורן על-ידי הרשות נעשה בצורה קפדנית במיוחד. נציגי משרד הפנים בודקים בציציות כל מסמך, כל אמירה בשימוע, כל סתירה אפשרית ונסיבה אחרת, והם מערימים קשיים מיוחדים במקרים של פער גילאים בין בני הזוג, מצב אישי מורכב, שינוי מצב אישי טרי, עבר פלילי ותיקים פתוחים במשטרה, ועוד.

 במילים אחרות, לאותם בני זוג בוודאי שמורה הזכות לחיי משפחה, אך כדי למצות אותה לעתים צריך לעשות מאמץ לא מבוטל במסגרת ההתמודדות עם הרשויות, לרבות נקיטת הליכים מנהליים ומשפטיים. לכן במקרים כאלה מומלץ מאוד להימנע מטעויות ולהסתייע בעורך דין המצוי בתחום.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה